1. YAZARLAR

  2. Sinan Yiğit Samancı

  3. Konya huzurlu bir şehir mi?
Sinan Yiğit Samancı

Sinan Yiğit Samancı

Hakimiyet Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya huzurlu bir şehir mi?

A+A-

Konya, huzur ve hoşgörü şehri olarak biliniyor. Konya, bu sıfatı yıllarca hak etti. Ancak artık şehir büyüyor. Merkez nüfusumuz bile 1 milyon 200 bini buldu. Hem bir büyükşehir hem de hala gelenek ve göreneklerini koruyan bir şehir, Konya…
4 üniversite ve on binlerce üniversite öğrencisi Konya, bir üniversiteler şehri… Aynı zamanda göç alan ve başka şehirlerden gelen binlerce insana ev sahipliği yapıyoruz. 100 binden fazla göçmen de Konya’da yaşıyor… Konya gibi büyük bir kültür, sanayi, turizm ve eğitim potansiyeline sahip bir şehirde bütün bunların olması normal… Önümüzdeki yıllarda ve her geçen yıl Konya biraz daha farklı gelenek ve kültürlerden gelen insanlara ev sahipliği yapacak.
2017 yılı Şiddet Haritası’nda Konya, Türkiye’de en fazla silahlı olayın yaşandığı 5. İl oldu. İç Anadolu’da ise Konya silahlı olaylarda lider. İlk sırada İstanbul, ikinci sırada Samsun, üçüncü sırada Adana ve dördüncü sırada Antalya var. 145 silahlı olayla Konya ise 5. sırada…
Bunlar basına ve kamuoyuna yansımız silahlı olaylar… Konya’da sanırım kimse böyle bir şeyi hayal bile edemezdi. 
Burada şu noktaya dikkat çekmek istiyorum. Konya’nın sorunu ve silahlı olayların artmasının nedeni öğrenciler, göçmenler veya çalışmak için şehre gelenler değildir.
Potansiyeli olan bir şehir büyür… Ekonomik imkanlar gelişir ve göç alır… Eşyanın tabiatı böyle. Sorun, Konya’nın son 10-15 yılda yakaladığı büyümeye endeksli, yeterince güvenlik hizmeti alamaması ve bunun yanı sıra yeterince sosyo-kültürel çalışma yapılmaması.
Zenginleşiyoruz, ancak altta fakirleşenleri de görmezden geliyoruz. Sosyal dengesizlik arttıkça, çatışma-hoşgörüsüzlük artar.
 

Bu yazı toplam 619 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar