1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. KONYA ŞAMAR OĞLANI MI?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

KONYA ŞAMAR OĞLANI MI?

A+A-

 

Son yazımda (http://www.hakimiyet.com/zaferimiz-golgelenmesin-9849yy.htm) “…Son günlerde, “Futbol sadece futbol değildir!” diyenleri haklı çıkaran hadiseler yaşamaktayız…” diye yazmıştım. Bu tezi doğrulayan hadiseleri yaşamaya devam ediyoruz. Bizim, yani Konyamızın yakasını Beşiktaşı yenip Süper kupayı aldığımızdan beri bir el sanki bırakmıyor. Kupayı aldığımıza pişman etmeye çalışan esrarlı bir el süreki ensemizde gibi. Samsunda Beşiktaş karşısında büyük futbol oynayan takımımız,   Trabzonda TS karşısında aynı güzel ve etkili oyununu gösterdi.  Hemen maçın başında öne geçen Konya Spora karşı hem maçın hakeminin hem de Trabzon Sporlu futbolcuların yaptıkları ve bu yapılan yanlışlara yetkili ve etkili kişi ve  kurumların sessizliği hem canımızı sıkyor hem de "Konya aleyhine çalışmalar yaplıyor"  diye revaç bulan   şüphelerimizi  artırıyor.

Konya Sporun  en kıymetli Futbolcusunun  ayağı kırılıyor bu harekete verilen ceza sadece sarı kart???  Diğer kıymetli bir oyuncusu ise maça devam edemeyecek şekilde sakatlanıyor. Bunlar normal hareketler değil. K. Sporun Süper Kupayı alması onun aleyhinde bir iklimin oluşmasına neden olmuş gibi.

Elbette Konyalı seyircilerin sahaya girmesi yanlış, elbette bazı kendiniz bilmezlerin sahaya bıçak atmaları (veya bıçakla girmeleri) affedilmez suç. Lakin bu suçlara verilen cezalar hem orantısız,  hem de kapsadığı alan bakımından anlaşılmaz. Şöyle ki fertlerin işlediği cezalar topluma mal ediliyor. Suçların şahsiliği kuralı rafa kaldırılıyor. Konya Spor seyircisi, kendi sahasında, kendi tribünlerinde çok coşkulu, çok heyecanlı, çok canlı olmasına rağmen ne küfür  ediyor ne de  kötü tezahüratta bulunuyor,  ne de sahaya iniyor. Konya seyircisi,  kendi sahasında hem milli maçlarda, hem lig maçlarında örnek taraftar olarak takdim ediliyor. Bu neyin göstergesi? Konya seyircisinin kalitesinin göstergesi.

Ne oluyorsa Konya dışında oluyor. Seyircimize Konya dışındaki şehirleirn havası pek yaramıyor! Konya seyircisi Konya’dan dışarı çıktı mı değişiyor! Değişen seyircimiz mi yoksa Eskişehirde ve Samasunda olduğu gibi oralardaki güvenlik zaafı mı?  Konya’ya  bu cezayı verenlerin bu farkı görüp cezayı ona göre vermesi lazım  gelmez mi? Eskişehir’de  ve Samsunda nasıl oluyor da, o kadar meşale, o kadar patlayıcı,  o kadar yasak malzeme  (bıçak vs)  içeri girebiliyor? Sade Konyalı seyirciler değil, Eskişehir’de hem Eskişehirli, hem de Başak Şehirli seyirciler,  Samsunda da sadece Konyalı seyirciler değil BJK taraftarları da stada meşale, torpil vs ile girebiliyor. Bunun en büyük müsebbibi o gün görev yapan güvenlik güçleri. Kasıt yoksa ihmal var yani. O zaman TFF, bu eksikliğin cezasını niye tüm taraftara yüklüyor ? Konya spor, BJK, Başak Şehirli...  Yöneticiler, stat girişlerine gidip stada giren seyircileri tek tek mi aramalılar? Bu onların mı vazifesi? Hayır. Güvenlik güçlerinin vazifesi.

Ha bazıları çıkıp Konyalı yöneticilere, Konya Spor seyircisinin trübün liderlerine şöyle derse hak veririm:  “Kardeşim sizde seyircinizi iyi eğitin, yanlış yapmasın”  Bu doğru bir tespit lakin hukuki bir değeri yok. Bu değerlendirme Vicdani ve ahlaki bir değerlendirme. Biz işin hukuki yönüne bakıyoruz. Hukuken Konya Spora verilen cezalar ağır ve futbolu olumsuz etkileyen ve kurunun yanında yaşları da yakan bir karar. Ben Konyalı bir seyirciyim, Samsuna, Eskişehir’e gitmedim. Olaylarla hiçbir ilgim yok. Lakin ben de oturduğum yerden ceza alıyorum, gidip takımımın maçını güzel Konya Stadında seyredemiyorum. Bu durum hukuka aykırı değil mi? Vicdanları sızlatan bir sonuç değil mi?

Konya kamuoyu, ( siyasetçisi ile sporcusu ile esnafı ile yöneticisi ile…)  bu yanlışa karşı tavır alıp tepkisini koymalı. Konya kamuoyu, bu gün bu yanlışa dur demez  “şamar oğlanına” dönen Konya Spora yardım etmezse bu hal tüm alanlara yayılır. Unutmayın ki bu ülkede ağlamayana meme vermezler. Yanlışlık yapıldığında susmak, yapılacak diğer yanlışları da tetikler. Konya ve Konyalı, bu gün düştüğü “şamar oğlanı” pozisyonunu kabul etmiyorsa, buna tepkisini hukuk içinde, kavgadan, dövüşten, hakaretten uzak bir şekilde göstermeli, hakkını hukuk içinde mutlaka armalı. Yalnız şu gerçek de unutulmamalı, Türkiye’de ve dünyada Hukuki kararlar alınırken göz önüne alınan etkenlerin başında kamuoyunun sesi ve desteği gelir. 

Konya Spora yapılan yanlışlık sadece Konya’ya zarar vermez.  Bu yanlışlık süper lige de  UEFA da zarar verir. Çünkü  Konya Spor, hem süper lige hem de UEFA ya renk ve katkı sağlayacak kapasitede bir takım. 

 Not. MHP nin bu konudaki tavrını diğer partilerdende beklemek Konyalının hakkı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.