1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya marka şehir olacak
Konya marka şehir olacak

Konya marka şehir olacak

Konya basınını ağırlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya yatırımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, birlik ve beraberlik içerisinde Konya’ya 2023’e kadar “Marka Şehir Konya” vizyonuyla hizmet edeceklerini kaydetti

A+A-

Geçtiğimiz yıl döviz kurlarındaki yükselmeyle birlikte ekonomide yaşanan bazı sorunların beraberinde gelmesi, birçok sektörü olduğu gibi yerel basını da olumsuz etkiledi. Yaşanan olumsuzluklara karşı direnen ve ayakta durma mücadelesi veren Konya basını da birlik ve beraberlik içerisinde bu sorunların çözümü için gerekli girişimlerde bulunuyor. Bu kapsamda, Konya basınının temsilcilerinden oluşan bir heyet Ankara’ya çıkarma yaptı. Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, Yenigün Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan, Yeni Meram Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ömer Sarıkulak, Hakimiyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Yusuf Gürbüz, Konya’nın Sesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Celaleddin Boyalı, Merhaba Gazetesi İmtiyaz Sahibi Halid Şen,  Takip Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mustafa Kavaf, Memleket Gazetesi İmtiyaz Sahibi Adem Alemdar, Anadolu’da Bugün Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ahmet Baydar, Yeni Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Lokman Koyuncuoğlu, Pusula Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Uğur Özteke, Yeni Konya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Özkan, Konya Postası Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Zekeriya Sağlık, Kon TV Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Toy, KTV Genel Müdürü Mehmet Yaşa’nın bulunduğu heyet, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la biraraya gelerek, yerel basının sorunlarını Bakan Kurum’a aktardı, sorunların çözümü için Bakan Kurum’dan destek istendi.

img_7020-001.jpg

KONYA BASININA TEŞEKKÜR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada, Konya basınının kendisine yapmış olduğu ziyaretten oldukça memnun olduğunu söyledi. Konya basınının milli, manevi noktalarda gösterdiği hassasiyetten dolayı memnuniyet duyduğunu dile getiren Bakan Kurum, “Konya’da 12 Gazete, 18 radyo, 4 televizyon kanalımız var. Benim sizlerden de istirhamım şudur; doğruları yansıtmak. Haberciliğin gereği de budur diye düşünüyorum. Halkı doğru bilinçlendirmek lazım. Biz Konyalı hemşehrilerimizin, Konya basınının bu duruşu her zaman sergilediğini düşünüyoruz. O yüzden sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

img_6967-001.jpg

KONYA’NIN SORUNLARINI ÇÖZMEK GÖREVİMİZ

Bakan Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanı olduğu günden buyana bir Konyalı olarak Konya’ya her zaman destek verdiğini söyledi. Bu kapsamda Konya yatırımlarını ve sorunlarını yakından takip ettiğinin altını çizen Bakan Kurum, şunları kaydetti, “Konya’ya 14 kez gelme fırsatı buldum. Bilhassa 31 Mart seçimlerinde hemen hemen bütün ilçelere gitmeye gayret gösterdik. Ama tüm belediye başkanlarımızla biraraya gelmek suretiyle bakanlığımızla ilgili sorunlarını, taleplerini dinledik. Onların sorunlarını giderecek adımlar atmaya gayret gösteriyoruz. Konya 31 Mart seçimlerinde yüzde 71 oy vererek yerel seçimlerde Cumhurbaşkanımıza olan vefasını, samimiyetini, sadakatini yine gösterdi.  Bu da memleketim ve benim adıma sevindirici bir durum. Bu anlamda Cumhur İttifakı’nın büyük destekçisi oldu. Buradan hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Bir Konyalı olarak Konya’nın sorunlarını çözmek de bize düşüyor. Konya her zaman vefalı bir şehir oldu. Yıllardır o vefasını siyasette gösterdi. Hem milli mücadele döneminde hem milli mücadele sonrasında bu böyledir. Bu vefa hizmet etmeyi hakkediyor. Biz de bir bakan olarak, bir hemşehri olarak hizmet etmek zorundayız. Hem tarihi hem de milli manevi değerleri ile birlikte Konya ayrıcalıklı bir şehir. Hz. Mevlana’nın şehri, Konevi’nin şehri, Selçuklu’ya başşehirlik yapmış bir şehir. Bu anlamda yapılması gerekenleri hızlı bir şekilde yapmak durumundayız.”

