1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya Kapalı Havzası’nda yeraltı suyu anlık takip altına alınıyor
Konya Kapalı Havzası’nda yeraltı suyu anlık takip altına alınıyor

Konya Kapalı Havzası’nda yeraltı suyu anlık takip altına alınıyor

Konya DSİ 4. Bölge Müdürlüğü ile KOP Bölge Kalkınma İdaresi (KOPBKİ) arasında imzalanan protokol ile Konya Kapalı Havzası Yeraltı suyu Potansiyeli ve Geleceğinin Araştırılması Projesi uygulamaya konuldu.

A+A-

Konya tarımı için son derece önemli olan yeraltı suyunu takip etmek ve sürdürülebilir bir şekilde yönetebilmek için, Konya DSİ 4. Bölge Müdürlüğü ile KOP Bölge Kalkınma İdaresi (KOPBKİ) arasında imzalanan protokol ile Konya Kapalı Havzası Yeraltı suyu Potansiyeli ve Geleceğinin Araştırılması Projesi uygulamaya konuldu.
Türkiye’nin tahıl ambarı olarak bilinen ve ülkemizin sulanabilir arazilerinin %13’üne sahip olan Konya, yıllık ortalama yağış miktarında Türkiye ortalamasının altında kalmakta ancak, kullanılan yeraltı suyu miktarında Türkiye ortalamasının üzerinde yer alıyor.
Konya tarımı için son derece önemli olan yeraltı suyunu takip etmek ve sürdürülebilir bir şekilde yönetebilmek için, Konya DSİ 4. Bölge Müdürlüğü ile KOP Bölge Kalkınma İdaresi (KOPBKİ) arasında imzalanan protokol ile Konya Kapalı Havzası Yeraltı suyu Potansiyeli ve Geleceğinin Araştırılması Projesi uygulamaya konuldu. Proje, Konya Kapalı Havzası ve Yukarı Sakarya Alt Havzasında yer alan 122 adet yeraltı suyu gözlem istasyonunun modernize edilmesini ve otomatik seviye ölçüm sistemi takılarak yeraltı suyu seviyelerinin online sistemle anlık olarak takip edilmesini amaçlanıyor.
Yeraltı suyu gözlem istasyonlarının modernizasyonunun 2019 yılı içerisinde tamamlanmasının planlandığı proje kapsamında şuana kadar 30 adet istasyon modernize edilmiş ve ölçümlere başlandı.
İhtiyaç duyduğu enerjiyi güneş enerji sisteminden elde eden yeraltı suyu gözlem istasyonları, yeraltı suyu seviyesini, sıcaklığını ve tuzluluk oranını anlık olarak ölçmekte ve GSM yoluyla sisteme aktararak verilerin anlık kontrolüne imkan sağlıyor.
Betonarme portatif kabinler içerisinde korunan ölçüm sitemleri, dışarıdan müdahaleyi minimuma indirmekte ayrıca kuyunun kullanılamaz hale gelmesi veya tadilat gerekmesi durumlarında kabinler yerinden kaldırılabilmekte ve başka bir kuyu üzerine monte edilebiliyor.
Dünyanın ilk zirai arazilerini barındıran, ilk zirai ürünlerini yetiştiren yerlerden biri olan Konya Ovası için yeraltı sularının büyük öneme sahip olduğunu söyleyen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Konya Kapalı Havzası ve Yukarı Sakarya Alt Havzasındaki yeraltı suyunun karakteristiği, yağışların yeraltı suyuna etkisi, tarımsal sulama nedeniyle ortaya çıkan seviye değişimleri gibi birçok alanda veri sağlayacak olan sistem sayesinde, mevcut durumun ne olduğu ortaya konacak ve geleceğe dönük projeksiyonlar geliştirilecek.” dedi. 
Her istasyonun verilerinin görüntüleme merkezine anlık olarak iletildiğini, yeraltı suyundaki değişimlerin anlık olarak kayıt altına alındığını söyleyen Aydın,  “Sistem uzun yıllar içerisinde bize çok değerli bilgiler sunacak, biz de bu bilgiler ışığında kararlar alacak ve projeler üreteceğiz. Çünkü her damla suyun önemini biliyor ve her damla suyu planlamak istiyoruz.” diyerek sözlerine son verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.