1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya iş kazalarında ilk 5 şehir arasında
Konya iş kazalarında ilk 5 şehir arasında

Konya iş kazalarında ilk 5 şehir arasında

İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi illerden sonra en çok işçi ölümlerinin yaşandığı yerlerden biri olan Konya’da, 2013’te çıkarılan İş Kanunu’ndan sonra ölümlerin azaldığı ifade ediliyor."dedi.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası olarak kutlanırken, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerine göre 2017’nin ilk iki ayında 287 işçi hayatını kaybettiği açıklanıyor. Duransoy, Türkiye’nin  2008-2010 yılarında işçi kazaları ve ölümleri bakımında Avrupa’da ve dünyada ilk sıralarda yer aldığına dikkat çekti. Türkiye’nin ölümlü iş kazasında Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü olduğunu dile getiren Duransoy, bunun yavaş yavaş düzeldiğini her geçen biraz daha yol kat edildiğini kaydetti. Yasa çıkmadan önce 2007’deki iş kazaları istatistiklerini veren Duransoy, “2007’de en fazla 25-34 yaş ve 35-54 yaş gurubu arasında iş kazaları meydana gelmiş. 2007 yılında 25-34 yaş arasında yüzde 3,5 olan oran 2013’ten sonra yüzde 2’lere gerilemiş. 35-54 yaş arasında da yüzde 3.2 olan oran 2013’ten sonra yüzde 2.6’ya gerilemiş. Yok demiyoruz var ama kanun ve kanunun düzgün uygulanması denetimlerin düzgün yapılmasıyla aşağıya doğru iniş eğiliminde.” şeklinde konuştu.

İŞ GÜVENLİĞİ ÇALIŞANIN TEMEL HAKKI

 İş güvenliği ve sağlığı hakkında açıklama yapan Ömer Erdoğan Duransoy, ülkelerin gelişmişlik seviyelerinin işçilere verilen değerle doğru orantılı olduğunu belirtti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2013 senesinde 4857 sayılı iş kanunuyla işçi sağlığının ön plana çıktığını kaydeden Duransoy, “Daha önceden de bir iş kanunumuz vardı ama bu kadar detaylı ve özellikle uygulamaya yönelik değildi, genel hatlarla tarif ediliyordu. İş sağlığı ve iş güvenliği özellikle çalışanın temel hakkı. Ülkelerin gelişmişlik seviyeleri de insanlarına verdiği, çalışanlarına, işçilerine verdiği değerle ön plana çıkıyor. Dolayısıyla dünya genelindeki iş kazalarının fazla olduğu ülkeler maalesef ikinci sınıf, üçüncü sınıf ülkeler kategorilerine itiliyor.” dedi.

Ömer Erdoğan Duransoy kanunun geç çıkmış olduğunu vurgulayarak, “2013 senesi Avrupa’ya baktığımız zaman çok geç bir sene. 2013’den sonra yapılanma yavaş yavaş tamamlanmaya, oturmaya başlandı. Risk analizleri, iş yerinde var olan ya da dışarıdan gelecek olan tehlikelerin önlenmesine dair tedbirler, yönetmelikler, bunların belirlenmesi, bunlara karşı bir strateji geliştirilmesi ve bu strateji çerçevesinde de bunların  önlenmeye çalışılması kanunun temeli. Bununla ilgili A tipi, B tipi ve C tipi özellikli iş güvenlik uzmanlığı işi gelişti. Bu A,B,C tipiyle işler kategorize edildi. Az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli işler diye. İş güvenliği uzmanı gerekiyor bu uzman sizin kanun geçiş sürecinde özellikle ve sizin bu işçilerinizin ve işinizin güvenliği sağlamada size yardımcı olacak.” şeklinde konuştu.

HIZLI BİR GEÇİŞ SÜRECİ GEÇİRDİK

2013’te yasa çıktığında A tipi uzman sayının  50-60 olduğunu söyleyen Duransoy, daha fazla uzmana ihtiyacın olduğunu dile getirdi. Geçiş dönemlerinin yavaş yavaş bittiğini ve iş güvenliğinin ön plana çıkmaya başladığını ifade eden Duransoy uzmanlık alanları hakkında, “Normalde belli yılarda belli tecrübeler kazanmış arkadaşlar C tipi uzman oluyor ondan sonra üzerine 5-6 senelik tecrübesini ve birikimini katıp yine imtihanlarına girip B tipi uzmanlık statüsüne yükseliyor, onun üzerine ilave tecrübelerini ve uzmanlığını katıp A tipi uzman oluyor. Tabi elimizde uzman olmayınca hızlı bir geçiş sürecinde dediler ki direk imtihanla belli bir sene sektörde çalışmış insanları B tipi ve A tipi uzman yapalım denildi.  Bu çokta doğru bir şey değildi. Çünkü oradaki tecrübe çok önemli. Özellikle o konuda harcanmış emekler çok önemli.” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK KAZA MADENCİLİK VE TAŞ OCAKLARINDA

Duransoy, Türkiye’de ve dünyada 1 numaralı kazaların madencilik ve taş ocakçılığı olduğuna dikkat çekerek, tecrübelerin ve birikimlerin artmasıyla kazaların azaldığını söyledi.  Sektörlere göre iş kazası oranları hakkında bilgi veren Dursansoy, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Madencilik ve taş ocakçılığı birinci sırada, elektrik-gaz-buhar-su temini ve kanalizasyon işleri ikinci sırada, inşaat ve imalar sektörü üçüncü sırada ondan sonra ulaştırma-depolama-haberleşme diye yavaş yavaş azalarak gidiyor. Oranlarda ciddi miktarda düşüş var. Özellikle iş güvenliğinde mecburi eğitim getirildi. Mesleki yeterlilik belgesi diyoruz biz ona. İlk planda 40 meslek dalına yeterlilik belgesi alma zorunluluğu geldi daha sonra 8 meslek daha ilave oldu. Artık çalışanlar mesleklerini yaparken belli uzmanlıklar çerçevesinde belli eğitimleri alarak yapabiliyor.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.