img_7102-001.jpg

“MARKA ŞEHİR KONYA” VURGUSU

Konya’ya birçok kalıcı eser yapmaya gayret gösterdiklerini dile getiren Bakan Kurum, yatırımları rakamlarla açıkladı. “Konya’ya bugüne kadar 51 milyar TL yatırım gerçekleştirildi. Bunun 12 milyar TL’si Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapmış olduğu hizmetler. Şuan devam eden 1 Milyar TL’lik yatırımımız var” diyen Bakan Kurum, sözlerine şöyle devam etti, “Bunların dışında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak son 1 yıl içinde Konya’ya toplam 351 milyon liralık finansman ve bütçe desteği verdik. 166 milyon TL’lik destek için de değerlendirme süreci devam ediyor. Bunun dışında, yurtdışı finansmanıyla, İller Bankası üzerinden yaklaşık 100 milyon Euro’ya yakın ulaşım ve atık su arıtma tesisi noktasında çalışma yürütüyoruz. İller Bankası yoluyla yapılacak çok iş var bu süreç başlamış durumda. 2023’e giden süreçte Konya’nın “Marka şehir” dediğimiz statüye gelecek adımları atmasını istiyoruz ve kararlılıkla bu adımları atıyoruz. Belediye başkanlarımızdan da bu çizginin dışına çıkmasını istemiyoruz. Onlarla da uyum içinde çalışıyoruz. Bu anlamda inşallah 2023’e kadar yatırımların biri bitmeden biri başlasın istiyoruz. Bizim özümüzü, kültürümüzü, mimariyi yansıtacak projeler yürütme gayretindeyiz.”

iceri2.jpg

GÜÇLÜ OLMAK ZORUNDASINIZ

Dış politikayla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Bakan Kurum, dünyanın farklı bir sürece girdiğini söyledi. Bu süreç içerisinde güçlü olmak gerektiğinin altını çizen Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü, “Savaşların, iklim değişikliğinin, yoksulluğun arttığı bir dünyaya gidiyoruz. Açıkçası acımasız bir süreç var. Güçlü olmak zorundasınız hem bölgenizde hem dünyada söz sahibi olmak istiyorsanız ekonomik anlamda, siyasal anlamda, savunma anlamında güçlü olmak durumundayız. Biz de hamd olsun bu süreçte ilerliyoruz. Bugün eğer ABD Suriye’den askerlerini çekiyorsa ve direk ABD Başkanı “Bizim müttefikimiz güçlü bir NATO ülkesidir” diyebiliyorsa burada güçlü bir ülke olmamızdan kaynaklanıyor. Biz bir olduğumuz sürece hiçbir güç bizim karşımızda duramaz, duramayacaktır da. Bizim ülke olarak güçlü olmamız, bölgemizdeki mazlumlara hatta dünyadaki kardeşlerimize yardım edebilme adına önemli. Bu siyasal bir duruş da değil. Bütün Türk milleti olarak tek bir duruş sergiledik, sergilemeye de devam etmek durumundayız.”

