1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Konya Şeker’in Yükselişi
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Şeker’in Yükselişi

A+A-

Konya’nın yüz aklarından birçok kurum ve kuruluş vardır. Gerek Türk, gerekse Konya ekonomisine büyük katkı yapmaktadırlar.
Yatırımları ile her zaman göz kamaştıran, Konya’nın çevre illerle bağlantı yollarını adeta ormanlık bir alana çeviren ve bunların bakımını da yaptıran, Konya Şeker,
İSO 500 Dev Sanayi Kuruluşları içinde yer alarakbüyümesini 9.2 yaparken, Konya Şeker performansını iki kat artırdı.
Türk Sanayisinin 500 Devinin Satışları 1 Yılda Ortalama %9,2 arttı, Konya Şeker Ortalamayı 2’ye Katladı. Bu ilk 500 arasında Konya’dan da
ISO 500’de 5 Basamak Yükselen Konya Şeker İlk 50’de Yerini Sağlamlaştırdı.
İSO 500’de Sanayi Devleri Arasında 5 Basamak Daha İlerleyip 44’üncü Sıraya Yükselen Konya Şeker;Büyüme Rakamlarında Türkiye Ortalamasının 2 Katından Fazla Performans Gösterdi.Devlerin Ortalaması; %9,2, Konya Şeker’in Satıştaki Büyümesi; 20,2…
Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu arasında ilk sıraları enerji, otomotiv ve metalürji şirketleri paylaşırken, Sanayi Devleri arasında ilk 50’de sadece üç gıda şirketi yer alırken, ilk yüzdeki tek kooperatif şirketi Konya Şeker Türkiye’nin 44’ncü büyük şirketi oldu.
İSO’nun yaptığı çalışmaya göre Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi kuruluşunun 2011 yılına göre 2012 yılındaki satış hasılatları ortalama %9,2 artarken Konya Şeker, Türkiye ortalamasının iki katından daha iyi bir performans sergileyerek satış hasılatını bir önceki yıla göre %20,2 arttırdı. 2011 yılı üretimden satışlara göre yapılan sıralamada Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu arasında 49’uncu sırada yer alan Konya Şeker 2012 yılında sergilediği ve Türkiye ortalamasını 2’ye katlayan bu performansıyla 5 sıra birden yükselerek 44’üncü sıraya yükseldi.
2012 yılında cirosunu bir önceki yıla göre yaklaşık 243 milyon lira artıran Konya Şeker, 2011 faaliyet yılında 1.204. 158.537 lira olarak gerçekleşen net satış hasılatını 2012’de 1.447.201.610 liraya çıkardı.
Konya Şeker, Türk Şeker ile birlikte ilk 50 içinde daha üst sıralara ilerlerken,2012 yılındaki üretimden satışları dikkate alarak İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı Türkiye’nin 500 Sanayi Kuruluşu sıralamasında bir önceki yıla göre 5 basamak birden yükselerek ilk 50 arasındaki yerini koruyan ve yaptığı bu yükselişle iş dünyasında dikkatleri üzerinde toplayan Konya Şeker’in büyümesinin tesadüfi veya konjonktürün bir sonucu olmadığı açıklanan rakamlarla bir kez daha teyit edildi.
1 milyar 447 miyon liralık satış hasılatı ile listeye 44’üncü sıradan giren Konya Şeker dışında Konya’dan isminin açıklanmasını istemeyen bir şirket ile birlikte 8 şirket daha ilk 500 içinde kendisine yer bulurken, diğer altı şirketin toplam hasılası Konya şeker’e ulaşamamaktadır.Bu sıralamada Konya şirketlerinden Pakpen 190.ıncı, Tümosan Motor Fabrikası 287.nci, Konya Çimento 346.ncı, Ova Un 451.nci, Helvacızade 473.ncü ve Enka Süt 474.ncü sıradan girmeyi başardı.Elette bunlar Türk sanayi ve Konya için gurur kaynaklarımızdır.
Bir üretici kuruluşu olarak otomotivden, kimya sanayine, beyaz eşyadan, çimento sanayine kadar pek çok tanınmış marka ile kamu ve yerli/yabancı sermayeli büyük sanayi kuruluşlarını geride bırakan Konya Şeker, listenin ilk ellisindeki en büyük tarımsal sanayi kuruluşu olarak da dikkat çekti.
Son 12 yılda yaptığı yatırımlar ve koyduğu vizyon ile Konya Şeker’in Sanayi devleri arasında üst sıralara tırmanmasına önderlik eden Recep Konuk, Konya Şeker’in Türkiye Sanayisinin sadece belli bir coğrafi bölgede kurulu olursa gelişim gösterebileceği ya da başarılı olabileceği ezberini de, tarımsal sanayinin rantabl olmadığı yanılgısını da, çok ortaklı şirketlerle ilgili yanlış algıları da, kooperatif şirketlerin başarılı olamayacağı ön yargısını da son on yılda gösterdiği performansla yerle bir ettiğini, Anadolu’dan da, tarım sektöründen de sanayi devleri çıkabileceğini, kooperatif şirketlerin de başarılı olabileceğini tüm Türkiye’ye ispatladığını, bunun da İSO’nun açıkladığı sıralama ile teyit edildiği görülüyor .

 

Bu yazı toplam 171 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.