1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya ihracatta yükseliyor
Konya ihracatta yükseliyor

Konya ihracatta yükseliyor

KTO Başkanı Selçuk Öztürk, Ülke olarak küresel çapta meydana gelen ithalat ve ihracat dengelerindeki düşüşten etkilendiklerini ama Konya olarak bu yıl ihracatta düşüş yaşamadıklarını aksine artış gösterdiğini söyledi.

A+A-

Küresel piyasalardaki durgunluk ve döviz kurunun artmasının Konya piyasalarına etkisi hakkında bilgi veren Konya Ticaret Odası(KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, Konya ihracatının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.89 oranında arttığını belirtti.

TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜYOR
15 Temmuz sonrasında Standard & Poors ve Moody’s’un not düşürmesini de değerlendiren Başkan Öztürk, “2016 yılı ilk ve ikinci çeyrek büyüme rakamları ortadadır. Makroekonomik göstergelerde herhangi bir bozulma olmamıştır. İlk 8 ay bütçesi fazla vermiş, kamu maliyesi sağlam duruşunu sürdürmektedir. Ancak Dünya ekonomisinin yavaşladığı 2016 yılının ilk yarısında Türkiye yüzde 3,9 büyümüştür Cari açık düşmüş, büyümeye yönelik birçok tedbir aktif hale getirilmiştir. Kredi derecelendirme kuruluşlarının not düşürmesi ile döviz kurlarında bir miktar dalgalanma meydana gelmiştir. Fakat bu durum Türkiye’nin ve Konya’nın ihracatına olumuz etki eden bir durum değildir” ifadelerini kullandı.

PİYASALAR DURGUN
Genel olarak küresel piyasalarda bir durgunluk söz konusu olduğunu kaydeden Başkan Öztürk, ihracatımızı sınırlayan etken de bu küresel ekonomideki durumdur dedi. Dünyadaki toplam ticaret hacminin de daraldığına vurgu yapan Başkan Öztürk, “2016 yılı Temmuz ayında dünya toplam ticareti yüzde 5,4 daralma ile 8,4 trilyon dolar olarak gerçekleşti. 2015'te bu rakam 8,9 trilyon dolar idi. Bunların yanında İngiltere'nin ihracatında Temmuz'da yüzde 11,7 Çin'in ihracatında yüzde 7,3 ve ABD'nin ihracatında yüzde 6,4 düşüş gerçekleşti” şeklinde konuştu.

KONYA’NIN İHRACATI ARTIYOR
Dünya’da oluşan bu gerilemenin ülkemiz ve şehrimizde en az hasarla etkilendiğini belirten Selçuk Öztürk, Bu rakamlardan ülkemiz ve şehrimiz de etkilense de başarılı bir ihracat grafiği göstermekteyiz diyerek şunları söyledi: “Konya olarak 2016’nın genelinde ihracatımızda düşüş gerçekleşmeyecek ve geçen yılın üzerinde bir artış yakalayacağız. Türkiye’nin Eylül ayında ihracatı önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 azalışla 10 milyar 452 milyon dolar olurken; Konya’nın Eylül ayı ihracat rakamı 101 milyon 476 bin 786 dolar olarak gerçekleşmiştir. Konya ihracatını bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.89 oranında artırmıştır. İhracatımızda artış trendinin devam ettiğini görmekteyiz.”

İHRACATTA DENGELER SAĞLANDI
İhracat rakamları Konya’nın artış yönünde ilerlediğini ve bununla birlikte siyasi gündemdeki gelişmelerin ülke ekonomisine katkı yapacağı söyleyen Öztürk, “İsrail ile yapılan mutabakat, Rusya ile ilgili gelişmeler, İran üzerinde ambargoların kalkması gibi ihracatı ciddi derecede etkileyen dengeler yavaş da olsa rayına girmektedir” dedi. Konya iş âleminin 2016 yılı ilk 8 ayında ihracat yaptığı 189 farklı ülke ile ekonomik faaliyetlerini geliştirme yönünde gayretlerini sürdüreceğini de aktaran Başkan Selçuk Öztürk, “Yılın ilk aylarındaki kayıpların telafi süreci başlamıştır. Konya Ticaret Odası olarak Güney Amerika ve Afrika’da ikili iş görüşmeleri ve pazar araştırması çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

İHRACATÇI FİRMALARA DESTEK
Konya Ticaret Odası olarak “Pazar Araştırma ve Pazara Giriş Desteği” projesiyle 2017 yılında Konyalı ihracatçılara destek vereceklerini ifade eden Öztürk, “Proje kapsamında belirlenen 8 ana sektör için dünyadan 200 ülkede araştırma yapılarak hedef ülke raporları hazırlandı. Konyalı ihracatçı firmaların bilgisine sunulan raporlarda Konya’nın güçlü olduğu sektörlerde işbirliği yapılabilecek ülkeler hakkında bilgiler ayrıntılı olarak yer alıyor. İhracatçıların zaman ve maddi tasarruf sağlayarak doğru pazarlara odaklanmasını sağlamak amacıyla yürütülen proje ile Konya’nın ihracatçı firma sayısının artırılması ve mevcut ihracatçılarında dış ticaret hacimlerinin artırılması hedefleniyor. 2017 yılında dünya pazarlarında etkin olarak yer almak isteyen ihracatçılarımızın bu projemizden faydalanmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu./Mesut Ercüment-Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.