ANADOLU BASININ SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR

Konya basını adına konuşan Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir de, Bakan Kurum’a Anadolu basının sorunlarına ilişkin önemli bilgiler verdi. Anadolu basının milli bir basın olduğunu vurgulayan Özdemir, Anadolu basının hayatiyetini devam ettirmesinin önemine değindi. Bunun için Anadolu basının sorunlarının çözüm beklediğini anlatan Özdemir, şunları kaydetti, “Bizim elbette sorunlarımız vardır ama sorumluluklarımızın da bilincinde olmuşuzdur. Biz hiçbir zaman sorunlarımızı sorumluluklarımızın önüne koymamışızdır. Ancak geçen yıl itibariyle dövizdeki dalgalanma ve ekonomideki bazı sıkıntılarla birlikte yerel basınımız zor bir sürece girdi. Bu süreçte gazetelerimizin ayakta kalabilmesi için bazı çalışmalar yapmaya gayret ettik. Konya yerel basın adına güçlü bir şehirdir. Bazı kapanmalar yaşandı ve şuanda toplam sayı 36’ya düştü. Ama yazılı basın olarak mücadeleyi bırakacak değiliz. Ayakta kalma mücadelesini sürdüreceğiz. Gazetelerimizin yanısıra Konya televizyonculukta da güçlü bir şehir. 2 tane uyduda yayın yapan 2 tane karasal da yayın yapan televizyonlarımız var. Bizler gazeteler ve televizyonlar olarak maalesef son dönemlerde sosyal medyanın, internet medyasının hayata girmesiyle birlikte geriler duruma düşmüş görünüyoruz. Bu anlamda özellikle bürokrasi kesiminde de ciddi bir yanlış algılama var. Artık önümüzdeki dönemin dijital yayına geçiş gibi görülerek şimdiden gazete ve televizyonların sorunlarının çözümü noktasında bir şaşı bakış oluştu. Biz yerel basın olarak bunlara hep hazırlıklı olduk. 2011 yılında gazetelerimiz altyapı olarak internet medyasına hazırlıklarını tamamladılar. Televizyonlarımız da her zaman teknolojiyi takip eden, ayak uyduran yayın kuruluşlarımız oldular. Bunlar ortadayken, yazılı basının bir geleceği yok gibi, yazılı basının sorunlarını çözmemek doğru değil diye düşünüyoruz. İnternet ortamında bir yasa olmadığı için vahşi bir alan. Bizler yerel gazetelerimiz ve televizyonlarımızla ilgili sizlerden destek bekliyoruz. 15 Temmuz sonrasında ihale ilanlarında ciddi düşüler yaşadık. 15 Temmuz sonrasında devletimiz haklı olarak ihalelerin doğru yere gitmesi için doğrudan alımla ilgili bir talimat verilmişti. Ama bu alışkanlık haline getirildi. Bürokrasi illerde gazetelere ilan vermek yerine doğrudan alım gerçekleştirerek gazetelerin gelirlerinde düşüşe neden oluyorlar. Bu sıkıntıların çözümü için sizlerden destek bekliyoruz.” Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a Anadolu basının sorunlarına ilişkin bir dosya sundu. Görüşmenin ardından Başkan Özdemir, Bakan Kurum’a tablo hediye etti. 

MİLLETVEKİLLERİNDEN YEREL BASINA DESTEK

Yerel basının sorunlarını Ankara’ya taşıyan Konya basını Bakan Kurum ile görüşmelerin ardından, AK Parti Konya Milletvekillerini ziyaret etti. Yerel basının önemli olduğunun vurgulandığı ziyarette, yerel basının sorunlarının takipçisi olunacağının sözü alındı  Anadolu basınının sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ye aktarmak adına Ankara’ya çıkarma yapan Konya basını, AK Parti Konya Milletvekilleriyle bir araya geldi.

Konya basını AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek’in ev sahipliğinde sorunlarını Meclis’e taşıyarak milletvekillerinden destek istedi. Görüşmede AK Parti Konya Milletvekilleri Halil Etyemez, Orhan Erdem ve Gülay Samancı da hazır bulundu. Ayrıca heyet, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta’yı da AK Parti Genel Merkezi’nde ziyaret ederek, yerel basının sorunları aktarıldı.

