1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya Ilgın'da şap karantinası sona erdi! Satışlar kaldığı yerden devam edecek
Konya Ilgın'da şap karantinası sona erdi! Satışlar kaldığı yerden devam edecek

Konya Ilgın'da şap karantinası sona erdi! Satışlar kaldığı yerden devam edecek

Konya'nın Ilgın ilçesinde yaklaşık 2 ay önce tespit edilen şap hastalığı nedeniyle karantina uygulanan canlı hayvan pazarı, yeniden küçükbaş ve büyükbaş hayvan giriş ve çıkışlarına açıldı.

A+A-

Ilgın Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kara, yaptığı açıklamada, ilçenin canlı hayvan pazarında uygulanan şap karantinasının sona erdiğini belirtti.

Kapatılan pazarın yeniden açıldığını dile getiren Kara, şunları kaydetti:

"13 Aralık'ta Esentepe Mahallesi'nde bir üreticinin işletmesinde tespit edilen şap hastalığı nedeniyle Ilgın Hayvan Pazarı hayvan giriş ve çıkışlarına kapatılmıştı. Ilgın Tarım ve Orman Müdürlüğünün hastalığın kontrol altına alınarak, söndürüldüğünü açıklaması üzerine pazarın tekrar hayvan giriş ve çıkışına açılması uygun görülmüştür. Bu durum, üreticilerimiz ve esnafımız tarafından sevinçle karşılanmıştır. Ilgın Ziraat Odası olarak yetiştirici ve esnafımıza hayırlı, bereketli kazançlar dilerim."

ŞAP NEDİR?

1. Şap hastalığı çift tırnaklı hayvanların akut seyirli, çok bulaşıcı ve zoonotik karaktere sahip viral bir enfeksiyonudur. Hastalığın bulaşma oranı yüksek olup, hassas hayvan topluluklarında (popülasyonlarında) % 100'e kadar ulaşabilmektedir. Bu nedenle hastalık ekonomik, siyasi ve ticari yönlerden büyük önem taşımaktadır.  

2. Hastalığın etkeni Picornaviridae familyasının Aphtovirus alt grubunda yer alan şap virusudur. Virusun O , A, C , SAT-1, SAT-2, SAT-3 ve ASİA 1 olmak üzere antijenik olarak farklı yedi ayrı serotipi bulunmaktadır. (O) serotipinin II, A serotipinin 32, C serotipinin 5, SAT I serotipinin I, SAT 2 serotipinin 3, SAT 3 serotipinin 4 , ASIA I serotipinin ise I alt tipi vardır. Serotipler arasında çapraz bağışıklık görülmemesi hastalıkla mücadeleyi güçleştirmektedir.  

3. Virus fiziksel etkenlere karşı değişik duyarlılık göstermektedir. Isıya dayanıksız olup 37oC'de 12 saatte, 60-65oC de 1/2 saatte, 85oC de ise birkaç dakika da yıkımlanarak etkisiz hale gelmektedir. Ancak düşük ısı derecelerine ve ani donma ve çözülmelere karşı oldukça dayanıklıdır. Enfekte karkaslarda +4oC de 24-48 saatte laktik asit oluşumuna bağlı olarak hızla inaktive(etkisiz) olurken, kan, kemik iliği, lenf bezleri ve iç organlarda uzun süre dayanabilir ve ani dondurmalarda iskelet kaslarında da uzun süre aktif halde kalabilir. 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.