1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya sanayisi yerli oto için kolları sıvadı
Konya sanayisi yerli oto için kolları sıvadı

Konya sanayisi yerli oto için kolları sıvadı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bu senenin ilk çeyreği itibarıyla sanayi üretimimiz, geçen senenin aynı döneminin yüzde 5,6 üzerinde. Çin ve Hindistan'ı hariç tutarsak, böyle bir performansın dünyada başka örneği y

A+A-

Hisarcıklıoğlu, Konya'da bir otelde düzenlenen "4. Uluslararası Otomotiv Sektörünün Geleceği ve Çözümü İçin Kümelenme Konferansı"nda yaptığı konuşmada, bugüne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı 64. Hükümetin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'na teşekkür etti, 65. Hükümet'e başarılar diledi.

Konya'nın Anadolu'da sanayinin yayılması ve kök salmasının öncüsü olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, şimdi Konya'nın, milli hayali ve hedefi olan yerli otomotiv sanayisi için de elini taşın altına koyduğunu söyledi.

Bugün bu alanda 4'üncüsünü düzenlemesinden dolayı, yerli otomobil için gereken babayiğidi çıkarmanın Konya’ya yakışacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, "10 sene önce Türkiye'nin en büyük 1000 sanayi firması arasında toplam 13 Konyalı sanayicimiz varken, bugün bu sayı 24'e çıktı. İçinde bulunduğumuz bu yeni asırda, yeni bir medeniyetin inşası için mücadele veriyoruz. Bunun yolu bilimde, sanayide ve teknolojide güçlü olmaktan geçiyor. Bugün dünyada etkili olan ülkelerin hepsi, bu alanda güçlü ülkeler." diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, imalat sanayinin kıymetini herkesin anladığını vurguladı.

Türkiye'nin de imalat sanayinde sıçrama yapabilmesi için, yerli, yenilikçi ve yeşil üretime odaklanması gerektiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Zamanında bazı basiretsiz idareciler yüzünden, hem yerli otomobil hem de yerli uçak konusunda, kendi ayağımıza çelme takmışız. Çok şükür bugün hem kamuda hem özel sektörde, daha bilinçli, daha özgüvenli yöneticilerimiz var. 'Biz bunu yapamayız' diyen o eski zihniyetin yerini, 'yapabiliriz, daha da iyisini üretiriz' diyen, kendine güvenen bir iş yapma kültürü aldı. İşte bunun sonucu hem Konya’da hem de Türkiye’de ortada. Motorlu araç üretiminde Avrupa'da 6'ncı, otobüs ve hafif ticari araç üretiminde 1'inci, kamyon üretiminde 2'nci sıradayız. 2016'nın ilk 4 ayında otomotiv üretimi yüzde 3, ihracat yüzde 7 arttı. Yabancı sermayeli firmaların üretim merkezi olarak Türkiye'yi seçmelerinin de katkısıyla, otomotiv Türkiye'nin 1 numaralı ihracatçı sektörü haline gelmiştir."

- "Otomotiv sanayi ihracatının yüzde 79'u Avrupa'ya yapılıyor"

Hisarcıklıoğlu, otomotiv sanayi ihracatının yüzde 79'unu Avrupa'ya yaptıklarını, bu durumun sektörün yüksek kalitede üretimini de gösterdiğini ifade etti.

Otomotiv sektöründe üretim üssü haline gelen Türkiye'nin, teknoloji ve tasarım üssü haline de gelmesini hedeflediklerini aktaran Hisarcıklıoğlu, Avrupa ve Ortadoğu’ya ulaşım için en uygun yatırım yerinin Türkiye olduğunu anımsattı.

Türkiye'de 2015'te pek çok çalkantının yaşandığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Nasıl dinamik bir ekonomi olduğumuzu ve temellerimizin sağlamlığını gösterdik. 2015’te 690 bin kişiye yeni istihdam sağladık. 222 milyar lira makine ve teçhizat yatırımı yaptık. Bavul ticareti de dahil 152 milyar dolar mal ihracatı gerçekleştirdik. Uluslararası taşımacılık hizmetlerinden 14 milyar dolar, turizmden 27 milyar dolar döviz kazandırdık. Yurt dışında 5,1 milyar dolar tutarında yeni yatırıma imza attık. Özel sektör kaynaklı tüm bu başarılar, bizlere moral ve cesaret veriyor. 2016 yılında da kararlı adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Bu senenin ilk çeyreği itibarıyla sanayi üretimimiz, geçen senenin aynı döneminin yüzde 5,6 üzerinde. Çin ve Hindistan'ı hariç tutarsak, böyle bir performansın dünyada başka örneği yok. Geçen sene ekonomik büyümemiz yüzde 4'tü. Bu sene inşallah bu rakamın da üzerine çıkacağız."
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.