1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya Selçuk Üniversitesi'nde öğrenci kongresi başladı
Konya Selçuk Üniversitesi'nde öğrenci kongresi başladı

Konya Selçuk Üniversitesi'nde öğrenci kongresi başladı

Selçuk Üniversitesi Bilimsel Araştırma Topluluğu tarafından düzenlenen “2. Multidisipliner Adli Bilimler” öğrenci kongresi gerçekleştirildi.

A+A-

Programın açılış konuşmasını yapan Kongre Başkanı İnt. Dr. Berat Bölek, “SÜBAT ailesi olarak 2. öğrenci kongremizde Multidisipliner bir şekilde Adli Bilimler konularını işlemek istiyoruz. Bizler, bilim dallarıyla beraber çalışarak farklı perspektif yaratarak daha yararlı olacağını düşündük. Aylar süren çalışmaları tamamladık. Şu an bu salonda 30 farklı şehirden, 27 farklı bölümden toplamda 712 öğrenci bulunmaktadır. Bilimle kalın, SÜBAB’la kalın” şeklinde konuştu.

Kongre Danışmanı Prof. Dr. Kamil Hakan Doğan, “Adli Bilimler, ülkemizin yargı ve adalet sistemi için çok önemli bir yere sahiptir. Her bilim alanının adliyeye yansıyan çeşitli olaylardaki kullanılabilirliğini tanımlıyor. Teknik ve bilimsel verilerle olayları cumhuriyet savcıları ve hâkimler tarafından çözümlenmesine yardımcı oluyor. Başta Adli Tıp olmak üzere Adli Psikiyatri, Adli Entomoloji, Adli Biyoloji, Adli Kimya, Adli Toksikoloji, Adli Jeoloji ve adli kelimesini koyacağımız bütün bilim dallarını değerlendirebiliriz. İşte bu kongre ülkemizdeki adli bilimler alanında görev yapan uzmanların, bilim insanlarının ve akademisyenlerin de katkı verdiği,  çok sayıda öğrencilerin de sunum yapacağı bir kongredir. Sosyal ve bilimsel alanda ‘Adli Bilimler Şenliği de’ diyebileceğimiz ve ülkemizde de bu kapsamda, büyüklükte yapılan ilk öğrenci kongresidir” dedi.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Göktaş, “Toplulukların organize ettikleri yüksek seviyeli bilimsel toplantılar, sosyal etkinlikler öğrencilerimiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi açısından oynadıkları roller kurumsal kimliğimizin güçlenmesinde daha çok katkıda bulunmaktadır. SÜBAT’ın bu sene 2’ncisini düzenlendiği ve günümüzde önemi gittikçe artan Adli Bilimler konusunda Multidisipliner bir yaklaşımla organize etmiştir. Alanında yetkinliği kanıtlanmış sayısız bilim insanlarında katılımını sağlamıştır. Ülkemizde son zamanlarda ciddi seviyede kazanan Adli Bilimler; başta terör olmak üzere sahtecilik, siber suçlar, insan kaçakçıları, rüşvet ve istismar olayları gibi suçlarının önlenmesinde büyük öneme sahiptir. Bu kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım” ifadelerini kullandı. Haber merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.