1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Konya Şeker Ve Açıkladığı Ayçiçeği Fiyatı!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Şeker Ve Açıkladığı Ayçiçeği Fiyatı!

A+A-

Konya Şeker Ayçiçeği alım fiyatları bütün imkânlarını zorlayarak 1250 olarak açıkladı.
Dün ile bugünün dağlar kadar farklı oldu bir ortamda bu fiyat çok güzeldir.
Ayçiçeği hasadının başladığı Çukurova`da, Trakya`da üretici şokta iken Artan üretim maliyetlerine rağmen fiyat geçen yılın çok altında. Üstelik alıcı da yok. Sanayici ürün almıyor.
Bu alanda en büyük aktörlerden biri olan Trakya birlik ise fiyat açıklayamıyorken Konya Şeker’in avans fiyat olarak açıklaması büyük fedakârlıktır.
Bölgemizin yeni tanıştığı ayçiçeği üretiminin önümüzdeki yıllarda da sürdürülebilmesi için muhakkak karşılıklı fedakârlık yapılması gerekir.
Konya Şeker bir ürünü alıyorsa korkusuzca ekerim diyen bölge çiftçisi korunmalıdır.
Ancak, bütün fedakârlığın hep bir yerden beklenmemelidir.
Esasında yapılması gereken dünya ile rekabet edecek ortamın sağlanmasıdır. Bizim üreticilerimizde dünya fiyatından girdi kullanmalıdır.
Yahut dünya ile arasındaki maliyet farkını pirim, fark adını ne koyarsak koyalım bu fark ödenmelidir. Ki, biz dünya ayçiçeği piyasasıyla rekabet edelim.
Son yıllarda ayçiçeği destekleme primi sadece 4 kuruş arttı.2006yılında ayçiçeğinin kilosuna 20 kuruş prim ödeniyordu. Ertesi yıl prim artırılmadı. 2008`de ise 18,9 kuruşa düşürüldü. 2009`da 21 kuruşa çıkarıldı.2010 ve 2011`de 23 kuruş,2012`de 1 kuruşluk artışla 24 kuruş oldu.
Bu sene yine artırılmadı ve 24 kuruş prim ödeniyor. Biz bu ortamda keşke primi 40 kuruşa çıkarılsın isteriz öyle değil mi?
Böylesi şartlarda açıklanan ayçiçeği fiyatlarına “Ayçiçeği üreticisi hayal kırıklığına uğradı”. Demek bu yılkı şartları bilmemek veya görmezden gelmektir.
Ham yağın tonu 2 bin 300 ile 2bin 400 lira seviyesinde. Bunun ayçiçeği karşılığı 1000 lira civarı. Geçen yıl tonu 700 dolar olan ayçiçeğin bugünkü fiyatı 380 dolar. Bulgaristan`da, Romanya`da ayçiçeğinin tonu 375 dolar Türkiye`ye teslimi 410 dolar.
Yukarda da ifade ettiğim gibi Konya Şeker Ayçiçeği alım fiyatları bütün imkânlarını zorlayarak 1250 TL olarak açıkladı.
Bugün dünyada ve Türkiye’de ayçiçeğinde büyük bir deprem yaşanıyor. Bu depremi zararsız nasıl atlatabiliriz diyerek fiyatı açıklayan Konya Şeker teşekkür edeceğiz. Bu açıklanan fiyat avans fiyat olduğuna göre olumlu şartlar oluşursa yine çiftçimize yansıtılacak olduğunun işaretidir.
Cenabı Allah yardımcımız olsun!
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.