1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya HİSDER’de Bozkır olayları konuşuldu 
Konya HİSDER’de Bozkır olayları konuşuldu 

Konya HİSDER’de Bozkır olayları konuşuldu 

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nde, Yüksek Lisans öğrencisi Meryem Kuz Bozkır Olaylarını anlattı

A+A-

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nde, Bozkır Olaylarını konuşan Yüksek Lisans öğrencisi Meryem Kuz, “Bozkır olayları Konya’nın üstüne bir kara leke gibi sinmiştir. Ama daha sonra Bozkır’dan bir ekip, gençleri toplayarak maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılayarak Kurtuluş Savaşı’nda cepheye gönderir.” dedi.

Milli Mücadele döneminde Konya’nın önemine dikkat çeken Kuz, Elazığ Valiliği sırasında Ermenileri kayırmasıyla bilinen ve “Artin Cemal” olarak tanınan Cemal Bey’in Konya’ya vali olarak atanmasıyla işgalci İtalyanlara karşı yardım ederek işgalci güçlerin, Konya, Akşehir ve Beyşehir istasyonlarını bu şekilde ele geçirdiklerine işaret etti.

“‘Artin Cemal’ Bozkırlıları isyana teşvik etti”

Kuvayı Milliye Hareketinin başlaması ve Atatürk tarafından Albay Rıfat Belen’e, Konya’da Kuvayı Milliye hareketini örgütlemesi için görev verilmesiyle birlikte Vali Artin Cemal’in, “kendisini korumak için telaşa kapılarak hapishanedeki mahkûmları serbest bıraktığı ve onları silahlandırarak Konya’daki yıkıcı çetecilik faaliyetlerini başlattığını” ifade eden Kuz, şunları dile getirdi: “Böyle bir ortamda 27 Eylül 1919 tarihinde Birinci Bozkır Olayları vuku bulacak. Bozkır’daki köy ve kasabalarda sebebi tam olarak bilinmeyen karışıklıklar başlamış. Konya Valisi Cemal Bey, Albay Refet Belen’in geleceğini öğrenince İngilizlerden yardım ister ve Eskişehir’e kadar iki asker ona refakat eder. Cemal Bey kaçmadan önce Konya’da ve o bölgede Bozkırlıların millî ve dinî duygularını Kuvayı Milliye aleyhine tahrik etmiştir. Bozkır halkından oluşan çetelere silah dağıtarak yöneticilerden bazıları Milli Mücadele karşıtı isimler haline gelmiştir. İsyanı bastırmak için gönderilen az sayıdaki Milli Kuvvetler, çeteler karşısında tutunamayarak geri çekilecekler ve isyancılar Bozkır kasabasını ele geçirecekler. Ayaklanmanın başrolünde Cemal Bey olduğu gibi Kürtoğlu Musa, Bademlili Hacı Halil ve Güzel Çavuş adlı üç kişiyle birlikte isyan başlatılır. Köylerden topladıkları 1000’e yakın kişiyle Bozkır’ı basarlar, askerlik şubesinin deposuna girerek bütün silah ve cephaneliğe el koyarlar. Bu yağma hareketleri içerisinde karşılarına çıkan jandarmaları esir olarak alırlar, silahlarına da el koyarlar. Bu arada kaymakam vekili, nüfus müdürü, askerlik şube başkanı gibi bölgenin ileri gelenleri teslim alınır. Olaylardan haberdar olan Bozkır Kadısının oğlu olan Abdülhalim Efendi, Bozkır’a gelir ve çetecilerle konuşarak kaymakam vekilini ellerinden alır. Kasabanın girişinde halka bir konuşma yaparak onları sakinleştirir. Bu konuşmayı kaymakamın yardımcısı bir hanımefendi not alır, işin seyrini daha sonra değiştirecek olan da bu küçücük nottur.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.