1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. KONYA ŞEHRİ AKLANDI!..
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

KONYA ŞEHRİ AKLANDI!..

A+A-

Yıllardır, alkol tüketimi konusunda malum medya yoluyla dindar, muhafazakar bir kimliğe sahip olan Konya şehri karalanmak istendi ve bu yolla süblimal mesajlar verilerek yıllarca Konya şehrini karalamaya devam ettiler. TUİK’in yapmış olduğu araştırmada ise bunun bir iftira olduğu ortaya konulurken, alkol tüketimi konusunda günah keçisine dönderilen Konya temize çıkarılmış oldu.
En çok alkol tüketimi Konya’da değilmiş meğer. Yıllarca yalan üzerine kurulu bir süblimal mesaj verilmeye çalışılmış. TUİK’in hangi ilde ne kadar alkol tüketildiği araştırması, hemen her fırsatta süblimal mesaj yoluyla Konya’yı lekelemeye çalışanlara da en güzel cevap niteliği taşımaktadır. Bakın Konya alkol tüketiminde kaçıncı sırada yer almış bu araştırmada.
Türkiye İstatistik Kurumu hangi ilde ne kadar alkol tüketildiğini bir zahmet edip araştırmış. Hemen hemen her fırsatta ‘alkolün en çok tüketildiği il’ olarak süblimal mesaj yoluyla lanse edilmeye çalışılan Konya Şehri sıralamalarda çok gerilerde kalmış.
Yıllarca anlatılan karalama ‘şehir efsanesi’ de bu şekilde sonlandırılmış oldu. TUİK’in yürüttüğü araştırma, aylık gelir içerisinde alkole ayrılan payı, il il gösteren bir tabloyla gün ışığına çıkarılmış durumda. Açıklanan rakamlarsa yıllardan beri kulaktan kulağa söylenen ve Konya’yı kötülemek için kullanılan ‘o şehir efsanesi ‘de bu yolla yerle bir edilmiş oldu. Çünkü aylık gelir içinde en çok harcama oranını alkole yatıran il, hep söylenilenin tersine Konya değil. Kuzeydoğu Anadolu içerisinde yer alan Ağrı şehri, Kars, Iğdır ve Ardahan ile liderliğe oynamışlar.
İstanbul, Ankara ve İzmir arasında ki yarışta da İzmir liderliği ele geçirmiş durumda. Ankara İzmir’i takip ediyor. İstanbul ise aylık gelirin alkol harcamalarına oranıyla tüm Türkiye içerisinde en alt sıralarda yer alıyor. Konya ve Karaman 3.9’luk oran ile bu tabloda 19. sırada yer alıyor. Tüm iller arasında ise Konya alkol tüketiminde ancak 56. sırada yer almış.
TUİK araştırmasına göre il il alkol tüketimi şöyle tespit edilmiş. Bu araştırmaya göre Konya ilk sırada yer almazken İzmir 10. sırada yer bulmuş. Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan; 6,4 ile ilderligi ele geçirmişler. Balıkesir, Çanakkale; 5,7 ile ikinci sırada. Şanlıurfa, Diyarbakır; 5,7 ile üçüncü sırada. Kayseri, Sivas, Yozgat; 5,2 ile 4. sırada. Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir; 5,1 ile 5. sırda. İzmir; 4,5 ile 10. sırada. Konya, Karaman ise 3,8 ile 19. sıralamada yer bulmuştur.
Bakalım bu araştırmanın neticelerinden sonra yıllarca Konya’ya saldıranlar Konya şehrinden özür dileme erdemini gösterebileceklermi? Doğrusu merak konusu.
Fi Emanillah!

Bu yazı toplam 5967 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.