SORUNLAR ÇÖZÜM BEKLİYOR

Ziyaretlerde heyet adına konuşan Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, yerel basının önemli sorunları olduğunu, bu sorunların çözümü için Konya Milletvekillerinden destek beklediklerini söyledi. Özellikle Yargı Paketi içerisinde yer alması gündeme gelen İcra İflas Kanunu’nun yerel basına büyük darbe vuracağını belirten Özdemir, şunları kaydetti, “İcra İflas Kanunu ilk pakette yer almadı. Ama arkasından gelecek paketlerde yer almasıyla ilgili endişelerimiz var. Biz bu konuda çalışmalarımız yaptık. Hem Adalet Bakanımıza hem de bürokrasiye bu konuda gerekli çalışmalarımızı ilettik. Bu ilanların gazeteye verildiği zaman neler kazandığı ve geri dönüşümüyle ilgili her şeyi bu raporda açıkladık. 2002 yılından önceki hükümet döneminde çıkartılan ihale kanunuyla ciddi bir darbe almıştık. Resmi ilanların neredeyse 3’te 1 oranında düşecek şekilde bir sıkıntı yaşamıştık. 2002’de AK Parti’nin iktidara gelmesiyle yapılan çalışmalarla, bizim de beklentimizin üstünde, ilanların yayınlanması noktasında hemen hemen 2 katına çıkan bir değişiklikler oldu. Bu noktada büyük kazanım sağladık. Ama 2006’dan itibaren yavaş yavaş sıkıntı yaşamaya başladık. Ekonomik sorunların yaşandığı son dönemde, o dönemdeki kazanımlarımızın da altına inmeye başladık. 15 Temmuz sürecinden sonra ihalelerin doğru yerlere gitmesi amacıyla Valiliklere ihalelerde doğrudan alım noktasında talimatlar verildi. O dönem bu haklı bir gerekçeydi ama o dönem aşılmasına rağmen bürokrasi bu durumu alışkanlık haline getirdi. Önümüzdeki dönemde ilgili icra iflasla ilgili verdiğiniz desteğe teşekkür ediyoruz. Yasası olmadığı için internet mecrasında tehditler, şantajlar yapılmaya başlandı. Yasal düzenlemenin biran önce yapılması lazım. Bu konuda biz destek olacağımızı söyledik. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Resmi ilanların yayınları noktasında destek olmanızı bekliyoruz. Özellikle ihalelerin yayınlaması noktasında Valiliklere bir yazı gönderilebilir.”

SORUNLARIN FARKINDAYIZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğini söyledi. Özellikle ekonomik anlamda yaşanan olumsuzlukların medya sektörünü de etkilediğini dile getiren Usta, “Sıkıntıların farkındayız. Ekonomik olarak yaşanan sıkıntılar medyaya da yansıdı. Bu sorunlar aşılmayacak sorunlar değil. Daha kaliteli daha iyi bir basının yayın hayatını sürdürmesi için Konya basınında yaşanan değişikliklerin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. Usta ayrıca yerel medyanın sorunlarının takipçisi olacağını dile getirdi.

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, yerel basının sorunlarıyla ilgili zaman zaman istişarelerde bulunduklarını söyledi. Sorunların çözümü noktasında elinden gayreti sarfettiklerini belirten Akış, “Aktardığınız konular başta olmak üzere yerel medya anlamında takipçisi olacağımızdan emin olabilirsiniz. Biz Konya’nın evladıyız. Sizin dikkatle takip ettiğiniz Yargı Paketi’nin ilk aşamasında İcra İflas Kanunu yer almadı. Bu konuda tek karar verici biz değiliz. Ama süreci adım adım takip ediyoruz. Yeni sistemle yeni bir inşa sürecine girdik. Zaman zaman aksaklıklar çıkıyor ama çözmeye çalışıyoruz. Ben bu konuda, yerel medyanın sorunlarıyla ilgili elimden gelen gayreti göstereceğim” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.