1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Konya Şeker'den şeker balık!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Şeker'den şeker balık!

A+A-

Şimdi nereden çıktı şeker balık? Diyeceksiniz. Geçen Cuma gecesi Çumra Cuma gurubunda söz konusu oldu. Sohbet başlamasıyla diğer odadaki arkadaşlarla salona geçtik.
Sohbet öncesi Çumra Şeker Fabrikasında havuzlarda yetişen balığın adını merak etmişler. Orada bulunan bir ağabeyimiz;
Muhakkak adı Şeker balıktır. Çünkü yetiştirildiği yerle örtüşmesiyle balığın adı da şeker balık olsun. Dedi.
Bu arada Dr. Ömer Yıldırım Başkan Çumra Şekerden yetkiliyi arayıp balıkla ilgili bilgi aldı. Balığın adı Tilapia imiş dedi. Biraz önce adı şeker balık olsun diyen ağabey;
--- Ben Tilapia’yı falan bilmem Recep Konuk Başkan Çumra Şeker Fabrikasında havuzlarda yetiştiriyorsa adı şeker balıktır.
Yenigün Gazetesinde köşe yazarı olan sanayici hemşerimiz Mustafa Sinan Ümit;
--- Çumra Şeker Fabrikası yerleşkesi içinde yetiştirilen Şeker Balık’ı nasip olursa köşemde anlatacağım. Dedi.
Konya Şeker gelenek haline getirdiği üzere kurduğu entegre tesislerle ortaya çıkan yan ürünleri değerlendirerek ekonomiye katkı sağlıyor.
Son olarak Biyoetanol Tesisi'nde açığa çıkan karbondioksidi sıvılaştırarak sıcak suya çeviren ve burada seracılık yapan Konya Şeker, şimdi de balık işine girdi. Amerika'dan ithal edilen 150 bin tilapia cinsi balık Çumra Şeker Fabrikası'nda kurulan sıcak su havuzlarına bırakıldı. 1.3 kilogram yem ile 1 kilo balık üretme imkanı veren tilapia balığının gübresi de tesis içerisindeki seralarda marul üretiminde kullanılacak.
Bizden önce yaşamış aksakallı tecrübe yüklü büyüklerimiz koyunun affedersiniz osuruğu boşa gider diğer her şeyinden faydalanılır. Derlerdi. Recep Konuk Başkan kurduğu entegre tesislerde ortaya çıkan yan ürünleri değerlendirmeye devam ediyor.
Konya Şeker'in Çumra Entegre Tesisleri bünyesinde kurduğu Tilapia Üretim Havuzları fiber glastan imal edilmiş 20 adet yavru balık tankı ile 12 adet büyütme ve hasat tankından oluşuyor. Resirküle sistem esasıyla kurulan tesis üretimde kullanılan suyun arıtılarak tekrar tanklarda kullanılmasına imkan sağlayacak. Buharlaşma ve filtre temizliği hariç su kaybı yaşamayacak olan tesiste minimum su kullanarak büyük miktarda balık üretimi sağlaması planlanıyor. Tam kapasiteye ulaştığında yılda 200 ton balık üretimi gerçekleştirecek olan tesis 5 yılda kendini finanse edecek ve Konya Şeker'in kasasına yılda 770 bin dolar girecek.
Bir televizyon programında anlatan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk kısa sürede yatırım bedelini geri döndüren ve sanayi tesislerinin yan ürünleri ile atıklarını veya atık enerjisini kullanan bu tür projelerin kurumun rekabet gücü ve üretici ortaklarına sunduğu hizmet açısından son derece önemli olduğunu söyledi. Rcep Konuk Başkan;
---- "Bu proje Türkiye'de bir ilk. Proje ile Konya Şeker bir şekilde soğutmak zorunda olduğu sıcak suyu kullanacak"
"Tatlısu çipurası olarak da bilinen bu balığın özelliği kısa sürede az yemle çok et üretimine uygun olması. Yani yediğinin yüzde 77'sini et verimine dönüştüren bir balık. Üstelik de bunu 7 ay gibi çok kısa bir sürede gerçekleştiriyor. Yavrunun suya salınmasından itibaren 7 ayda sofraya gelecek düzeye gelmesi aynı havuzda yılda 3 periyot üretim yapılmasına da imkan veriyor. Son derece düşük maliyetle kurulan tesisin işletme girdileri de düşük ve tesis yapacağı balık üretimiyle 1.5 yıl gibi kısa bir sürede yatırım maliyetini ödeyecek ve tıpkı seralarda, sıvı karbondioksit üretim tesisinde olduğu gibi Konya Şeker'in üretici ortaklarına daha çok destek olmasına katkı vermeye başlayacak."
Ve işte bugün Çumra Sebze Pazarında eski komşum Dede Ali Kaya’nın balık tezgahından ağabeyin ifadesi Şeker Balıktan aldım.
Gerçekten denildiği gibi Barbun balığı görünümlü fakat Çipura tadında olduğunu bizzat cumartesi günü evde çocuklarla yediğim içi söylüyorum.
Muharrem Camcı Ağabey;
--- Çumra Şeker Fabrikasının balığını gördüm. Fakat o gün evde hazırlayacak kimse yok diye almadım. Ancak, ilk fırsatta alıp tadına bakacağım. Demişti.
---- Muharrem Ağabey ben aldım ve gerçekten çok güzel tadı var. İlk fırsatta Şeker balığı al!
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.