1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Konya kabuğunu kırmalı
Konya kabuğunu kırmalı

Konya kabuğunu kırmalı

Konya Fikir, Sanat, Kültür Adamları Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Küçükbezirci, Konya’nın Türklerin ilk fikir, sanat e kültür başkenti olduğuna dikkat çekti

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Konya Fikir, Sanat, Kültür Adamları Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Küçükbezirci, Konya’daki sosyal ve kültürel faaliyetlerin yeterli olup olmadığı konusunda açıklamalarda bulundu.

Konya’nın Anadolu’da ilk Türk devletinin başkenti olduğunu ve Türklerin ilk fikir, sanat ve kültür başkentlerinden de biri olduğunu dile getiren Küçükbezirci, böyle bir aziz toprakta sanat etkinliklerinin, fikir üretimlerinin birinin bitip birinin başlaması gerektiğinin altını çizdi. Küçükbezirci, fikir sanat etkinliklerine günlerin, ayların az gelmesi gerektiğini belirterek günümüzde öyle olmadığını kaydetti. Küçükbezirci, Konya’nın kabuğunu kırması gerektiğini söyleyerek ‘Büyükşehir’ özelliğinin bu ‘kabuğun kırılması’ ile doğru orantılı olduğunu ifade etti. Küçükbezirci, “Bir kabuğun kırılması için önce kabuğu kırmanın ihtiyaç haline gelmesi lazım. Sonra kabuğu kırmak, istemek lazım. Sonra da bu isteğin sevda olması lazım. Önce bakalım bunlar var mı Konya’da. Bence var. Konya’nın sosyal ve kültürel açıdan ‘kabuğunu kırması’ için bu şehre ‘Selçuklu toleransı’ lazım. Sosyal yaşamda, kültürel etkinliklerde herkes kendini kendi akidelerine göre ifade edemezse, orada; o anlamlı ve huzurlu, kaliteli sosyal yaşamda olmaz, kültürel yaşamda olmaz.” dedi.

SİYASAL DÜŞÜNCEYE GÖRE ŞEKİLLENİYOR

Konya’nın zaman zaman siyasal düşüncenin öngördüğü sosyal ve kültürel çemberlerde kalıplanarak yaşatılmak istendiğini vurgulayan Küçükbezirci,       “Bir zaman a, bir zaman b, bir zaman sonra da c-d-e siyasal iktidarları şehirde sosyal yaşam olsun; ama tarzlarına uygun olsun, kültürel etkinlikler olsun, ama kendi kültür anlayışlarına göre olsun istediler.” şeklinde konuştu.

Küçükbezirci, Konya’da geçtiğimiz son 20 yılda sivil toplum kuruluşlarında önemli sayısal artışın olduğundan bahsetti. Geçmişe göre üye sayılarının da görevli olarak çoğaldığını kaydeden Küçükbezirci, Sivil Toplum Kuruluşu söyleminden vakıflar ve dernekleri anlaşıldığında büyük bir çoğunluğunun dini temalı kuruluş olduğuna dikkati çekti. Küçükbezirci sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İmkansız insanlar için karınca karınca yardımlar sağlamaya çalışanlar da az değil. Çoğu da başarılı. Fakat kuruluşların ekonomik ve sosyal imkanları Türkiye’nin bir söyleme göre altıncı, bir söyleme göre dördüncü büyük şehri Konya’nın istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte değil. Cumhuriyetin temel ilkeleri ve cumhuriyet yasalarına sağdık, saygılı kaldıkları sürece, hizmet motifleri ne olursa olsun be bütün sivil toplum kuruluşlarına sıcak bakan bir kişiyim. Sivil Toplum Kuruluşlarımızın çok çok çeşitlenmesini, toplumsal yaşamamızın her katmanını kucaklar hale gelmesini arzu ediyorum.”

 YANSIZ OLARAK SANATIN TÜM DALLARINA İMKAN SAĞLANMALI

1950-60’lı yıllardan örnekler veren Küçükbezirci, “Bir avuçluk şehir olan o zamanın Konya’sı şimdikilerinden, sanat etkinlikleri, fikir üretimleri babından çok daha zengindi. Şehirde fikir ve sanat heyecan uyandırıyordu. Şehir gecelerinde gelenleri salon almıyor, resim sergilerini yüzlerce insan geziyor, belli aralıklarla dışarıdan gelen tiyatrolarda yer bulmak mümkün olmuyordu. Dünkü ziyanlara hayıflanmanın bir faydası yok. Konya’da kültürel ve sanatsal etkinlikler yapması yetkisi ve imkanı olan kurum kuruluşların, yansız olarak sanatın bütün dallarındaki etkinliklere maddi manevi imkanlar sağlanmalı. Selçuk Üniversitesi kampüs alanı içinde gerçekleştirdiği fikir ve sanat etkinlikleri şehre de taşınmalı yalnız kendi öğrencilerinin değil, halkın da faydasına sunulmalı. Çağdaş üniversiteler, öğrencileri için olduğu kadar o kentteki halk içinde hizmet sunmakla etik olarak yükümlüdür.” ifadeleriyle sözlerine son verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.