1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya merkezde kömür işi bitti
Konya merkezde kömür işi bitti

Konya merkezde kömür işi bitti

Kentsel dönüşümlerin artması, kış aylarında yapılan kömür yardımları ve doğalgazın yaygınlaşması gibi sebepler, kömür satışını durma noktasına getirdi. Son olarak ABD ile yaşanan krizle artan dolar fiyatları ise, kömür sektörüne ağır darbe vurdu.

A+A-

Kontrolsüz kömür dağıtımı ve doğalgazın yaygınlaşması gibi nedenlerden dolayı zor günler yaşadıklarını belirtin Kömürcüler Sitesi esnafı, yetkililere çağrıda bulundu. Aslan Kardeşler Paketleme Odun Kömür İşletme sahibi Mehmet Önge, her geçen yıl kömür satışlarında azalma olduğunu ve en az 10 kömürcü esnafının sektörden ayrıldığını söyledi. Türkiye’deki kömürün yüzde 80’inin ithal olduğunu belirten Önge, dolar fiyatlarına paralel olarak kömür fiyatlarının da arttığını dile getirdi. Dolar fiyatlarının yükselmesiyle işlerinin bozulduğunu bildiren Önge, “Doların artmasıyla kar oranlarımız düştü, vadeli satış yapamaz olduk. Veresiye talep edenlere mal veremiyoruz. Ya nakit ya da kredi kartıyla satış yapmak zorunda kaldık” ifadelerini kullandı.

img_7345.jpg
UMUDUMUZU KESTİK

Konya’nın 3 merkez ilçesinde kömür satışının olmadığını ve kömürcüler esnafı olarak umudu kestiklerini vurgulayan Önge, “Merkezde kömür işi bitti. Konya’nın çevre mahallelerinde satış yaparak ayakta durmaya çalışıyoruz. Konya’da müstakil evler dışında, ne TOKİ’de ne de apartmanlarda kömür satışı yapamıyoruz. Kentsel dönüşümlerin merkezde artması var olan kömür potansiyelini de ortadan kaldırdı. Karatay bölgesinde de kömür bitti denilecek kadar azaldı. 3 merkez ilçeden ümidimizi kestik. Çevre mahallelere satış yaparak ayakta durabiliyoruz” dedi.

img_7362.jpg
KENTSEL DÖNÜŞÜM VE DEVLET YARDIMLARI

Kömür sektöründeki daralmanın nedenlerini sıralayan Önge, “Şehir merkezindeki kentsel dönüşüm sayıları gittikçe artıyor. Kentsel dönüşüm zaten durgun olan kömür piyasasını durma noktasına getirdi. Son birkaç yılda kentsel dönüşümün artmasıyla hem kömür satışlarımız azaldı hem de yıkılan evlerden çıkan tahtalar yüzünden odun işimizin de azalmasına neden oldu. Yıkılan evlerden çıkan, tahta kapı, çatı, pencere gibi tahtaları işleyip satıyorlar. Her yıl Konya’da devlet tarafından binlerce ton kömür dağıtılıyor. Bu kömürün bizden alınmasını istiyoruz. Dışardan alınıp getirileceğine ihalesi bize verilsin ve ulaşımı da kolay olsun. Biz de ekmeğimizi kazanalım” ifadelerini kullandı.

img_7354.jpg
ESNAF SAYISI 300’DEN 40’LARA DÜŞTÜ

Kömür sektörünün her geçen gün daraldığını bildiren Önge, daralan sektöre bağlı olarak esnafında kepenk kapattığını söyledi. Son 10 yılda 300 olan kömürcü esnafının şu anda 40’a düştüğünü açıklayan Önge, “Esnaf sayımız azaldığı için biz de ayakta durabiliyoruz. 10 yıl önce 300 olan kömürcü sayısı şu an 40 seviyesine indi. Her sene kömür sektöründe 10 esnaf kayboluyor. Kapanan iş yerlerinin müşterileri yanımıza geliyor ve böyle devam edebiliyoruz. Birkaç yıl sonra kömür işi bitme noktasına gelebilir” değerlendirmesinde bulundu.

İyileştirilmiş yerli kömür satışının yasak olmasını eleştiren Önge, “Hava kirliliğinden dolayı büyükşehir belediyesi yerli kömüre izin vermiyor. İyileştirilmiş yerli kömüre dönersek piyasa canlanır. Yerli kömürü 500 liradan satma imkanımız olur” diye konuştu. Son olarak kömür fiyatları hakkında bilgi veren Önge, “Sobalık kömürün ton fiyatı 650 lira ile 750 lira arası, Kaloriferlik kömürün ton fiyatı ise 850 lira ile bin lira arasında değişiyor. Odun fiyatları da 650 liradan satışa çıkıyor” dedi.

 

 

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.