1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya Şehir Hastanesi açıldığında hangi hastaneler kapanacak?
Konya Şehir Hastanesi açıldığında hangi hastaneler kapanacak?

Konya Şehir Hastanesi açıldığında hangi hastaneler kapanacak?

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Şehir Hastanesi'nin 2020 yılı içerisinde açılacağını duyurdu. Peki yeni açılacak hastane açılırken hangi hastaneler kapanacak? Son durum ne?

A+A-

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç ile birlikte yakın zamanda hizmet vermeye başlayacak Konya Şehir Hastanesi’nde incelemelerde bulundu. 18 yılda AK Parti’nin sağlıkta çok önemli değişimler gerçekleştirdiğini belirten Başkan Altay, “Bu yıl içinde hastanenin açılması için her türlü çalışma yürütülüyor. Biz de belediyeler olarak, hem civardaki yolların yapılması hem buraya toplu taşımanın ulaştırılması için ciddi çalışma yürütüyoruz. Şehir Hastanesi’nden çok etkilendik. Hayırlı olsun” dedi.

Yeni açılacak Şehir Hastanesi'yle ilgili bilgiler veren Altay, hastanenin 1.250 yataklı ve 412.187 metrekare kapalı alana sahip olacağını bildirdi.

Hastanenin açılışından hemen önce eş zamanlı olarak hastaneye toplu ulaşım ağının sağlanacağını bildiren Altay, açılış tarihine kadar tüm donanımın sağlanacağını söyledi.

KAÇ HASTA TEDAVİ OLMUŞTU?

Konya İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç, "Konya'da geçtiğimiz yıl kent genelinde yapılan muayene sayısı 10 milyon 140 bin, 692 aile hekimi ile 1. basamak muayene sayısı 8 milyon 775 bin 993, yatan hasta sayısı 243 bin 675, toplam yapılan ameliyat sayısı 219 bin 553, doğum sayısı 29 bin 200, göçmen sağlık merkezlerinde bakılan hasta sayısı 205 bin 937 olmuştur. Evde sağlık hizmeti alan 11 bin 673 hastaya 56 bin 948 ziyaret gerçekleştirildi. Acil çağrı sistemine ihbarı gelen 166 bin 149 vakaya müdahale edildi. İlimizde 78 acil sağlık istasyonu bulunmaktadır. Geçen yıl helikopter ambulansla 209, kar paletli ambulansla 627, uçak ambulansla da 34 vakaya müdahale gerçekleştirildi." açıklamasını yapmıştı.

KAÇ HASTAYA HİZMET VEREBİLİR?

İl Sağlık Müdürü Koç "Şehir hastanesi Konya'nın sağlıkta katma değerini yükseltecek en önemli yatırımlarından birisi olacak. Teknolojik altyapısıyla Konya'dan, bölge halkına ve yurt dışından gelecek yıllık 2 milyon hastaya hizmet vermeyi öngörüyoruz. Aksaray, Karaman ve Afyonkarahisar'dan gelecek hastaların yanı sıra Ortadoğu, Avrupa ve Asya ülkelerinden gelen hastalara da hizmet verecek kapasitedeyiz. Yurt dışından yaklaşık 3-4 saatlik bir uçak yolculuğuyla Konya'ya ulaşabilecek bir hinterlandımız olacak."

YATAKLARIN BÜYÜK BÖLÜMÜ TEK KİŞİLİK

Koç, hastanede kapsamlı onkoloji merkezi ile geniş kemoterapi alanlarının da yer alacağını belirterek, "Konya'dan, bölge halkına ve yurt dışından gelecek, yıllık 2 milyon civarında hastaya hizmet vermeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda mevcut yatakların büyük bir kısmı tek kişilik, geri kalanı da çift kişilik olarak planlandı. Öte yandan 48 ameliyathanemizden biri de ileri düzey diye tabir edilen hibrit ameliyathane olacak. İnşallah hastanemiz uluslararası sevide hizmet verecek bir altyapıya sahip olacak." diye konuştu.

HANGİ HASTANELER KAPANACAK?

Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde açıklama yapan AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı, "Sıkça sorulduğu için söylüyorum, Konya Numune Hastanesi'nin kapanması ve taşınması söz konusu değil. Eski bina yıkıldı, yeni bina iki sene önce açıldı ve Konya'nın yükünü kaldırmakta. Bu hastanenin kapanması söz konusu değil. Orada sağlık hizmeti verilmeye devam edecek. İkincisi Meram Eğitim Araştırma Hastanesi'nin taşınmasını konuşuyoruz. Meram'da eğitim araştırma hastanesinin kapanması söz konusu değil. Meram Eğitim Araştırma kısmen taşınacak ama kapanması söz konusu değil" açıklamasını yapmıştı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.