1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Konya Manzaraları
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Manzaraları

A+A-

Bu kış sert ve bereketli geçiyor.
Elbette doğal olarak güzel olan tarafı ve manzaraları vardır.
Yıllardır bu yağışlara, manzaralara hasret duyuyorduk. Çocuklar şen-şakrak.
İki gündür okullar tatil.
Sezarı’n hakkı Sezar’a.
Genel olarak belediyelerimiz Konya’da yoğun kış günlerine hazırlıklı olmaları nedeniyle ana arterler temiz ve açık. Ara arterler ise şöyle böyle…
Kaldırımların temizlenmesi ile yaya vatandaşlarda rahat yol yürümektedirler. Toplu taşıma araçları zamanında vatandaşları iş yerlerine ve evlerine ulaştırmaktadır.
Burada dikkat edilecek husus, sürücülerin ve yayaların biraz daha dikkatli olmaları ve trafik kurallarına hele hele bu günlerde daha çok dikkat etmeleri gerekiyor.
Yağışlar sürecek görünüyor. Meteoroloji bu bilgileri vermektedir. Allah fakir- fukaraya yardımcı olsun demekten başka elimizden bir şey gelmez.
Elbette bu şehir manzaralarının dışında başka hoşumuza gitmeyen manzaralarda var.
Birkaç gün önce kardeş gazetemiz Konya’nın Sesi’nin manşetinde idi :
“ Kartvizitli fuhuşun önüne geçilmiyor.”
Bence Konya için en büyük ayıp.
Bu tablo ve haber Konya’mıza hiç yakışmıyor.
Bazen diyorum ki, acaba şu genelev kapatılmasa idi, bu fuhuş bu kadar sokaklara, mahalle aralarına yayılır mıydı ? En azından belli noktada devletin, emniyetin kontrolü altındaydı.
Ya şimdi…
Emniyet, ahlak bürosu ekipleri yetersiz kalıyor. Bu işte başarılı olamıyorlar. Emniyetin yetersiz kaldığı bir başka konu ise basit hırsızlık olayları. Hemen her ilçede, her bölgede bir gecede birkaç hırsızlık olayı yaşanmaktadır. Ayrıca yine bir yerel gazetenin yazdığına göre Konya’da her gün bir soygun girişimi yapılmaktadır. Bunlar başarılı olmakta veya olamamaktadır. Ancak Emniyetin tedbirleri, yasalarımızın çok caydırıcı olamıyor ki, bu tür yasal olmayan işler şehirde yaşanıyor.
Yine Konya’da ve diğer illerde olduğu gibi, uyuşturucu bağımlısı çocukların ve gençlerin sayısı artmaktadır. Kim ne derse desin, denetimler, kontroller yeterli olsa, bu kimseler uyuşturucuyu nereden temin edecek?
Bir baba bana anlatıyor.
“Oğlum uyuşturucu mübtelası. Bazen bunu bulamadığı zaman saldırganda oluyor, hırsızlıkta yapıyor. Kaymakamlık dahil, emniyetin birimlerine gidiyorum. “Bizim yapacağımız bir şey yok” diyorlar. Ben ne yapayım” diye ağlamaktadır.
Belediyelerimizin bazı çalışmalarını takdir ettik. Ancak yine belediyelerimizin bir başka faaliyeti ise tepki almaktadır. Konya Büyükşehir Belediyesi imar planında kullanım alanı bulunmayan yapılardaki bölümleri yık maktadır. Esnaf dışarıya saldalye, masa çıkaramıyor. Çıkardıkları takdirde zabıta tarafından ceza yazılıyor. Konya esnafı bundan da şikayetci.
Dün yazmıştım. MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, Konya’da ve Türkiye’de işsizlik kol geziyor. Bu karda kışta, insanlar aç kalırsa neler yapabilecekleri siz düşünün.
Konya Lisesi Mezunlarının gecesinde sanatçı Ahmet Alıcı konser verdi ve soğuk kış akşamlarında insanların içini ısıttı. Türkiye yazarlar birliğinin vefa gecesinde yapılan etkinlik takdir topladı. Bunlarda başka güzellikler.
İşte bugünlük Konya manzaralarından bir kesiti sizlere sundum.

Bu yazı toplam 215 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.