1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya Lisesinden ‘Harf ve ‘Hayal’
Konya Lisesinden ‘Harf ve ‘Hayal’

Konya Lisesinden ‘Harf ve ‘Hayal’

Konya’nın ve Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından olan Konya Lisesi, eğitim-kültür-sanat dergisi Harf ve Hayal’in 2. sayısıyla okuyucularına merhaba dedi.

A+A-

EDİTÖRLÜĞÜNÜ Edebiyat Öğretmeni Raşit Keskin’in yaptığı, öğretmen, öğrenci ve akademisyenlerin yazılarıyla katkıda bulunduğu dergi bu sayısında “Göç ve Mültecilik” konusu işlenmiş. Bu konuda Okul Müdürü Zübeyir Yavuz, “Bugün dünya üzerindeki en önemli insanlık dramı göç ve hicret olsa gerek. Hicret en yalın ifadeyle insanların zorunlu olarak vatanlarını terk etmesi anlamına geldiğine göre zorda kalan insanlara “Ensarlık” yapmak, kucak açmak, sahip çıkmak mecburiyeti vardır. İnsanlık da, Müslümanlık da bunu gerektirir” diyor yazısında.

İşlediği birbirinden farklı konularla okuyucularını harflerin ve hayallerin dünyasına davet eden dergide; Prof. Dr. Caner Arabacı “100. Yılında Kutü’l-Amare Zaferi”, Doç. Dr. Bekir Biçer “Konya’ya Yapılan Göçler”, Muhammed Akbayrak “Ensar ve Muhacir, İnsanlığın Övünç Tablosu”, Raşit Keskin, “Bilişim Çağında İnsan Kalabilmek” Şekibe Ceran “Konya Lisesinde Öğretmen Olmak”, Ali Soybelli “Bir Eğitimcinin Avrupa Gezisisi” başlıklı metinleriyle dikkat çekiyor. Rengin Temel, yumurta-tavuk paradoksu üzerinden sanata bakışımızı değerlendiriyor. Hilal Yağmur Sarıkavak içindeki müziği, sevdiği müzikleri paylaşıyor. Dr. Kamil Uğurlu aşka ve güzel şeylere “Âmin” diyor şiirinde. Ayrıca dergide Konya’nın yetiştirdiği ünlü hattatlardan Yrd. Doç. Dr. Fatih Özkafa röportajı da yer alıyor.

Nostaljik Konya Lisesi fotoğraflarının da bulunduğu dergide 29 yılını Konya Lisesine adamış Müdür Yardımcısı Mehmet Altunyaprak, vefa köşesinde yerini almış.

Şiirlerin, hikâyelerin, denemelerin yer aldığı Harf ve Hayal’in yazar kadrosunda yer alan diğer yazarlar:
İlkor Esen, Şener İşleyen, Elmas Nur Ekmekçibaşı, Melek Nur Laçuva, Merve Yavuz, Mehmet Antep, Ezgi Kübra Küçükköse, Şulenur Tavuz, Fadime Çağar, Ali Türkalp, Aslıhan Ayata, Sultan Özgenç, Sinan Çetinkaya, Cemre Çolak, Mustafa Karakurt, Mekki Özarslan, Ayşe Doğru, Şerife Onaran, Pelin Sarıtepe, Nurten Dayı, Nida Nur Işık, Elif Akova, Merve Küçük, Berfin Yanal, Dilber Kütük, Beyza Nur Gürel Nazife Nur Göksu, Ayşenur Gül Gürbüz, Aslıhan Ayata, Ceren Çoban, Melek Nur Laçuva, Ayşe Ceran, Ali Soybelli, Dicle Malgır, Ahmet Tuğrul Çüngür, Merve Çolak, Bengüsu İnce, Mete Onmaz, Hümeyra İnal, Mevlüt Filikci, Kağan Mert Sürücü, Ilgaz Akkubak, Seza Cam, Mehmet İyikörükçü
Harf ve Hayal, okuyucularını okumaya, düşünmeye ve yazmaya davet ediyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.