1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Konya Şeker’in Geldiği Nokta
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Şeker’in Geldiği Nokta

A+A-

Önce şunu yazayım.
Bu ülke hayrına, bu millet hayrına kim bir çivi çakmışsa ondan Allah razı olsun.
Bu ülke, bu bayrak, bu millet aleyhine kim çalışırsa onu da yüce Allah’a havale ediyorum ama, bu millet kendisine iyilik edeni de, kötülük edeni de bilir ve ona göre hareket eder.
Ülkenin kurtuluşu ve kuruluşuna emek vermeyenler, ülkenin birlik ve bütünlüğü için çalışmayanlar, geçmişi kötüleyerek bir yere varacaklarını sanıyorlar. Ancak bir gün yanıldıklarını anlayacaklar.
Bazı kişiler aslında CHP üzerinden Atatürk, Cumhuriyet ve 1923 Devrimi ile hesaplaşmak istiyorlar.Yanlışlar her zaman konuşulup, tartışılmalıdır. Doğrulardan da kaçılmamalıdır.
Geçmişte yapılanları inkar edenler. Cumhuriyet birikimlerini “ babalar gibi” sata sata bitiremediler.
Yanlış anlaşılmasın. Özelleştirmeye karşı değilim ama özelleştirmeler doğru ve yerinde yapılmalıdır. İşte doğru yapılan özelleştirmelerden belki en doğrularından birisi Konya Şeker Sanayi’dir.
Türkiye'de Şeker Fabrikaları kurulması amacıyla Osmanlı İmparatorluğu zamanında (1840-1899) ve ondan sonraki yıllarda bazı teşebbüsler olmuştur. Ancak bu teşebbüslerden hiçbirisi uygulama alanına konulamamış ve bir istek olmaktan ileri gidememiştir.
Şeker Fabrikaları kurma teşebbüslerinin gerçekleşebilmesi ancak, Büyük ATATÜRK’ÜN kurduğu Cumhuriyet döneminin sağladığı geniş imkanlar sayesinde olabilmiştir. Bu istikametteki ilk ciddi teşebbüs Uşak'lı Molla Ömeroğlu Nuri (Şeker) adında bir çiftçi tarafından başlatılmıştır.
Konya Şeker Fabrikası 13 Eylül 1953 yılında günde 1.800 ton kapasiteli ve 13 bin hektar ekim alanı ve o günün parası ile 10 milyon TL. sermaye ile kurulmuştur. Konya’mıza ve ülkemize bu çok değerli yatırımı
DP Hükümeti zamanında ve rahmetli Adnan Menderes’in Başbakanlık döneminde gerçekleştirilmiştir.
Bugün bu tesisler şeker ve gıda sektöründe doğru yönetimlerle dünya’da ilk on arasında yer almaktadır.
Konya Şeker Fabrikasının, yeni gelişen teknolojilere göre modernleştirilmesi ve yeniden revize edilmesi için 52 Milyon $ tutarında yatırım yapılmıştır. Konya Şeker Fabrikası'nda yapılan iyileştirme ve yeni yatırımlar; Kapasite artışı, Dikey Kristalizasyon Üniteleri, Bilgisayarlı Otomasyon Sistemi, Kristal Şeker Kurutma ve Soğutma Tesisi, Orta ve Son Şeker Pişirimlerinde Sürekli Sistem, Tam Otomatik Kristal Şeker Ambalajlama Tesisleridir. Bu yatırımlar sonucu günlük işlenen pancar kapasitesi yükselmiş, melasta kalan şeker oranı düşmüş, yakıt giderleri ve işçilik giderleri azalmıştır. Bu sayede 10 yılda yaklaşık 167 Milyon $ bir kazanç sağlamıştır. Ayrıca Konya Şeker Fabrikasında, çevreye duyarlılık bilinci ile, son teknoloji ürünü endüstriyel Atık Su Arıtma Tesisi'ni kurmuştur. Böylece daha az su kullanan bu tesis, çevresel dengelere olumlu katkı sağlarken arıtılan sular tarımsal sulamada kullanılabilecek özellikleri yakalamışlardır.
Konya Şeker Fabrikası 23.03.1998 tarihinde TSE-ISO-EN 9000 Kalite Yönetim Sistemi, 27.02.2006 tarihinde TS-13001 TSE-HACCP Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları, 12.11.2007 TSE-ISO EN-22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, 19.11.2007 tarihinde TS-ISO-EN 14.000 Çevre Yönetim Sistemi Belgelerini almıştır.
Şirkette büyük değişim 1999 yılında Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk Başkanlığında göreve gelen yeni yönetimle başlamıştır. Bu tarihten sonra yaptığı yatırımlar ve atılımlar sayesinde Konya Şeker Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içerisinde 49. büyük şirketi olarak, Türk tarım sektörüne yön veren dev bir sanayi kuruluşu haline gelmiştir.
Yine Şirketin en büyük yatırımlarından olan ikinci şeker fabrikası Çumra Şeker Fabrikası'nın temeli 27 Eylül 2003 tarihinde atılmıştır. Bir yıldan daha az bir sürede tamamlanan 12.000 ton/gün pancar işleme kapasiteli Çumra Şeker Fabrikası 25 Eylül 2004 tarihinde üretime başlamıştır.

