1. HABERLER

  2. KONYA

  3. KONYA, IPARD PROJELERİ İLE KIRSAL KALKINMASINI TAMAMLIYOR
KONYA, IPARD PROJELERİ İLE KIRSAL KALKINMASINI TAMAMLIYOR

KONYA, IPARD PROJELERİ İLE KIRSAL KALKINMASINI TAMAMLIYOR

40 milyon dekarlık alanın 20 milyon alanında tarımsal faaliyet gerçekleştiren, büyükbaş hayvanda 867 bin küçükbaşta ise 2 milyon hayvan kapasitesine sahip olan Konya, IPARD projeleri ile kırsal kalkınmasını tamamlıyor.

A+A-

40 milyon dekarlık alanın 20 milyon alanında tarımsal faaliyet gerçekleştiren, büyükbaş hayvanda 867 bin küçükbaşta ise 2 milyon hayvan kapasitesine sahip olan Konya, IPARD projeleri ile kırsal kalkınmasını tamamlıyor.
İlk desteklemede 373 Milyon TL yatırım yapıldı
IPARD projelerinin AB’ye aday ya da potansiyel aday olan ülkelerin tamamına AB’ye katılım öncesi mali yardım kullandırılması olarak adlandırıldığını ifade eden TKDK Konya İl Koordinatörü Hakan Doğan,  sektör analizi yapılarak hazırlanan programların 2007 yılından beri AB tarafından kabul edilip uygulandığını söyledi. Doğan, “2007-2013 yılları arasında IPARD-1'i uyguladık. Konya'da 547 projede 373 milyon TL yatırım yapıldı. 373 milyon TL'nin 184 milyon TL’si hibe olarak verildi. IPARD-I'de doğrudan bin 980, dolaylı yoldan 6 bin 378 kişiye istihdam sağladık. 5 bin farklı tipte 100 bin makine ekipman desteği verdik. Konya olarak IPARD-I'i 42 il arasında ikinci sırada bitirdik. Projeler faal olarak devam ediyor” dedi. 
2020 sonuna kadar 2 bin yeni istihdam sağlanacak
IPARD-2'deki desteklemeler kapsamında 2020 sonuna kadar 42 il arasında birinci sırada yer almak istediklerini ifade eden Doğan, “Türkiye genelinde IPARD-2'nin bütçesi 801 milyon avro. Buradan alabildiğimiz kadar pay almak istiyoruz. Önümüzdeki iki yıl içinde diğer projelerimize ek olarak 327 adet projeyle 165 Milyon TL hibe hedefliyoruz. Bu hibeler ile kırsalda yaklaşık 300 Milyon TL yatırım yapılacak. İki yıl içinde 40 yaş altı 200 genç yatırımcıya ve 30 kadın yatırımcıya pozitif ayrımcılık uygulayacağız. 2020 sonunda 2 bin yeni istihdam hedefliyoruz” açıklamalarını yaptı.
Besi ve süt çiftlik projeleri ağırlıklı
2014-2020 yılları kapsayan IPARD-2 programının çalışmaları devam ediyor. Konya’da IPARD II kapsamında sözleşme imzalanmış ve işlemleri devam eden 320 projede 246 milyon TL yatırım karşılığında 118 milyon TL hibe ödenmesini planlıyoruz. Hibelerden şu ana kadar 27 milyon TL’lik kısmının ödemesini gerçekleştirildi.
Projeler ile yerel kalkınma sağlanıyor
Projeler, kırsaldan göçü engellemek, çiftçinin refah seviyesini arttırmak ve kırsalda işsizliği azaltmak için uygulanıyor. Mevcut işletmelerin AB standartlarında yükseltilmesini en büyük amaçlar arasında yer alıyor. Tüm işletmelerimiz AB standartlarına uygun olarak inşa ediliyor. Üretimden işlemeye, depolamadan pazarlamaya kadar ürünlerin her aşamasında işletmeler kuruyoruz. Mekanizmamızı üretimden tüketime bağlı olarak kurgulanmış durumda. Top yekûn kırsal kalkınma yapıyoruz.
Konya’da ilk defa desteklenen sektörler
Konya’da yenilenebilir enerji sektöründen, mantar üretim sektöründen ve lavanta işleme ve paketleme sektörlerinden ilk defa proje uygulanacak. Amacımız, destekleri Konya’da daha geniş kesimlere ulaştırmak ve kırsal kesimden göçün önüne geçmek. HALİL YILMAZER

man2.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.