1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Konya Öksüz Kaldı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Öksüz Kaldı

A+A-

Tarihe bir bakınız.
Selçuklu dönemi,
Osmanlı dönemi…
Konya kendi bağrından çıkan insanlara pek sahip çıkmadı veya çıkamadı.
Bunu bir türlü anlamış değilim.
Yine yazıyorum.
Konya’dan bir numara adam ciddi anlamda Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinde yer alan insan olmadı. Bunu şunu için yazıyorum. Elbette Osmanlı döneminde hükümette etkili isimler görev yapmıştır.
Cumhuriyet döneminde kısa süreli ve geçiş hükümetlerinde başbakan çıkarmışız. Başbakan vekillerimiz olmuştur. Bizim yaşımızdaki insanlar bilir.
Prof. Dr. Sadi Irmak Ermenek ilçesinden ve bir süre başbakanlık yapmıştır.
Mesela Prof. Dr. Necmettin Erbakan… Koalisyon hükümetinde bir süre Konya Milletvekili olarak Başbakanlık koltuğunu doldurmuştur.
Mesele Mehmet Keçeciler Özel döneminde başbakan vekili olarak görev yapmıştır.
Mesela Dr. Vefa Tanır özellikle sağlık ve Orman bakanı iken Konya’ya hizmetlerin getirilmesinde çok etkili olmuştur. Bunlar arasında merhum Himmet Ölçmen, Kubilay İmer, İhsan Kabadayı, Mustafa Üstündağ aklıma geliveren isimlerden…
Ancak Başbakan Prof . Dr. Ahmet Davutoğlu bunlardan çok farklı, akademisyen, dini bütün ve ülke insanına hitap edebilen, sade halk çocuğudur ve Konyalıyı ve hatta Türk- İslam dünyasını kucaklamış, birçok yaptığı görevleri sırasında yolsuzluk, şaibe sahibi olmamıştır.Türkiye’de muhalefet liderleri bile kendisine hakkını helal ettiğini açıklamıştır.
Son Erdoğan- Davutoğlu olayında ise bize ulaşan, bizim bildiğimiz ko nular nedeniyle bir siyasi liderin dediği gibi 4 Mayıs darbesi ile görevden uzaklaştırılmıştır.
Başbakan Davutoğlu AK partide olağanüstü genel kurul kararının alınmasından sonra, dün Konya’da idi ve Kupa Camiinde Cuma namazı kıldı. Konyalılara teşekkür etti ve belki çevresene de aldığı kararla ilgili bilgi verdi.
Burada şunu da belirmek isterim ki, Başbakan Davutoğlu’nun arkadaşlarına verdiği desteği, vefayı arkasındaki birkaç arkadaşından başka kimse vermemiş ve hemen MKYK’da hemen imza koymuşlardır. Demek ki, siyasette vefa diye bir şey yok. MKY’de imza koymayan isimlerin arasında bildiğim kadarıyla Selçuk Öztürk, Cemil Çiçek, Mehmet Babaoğlu var.
Şimdi şunu belirtelim.
Konya halkı Ahmet Davutoğlu’na son seçimlerde yaklaşık yüzde 75 oy verdi. Bu oya sahip çıkmalıdır. Konyalı sahip çıktığı kadar milletvekilleri de sahip çıkmalı, belediye başkanları da sahip çıkmalı. Yine AK parti döneminde Tarım bakanlığı yapan Prof. Dr. Sami Güçlüde benzer bir durum ile, hem de canlı yayında Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmıştı.
Bence gerek Sami Güçlünün görevden alınması, gerekse Başbakan Davutoğlu’na yapılan bu davranış Konyalının hakkı değildir. Konyalı bunu hak etmiyor. Konya Davutoğlu ve AK partiye yukarıda da belirttiğim gibi yüzde 75 oy vermiştir.
Şaibesiz, tertemiz Konya çocuğu Davutoğlu’da bunu hak etmemiştir. Partiyi bölmeden, böldürmeden ve oylarını yükselterek bu günlere getirmiştir. İç ve dış mihraklarla mücadele etmiş. Yolsuzluk istememiş, terörün üstüne gitmiştir. Bu çalışmaları mı acaba bazı kimseleri rahatsız etti de Davutoğlu istenmez oldu ?
Neyse daha çok şeyler yazılıp çizilecektir. Biraz da benim duygularım yüklü. Bir Konyalı olarak, Konyalıya bu haksızlığın yapılmasını kaldıramıyorum. Şimdi Konya’nın bir çok ana problemleri ve yatırımlarının öksüz kaldığını düşünüyorum. Bunların başında METRO ve belki de çevre yolu ve diğerleri… Umarım ki, Konyalı kim gelirse gelsin, kim başbakan olursa olsun bunun takipçisi ve hesabını sormalıdır.
Cumhurbaşkanımızın ayağı suya değmeli ve kendisine haklı ve doğru konularda yol gösterici, danışmanlık yapanların uyarılarına dikkat etmelidir. Bencillik ve tek adam siyaseti, hırs insanı felakete götürür ve sonu hoş olmaz.Dünya’da nice krallar, imparatorlar, yıkılmıştır.Tarih bunun örnekleriyle doludur.
Allah ülkemize sıkıntılı günler yaşatmasın. Benden hatırlatması ve dileğim bu.

Bu yazı toplam 193 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.