Çumra Şeker Fabrikasında entegre olan yeni tesislerin kurulmasına devam edilerek 287,500 Milyon $ yatırım yapılmış olup, bunların başında yıllık kapasitesi başlangıçta 52.000 ton olan Türkiye'de ilk defa Sıvı Şeker Üretim Tesisi gelmektedir.. Sıvı Şeker tesisi kapasitesi Ocak - 2007 tarihinde yeni yatırımla iki katına çıkarılmış ve yılda 140.000 ton sıvı şeker üretecek kapasiteye ulaşmıştır. Ana üretim konusu olan kristal şekerin daha iyi değerlendirilmesi ve piyasaya sunumunda ürün çeşitliliği hedeflenmiş; bu yöndeki yatırımlara ağırlık verilerek Kristal Şeker Paketleme, Küp Şeker, Sert Şekerleme, Çikolata, Lokum, Helva ve Arı Yemi Şurubu Üretim Tesislerimiz tamamlanmış ve ürünlerimiz piyasaya sunulmuştur.
Ayrıca alanında en modern 2 tesis; 14,500 Milyon $ yatırım maliyeti ile Çumra Yem Üretim Tesisi ve 50 Milyon $ yatırım maliyeti ile Seydibey Tarımsal Ürünler İşleme Entegre Tesisleri 2009 yılı itibariyle hizmete girmiştir.
Şirket son atağını enerji yatırımında yaptı. Enerji alanındaki yatırımlarına devam eden Konya Şeker, Sivas Kangal Termik Santrali’ne kavuştu.
“Kangal Termik Santrali Satış ve İşletme Hakkı Devir Sözleşmesi” imza töreni Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş ve Pankobirlik Başkanı Recep Konuk’un katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.
Burada konuşan Panko Birlik Genel Başkanı Recep Konuk- "2023'te en büyük 5 gıda şirketi arasına gireceğiz"

Konya Şeker'in üretici bir kuruluş olduğunu kaydeden Konuk, "Herkes bize Konya Şeker'in enerji alanına niye girdiğini soruyor. Biz dünyada iki sektörün stratejik önemde olduğunu, iki sektörün stratejik öneminin gelecekte daha da artacağını biliyoruz. Bunlardan biri gıda diğeri enerji. Biz ikisinde de yatırım iştahı yüksek bir şirketiz" diye konuştu.

Konuk, Türkiye'nin 2023'te dünyanın en büyük 5 tarım ekonomisinden biri olmayı hedeflediğini anımsatarak, "Biz de bu hedefe paralel olarak kendi hedefimizi dünyanın en büyük 5 gıda şirketi arasına girmek olarak belirledik" ifadelerini kullandı.
Konya Şeker Fabrikasının büyümesi önce Konya Çiftçisine, sonra ülke ekonomisine büyük katkı yapacaktır.Bunu da böylece belirleyelim. Ülke hizmetine, millet hizmetine çalışanlara Allah yardımcı olsun diyerek yazımızı noktalayalım.

Bu yazı toplam 228 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.