1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. KONYA KONUŞUYOR
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

KONYA KONUŞUYOR

A+A-

Epeydir aklımın bir köşesine bağdaş kurup oturmuş olan ve bir türlü kalkıp gitmeyen bir konu hakkındaki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Hal hatır sorup giriş fazlını fazla uzatmadan buyurun hep birlikte bu konunun derdini dinleyip anlayalım da rahatını bozalım!

Bin yıldır bu toprakların manevi harcının yükünü taşımış bu kadim şehrin mensubu olmaktan her zaman övünç duyup, iftihar ettik. Anadolu’nun kapılarını açan fetihlerden sonra önemli bir ilim, kültür ve ticaret merkezi olan şehrimizin taşıdığı tarihi miras çok değerlidir. Sadrettin Konevi Hazretleri, Mevlânâ Celâleddîn, Hâdimi Hz., Sarı Yakup, Şems-i Tebrizi, Ateşbaz-ı Veli, Hacı Veyiszade Mustafa Efendi, Tahir Büyükkörükçü ve adını sayamadığımız daha nice veli ve âlim büyüğümüz bu şehrin manevi mimarları olmuştur. Selçuklulara başkentlik yapmış, Anadolu’nun İslamlaşmasında önemli bir üs olmuş, Haçlı seferleri önünde set olmuş, Osmanlı’nın önemli bir ilim ve ticaret şehri olmuş Konya’dan bahsediyoruz.

Konya üzerine yürütülen kara propagandalara teslim olmuş ipotekli zihinlerin Konya’mıza ve Konyalılara karşı bitmez tükenmez bir kin ve nefretleri vardır. Gerici, yobaz ve aşırı dincilikle itham edilirken yerli lezzetimiz olan etliekmek dahi es geçilmemiş ve “etliekmek kafalı” olmakla itham edilmişizdir. Bu ithamlara ve iftiralara asla teslim olmamış bu şehrin insanları, hoşgörü ve tarihsel tecrübesi ile her zaman ferasetli bir duruş sergilemiştir. Konya’nın ekmeğini yiyip suyunu içtiği halde utanmadan arlanmadan kösele gibi yüzleriyle bu şehre hakaret etmekten de vazgeçmeyenlere dikkatle baktığınızda önemli psikolojik problemler yaşadığını görürsünüz!

Peki, Konyalı ne yapmış diye bakalım? Konya her türlü dayatma ve baskıya karşı milli ve manevi kimliğini muhafaza etmiş güçlü bir arka planı olan şehirdir. Tarihin her döneminde olduğu gibi cumhuriyet döneminde İslami değerlere sahip çıkan insanlara destek olmuş, 15 Temmuz’da meydanları doldurarak vatanına sahip çıkmış bu şehrin insanları neyi yapmadı ki “etliekmek kafalı” gibi seviyesiz söylemlere yakıştırılıyor. Benim anladığım Konya’nın ve Konyalıların yaptıkları her zaman hakikatin savunucusu olmak dışında bir şey yoktur. Etliekmek kafalılık bu ise evet biz etliekmek kafalıyız! Bu arada etliekmek faydalı ve besin değeri yüksek bir besindir. Böyle söyleyenlere de tavsiyem, hemen bir pideciye gidip kendilerine etliekmek siparişi versinler. Böylece hem karınları doyacaktır hem de zihinsel gelişimleri için ciddi bir adım atacaklardır. İçinde çeşitli baharatlar ve sebzelerle kıyma veya kuşbaşının ince açılmış hamurun üzerinde kara fırında pişirilerek kızarmış bir şekilde servis edilmesi Konyalıların zeki olduklarını göstermektedir.

Konyalılara alaycı bir üslupla bu yakıştırmaları yapanları görünce hayretler içerisinde kalıyorum. Adamın memleketinin tarihsel fakirliğini es geçiyorum, kendisi de az gelişmiş bakış açısıyla böyle önemli misyonlar üstlenmiş bir şehri ve insanlarını, ağzının kenarından akan salyalar eşliğinde alaya almaya ve sözüm ona küçümsemeye çalışıyor. Oysa Tanpınar’ın şehrimizin tarihi mirasına ithafen “Bir başkent daima başkenttir. Ne kadar susturulursa susturulsun yine konuşur.” sözü Konya’da hayat bulmuştur.

Bu nedenle de her zaman karanlık odakların propaganda yürüttükleri, çamur atıp karaladıkları, sindirmeye çalıştıkları şehrimizin evlatlarının yeniden sahneye çıktığı günümüzde Konya, Anadolu’nun parlayan yıldızı olmaya devam edecektir. Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 2253 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.