1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Konya milli mücadelenin başkentidir”
“Konya milli mücadelenin başkentidir”

“Konya milli mücadelenin başkentidir”

Konya Fikir Sanat Kültür Adamları Birliği Derneği tarafından Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Salonunda düzenlenen ‘Milli Mücadelede Konya’nın Rolü’ konulu konferansta konuşan Gazeteci Yazar İhsan Kayseri “Konya Milli Mücadelenin Başkentidir” dedi.

A+A-

Konferansın açış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ katılımcılara teşekkür ederek, “Kısa bir aradan sonra programlarımıza devam ediyoruz. Tertip edeceğimiz etkinliklerde Konya’nın kültür ve sanat insanlarıyla bir araya gelerek özel ve güzel konuları gündeme getirmeye gayret edeceğiz” dedi. Oturum Başkanlığını yapan Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Caner Arabacı’da, Milli Mücadeleye dair toplumun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulduğunu ve bu konuda çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.
BİR BAŞKENT HER ZAMAN BAŞKENTTİR
Sözlerine, katılımcılara teşekkür ederek başlayan İhsan Kayseri, “Konya Lisesi’nde öğretmenlik de yapmış olan yazar Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dediği gibi bir başkent her zaman başkenttir. Selçuklu Devletine 200 yıldan fazla başkentlik yapan Konya tarihte önemini hiçbir zaman yitirmemiş ve İngiliz organizasyonuyla Anadolu’nun düşman işgaline uğradığı yıllarda da Milli Mücadelenin başkenti olmuştur. Bugün halen tarımda olsun, iktisatta olsun; Konya’nın başkent özelliklerini taşıdığını söyleyebiliriz” dedi.
BÜYÜK TAARRUZ AKŞEHİR’DEN BAŞLADI
Mustafa Kemal’in Batı Cephesi Karargâhını Akşehir’de kurdurarak, tarihe altın harflerle yazdırılacak olan Büyük Taarruzun temellerini attığını kaydeden Kayseri, “Konya’ya karşı özel bir sevgisi olan Mustafa Kemal her şeyden önce bu şehrin insanına son derece güveniyordu. Büyük bir gizlilik içinde geldiği Konya’da tanınmamaya, görülmemeye ve duyulmamaya ehemmiyet gösterirken Telgraf İdaresine gidip ‘Benim geldiğimi Ankara’ya dahi, şifre ile de olsa sakın bildirmeyin’ diye talimat vermiştir. Keza İstasyon Müdürü evinin kapısını çalan kişinin Gazi olduğunu görünce büyük şaşkınlık ve telaş yaşamış; o ise, ‘Gizli geldim, geldiğimi kimse bilmesin. İki saat uyumam gerekiyor, sonra Akşehir’e geçeceğim ki; burada olduğumu ve Akşehir’e gittiğimi kimseye söylemeyin’ demiştir” şeklinde konuştu.
Atatürk ve İsmet İnönü’nün kılıçla çekilmiş fotoğraflarının da Konya menşeli olduğunu ifade eden Kayseri, “Rus ve Azerbaycan askeri temsilcileriyle Ilgın ve Konya’da görüşmüştür. Ilgın-Akşehir hattında Büyük Taarruza hazırlanan askerlerimizin silah mühimmatları da ilçenin esnaf tezgâhlarında üretilmiştir. Ordumuz Akşehir Ulu Camii de kılınan sabah namazının ardından dualar, tekbirler ve gözyaşlarıyla Büyük Taarruza uğurlanmıştır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.