1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya kaçacağı yeri biliyor
Konya kaçacağı yeri biliyor

Konya kaçacağı yeri biliyor

Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yıldız Tosun, Konya merkez ve taşra ilçelerde toplam 63 tane acil toplanma alanı olduğunu ve vatandaşın bu konuda geçmiş zamanlara oranlar çok daha bilinçli olduğunu söyledi. 

A+A-

Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yıldız Tosun, Konya merkez ve taşra ilçelerde toplam 63 tane acil toplanma alanı olduğunu ve vatandaşın bu konuda geçmiş zamanlara oranlar çok daha bilinçli olduğunu söyledi. Tosun, Konyalı vatandaşların acil durumlara ve afetlere karşı duyarlı olduklarını, 2013 yılından bu güne dek 218 bin kişinin eğitim aldığını aktardı.
ÖNCE İLK BULUŞMA YERİNE SONRA ACİL TOPLANMA BÖLGESİNE
Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yıldız Tosun, acil toplanma yerleri hakkında bilgi vererek, bu bölgelerin hayati önem taşıdığını kaydetti. Evliya Çelebi Parkı, Kültür Park ve Kalehan Parkı gibi yerlerinde bu  63 bölge arasında bulunduğunu dile getiren Tosun, “Büyük afetlerde halkın yaşamını kesintiye uğratan ve normale dönmesinin beklendiği 63 tane alan var. Ayrıca her ailenin afet ve acil durum karşısında ilk buluşma yerleri var. Aile bireyleri dışardayken her hangi bir durumda bir araya gelmeleri için ortak buluşma noktaları olmalı ve yanlarında acil durum bilgi kartı olmalı. Bunlarla ilgili broşürleri gittiğimiz her yerde dağıtıyoruz. Aile ile ilk buluşma noktasında buluştuktan sonra, Konya’da bulunan 63 tane acil toplanma yerlerinden en yakınına geçilmeli. Burası acil durumlarda eğer eve dönülemiyorsa geçici barınma merkezine transferlerini sağlayan yerlerdir. Giderken yanınıza acil durum çantasını almalısınız. Biz bunu sürekli anlatıyoruz. İçine kıymetli evraklarınızı, fener, düdük, ilaç varsa ilaç, pilli radyo, su gibi malzemeler bulunmalı” dedi.
“EĞİTİMLERDE TÜRKİYE İKİNCİSİYİZ”
Konyalı vatandaşların afet ve acil durumlarda çok duyarlı olduğunu aktaran Yıldız Tosun, “Biz vatandaşlara toplanma yerlerini, internet sitemizden, sosyal medyadan, okullarda yapılan eğitimlerde anlatıyoruz, gösteriyoruz. 2013 yılından bu yana 218 bin kişi afet ve acil durum eğitimi aldı bizden, bu konuda Türkiye 2.siyiz. Bir deprem anında sarsıntı geçene kadar beklenmeli, sarsıntı geçtikten sonra afet çantasını alarak soğukkanlı bir şekilde geriye dönmeden, panik yapmadan ilk toplanma yerine, oradan evine dönemeyecek durumdaysa acil toplanma noktasına gelinmeli. Biz eğitimlerde deprem öncesinin de eğitimini veriyoruz. Eşyaların olması gereken konumları anlatıyoruz. Konyalı vatandaş eskiye nazaran çok daha bilinçli. Artık anasınıfında anlatılmaya başlanıyor. Bu eğitimlere çocuk yaşlarda başladık, bu konuda eskiye nazaran çok daha iyiyiz” diye konuştu. 
“ACİL DURUMLARIN PLANI HAZIR”
Türkiye Afet Müdahale Planı sayesinde tüm kamu kurum ve kuruluşların acil durumlarda ne yapması gerektiğini bildiğini ifade eden Tosun, “Şu an bir deprem olsa biz hemen mobil baz istasyonlarıyla tüm cep telefonlarını devreye sokabiliriz. Akşehir’e, Seydişehir’e, Ilgın’a nereden baz istasyonu gelecek bunların hepsi hazır, dijital ortamda hepsinin bir planı var. Bunu da biz yönetirken Afet ve Yönetim Karar Destek Sistemi (AYDES) dediğimiz bir program üzerinden yapıyoruz” şeklinde konuştu.Dilhan DUMANOĞLU

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.