1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya, kan bağışına duyarlı
Konya, kan bağışına duyarlı

Konya, kan bağışına duyarlı

Türkiye'de 40 bin ünite olması gereken kan stoku 20 bin ünitenin altına düşünce Kızılay seferberlik ilan etti. Kızılay’dan gelen seferberlik çağrısı Konya’da karşılık buldu. Son iki günde gelen kan bağışçılarıyla stokların arttı.

A+A-

Havaların soğuması ve kış aylarının gelmesi hayatımızın birçok alanını kısıtlamakla birlikte yapılan kan bağışını da sekteye uğrattı. Soğuk havaların gelmesiyle yapılan kan bağışları yarı yarıya düşünce Kızılay kırmızı alarma geçti. Türkiye’de 40 bin ünite olması gerek kan stoku 20 binlere düşünce Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık sosyal medyadan ve basın aracılığıyla vatandaşları kan vermeye davet etmişti. Yapılan bu çağrıya Konyalı vatandaşlardan destek gecikmedi. Konyalı vatandaşlar yapılan çağrıdan sonra soluğu kan toplama merkezinde alarak gönüllü kan bağışında bulundular. Kızılay Zafer Kan Alma Merkezinden Sorumlu Doktor Naim Hikmet Kalkan, son iki günde bağışçıların arttığını ve böyle devam ederse istenilen seviyeye ulaşacaklarını söyledi.

STOKLAR AZALDI
Türkiye’de yapılan kan bağışlarının kişi başına düşen sayıya ancak yetecek kadar toplandığını söyleyen Doktor Hikmet Kalkan, soğuk havaların gelmesiyle birlikte bu oranın yarı yarıya düştüğünü ve olası bir acil durumda zor durumlar yaşanabileceğini söyledi. Stokların soğuk havalarla birlikte azaldığını ifade eden Doktor Hikmet Kalkan, şunları söyledi: “Normalde stokumuzda 20 bin stok ekstra olarak bulunuyordu. Stoklarımızı güncelleyerek ve farkındalık oluşturarak bu sayıyı 50 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Mevsim şartlarının da sonucu olarak bu durum gerçekleşmeyecek gibi görünüyor. Vatandaşlarımızın ilgisi soğuk havaların gelmesiyle biraz azaldı. Vatandaşlar, kendi kanım anca kendime yeter, bu kış gününde hasta olmayayım, kendime dikkat edeyim tarzında yaklaşımı var. Düzenli kan bağışını aksatıyorlar. Yapılan çağrı sonuç buldu diyebilirim. İnsanlarımızın kış gününde kan vermeme algısını kırdı diyebilirim. Bugünlerde herkes kan vermek için merkezimize geliyor.”

KAN, SÜREKLİ BİR İHTİYAÇTIR
Kanın sürekli bir ihtiyaç olduğunu bu yüzden vatandaşların daha bilinçli olmasını belirten Kalkan, “Kan sürekli bir ihtiyaçtır. Bu yüzden vatandaşlarımızın yaz kış demeden kan bağışı yapmaya devam etmeleri gerekiyor. Kan ihtiyacı herkesin başına gelebilecek bir durum olduğu için daha bilinçli olmamız gerekiyor. Kan vermeyle soğuk havayı bağdaştırmayı doğru bulmuyorum. Kanın soğukla bir alakası yok. Sonuçta verilen kanı vücudumuz tekrar üretiyor ve vücut haricinde kan yapma şansımız yok. Vatandaşlarımızın bağışlarına ihtiyacımız var. Özellikle hastaların bu kan bağışlarına ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

YAPILAN ÇAĞRI CEVAP BULDU
Kızılay Genel Başkanının yaptığı çağrının cevap bulduğunu ve Konyalı vatandaşların ve Sivil toplum kuruluşlarının özen göstererek kan vermeye geldiklerini ifade eden Doktor Kalkan, sözlerine şöyle devam etti: “Yaz aylarında yaklaşık olarak 250-300 ünite civarında kan alıyorduk. Kış aylarının gelmesiyle bu oran hemen hemen yarı yarıya düşerek 150 üniteye düştü. Konya bazında böyle bir düşüş varsa, Türkiye genelinde de durum pek farklı olduğunu zannetmiyorum. Yapılan çağrıdan sonra Sivil toplum kuruluşlarımızdan olsun, düzenli kan bağışı yapan vatandaşlarımız olsun ve çağrıya kulak verip kan vermeye gelen vatandaşlarımız artmış durumda. Yaz aylarında topladığımız sayıya ve istediğimiz seviyeye ulaştık. Vatandaşlarımız yaz kış demeden kan alma merkezlerimize gelerek kan vermelerini rica ediyorum. Kan sürekli bir ihtiyaç olduğu için stoklarımızda bulundurmak zorundayız. Kan herkese lazım olabilir düşüncesiyle merkezlerimize gelip destek verebilirler.”/Mesut ERCÜMENT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.