1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya obrukları filmle tanıtıldı
Konya obrukları filmle tanıtıldı

Konya obrukları filmle tanıtıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan tanıtım filminde Konya’nın obrukları anlatıldı. Tanıtım filminde, Yılan Obruğu, Kızören Obruğu, Timraş Obruğu başta olmak üzere birçok obrukla ilgili bilgiler yer alıyor.

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 8. Bölge Müdürlüğü, obruklarla ilgili tanıtım filmi hazırlattı. Konya Obrukları ile ilgili bilgilere yer verilen filmde, “Yaşlı dünyamız her yıl binlerce doğa olayına sahne oluyor” girişiyle yapılan tanıtım filminde, meydana gelen bazı doğa olaylarının neticesinde yer kabuğunda değişimler ve etkileşimler oluştuğu bilgisine yer veriliyor.

“Konya Obrukları”yla ilgili şu bilgilere yer veriliyor:
“Bu değişimlerin başrolünde ise yeryüzündeki hayatın kaynağı su vardır. Suyun kendine has dayanılmaz aşındırma gücü, devasa vadilerin, kanyonların ve platoların oluşmasında kısacası yeryüzünün şekillenmesinde etkin rol oynar. Suyun görünmeyen etkileri de vardır, aşağılarda, derinlerde, suyun neler yaptığını ancak oluşan çökmelerle fark edebilirsiniz. Obruklar…”

Zaman içerisinde suyla eriyen kalker tabakaların, yeraltında boşluklar oluştururken, üstteki ağırlığı taşıyamayan bu boşlukların zamanla çöktüğüne değinilirken, Konya Ovası’ndaki obruklarla ilgili ayrıntılara yer verilmiş. Bölgeyi şekillendiren bir doğa olayı olan volkanizmalarada değiniliyor.
Tanıtım filminde, Meke Gölü, Meke Gölü Yılan Obruğu, Acıgöl, Kızören Obruğu, Meyil Gölü, Obruk Bölgesi, Çıralı Obruk, Apa Obruğu, Timraş Obruğu, Belkuyu Obruğu başta olmak üzere obruklarla ilgili görselin yanı sıra ayrıntılı bilgiler de yer alıyor./Mürsel Çetin

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.