1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Konya Selçukya Kültür Sanat Derneği'nin konuğu Hüseyin Muşmal oldu
Konya Selçukya Kültür Sanat Derneği'nin konuğu Hüseyin Muşmal oldu

Konya Selçukya Kültür Sanat Derneği'nin konuğu Hüseyin Muşmal oldu

Selçukya Kültür Sanat Derneği bünyesinde düzenlenen online Selçukya Sohbetleri'nin ilk konuğu KMÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Muşmal oldu.

A+A-

KONYA'DA ANITSAL ESERLER İNŞA ETTİLER

KMÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Muşmal ise sunumunda  ; Anadolu Selçuklu'ların Konya'da  Alaaddin Camii,Karatay Medresesi,Sırçalı Medrese,İnce Minare,İplikçi Cami,Sahip Ata Külliyesi gibi anıtsal görkemli yapılar inşa ettiklerini ve bunların yanısıra dış görünüşü mütevazi içerisi tamamen ince el işçiliği ile bezenmiş küçük mescitler yaptırdıklarını ve bu eserlerin 8 asırdır hala ayakta olduklarını belirtti.

BEYHEKİM MESCİDİNİN MİHRABINI GERİ İSTİYORUZ

Beyhekim Mescidi’nin muhteşem mihrabı vardır. Şimdi mihrabın çalınma hadisesine gelecek olursak, eserin 1908, 1909 yıllarında çalındığı anlaşılıyor. Yani eski eser kanununun hayata geçirilmesinden sonra, üstelik bir Müslüman mabedinin mihrabının çalınması durumu söz konusu. Üstelik burası küçük bir mescit, merkezde görünen, ön planda bir yer değil. Mescit 13. Yüzyılda, Mevlana’nın da hekimi olarak bilinen Nahçıvanlı Tabib Ekmeleddin tarafından inşa ettirilmiş. Mescidin giriş kapısının sağında Tabib Ekmeleddin’in – yani Beyhekim’in- türbesi vardır.  Burası bir mescit olarak inşa edilmiş, Selçuklu mescitlerine benzer özelliklere sahip ama içerisinde muhteşem bir çini mozaikten bir mihrabı vardı. Bu mihrap bugün Berlin Pergamon Müzesi’nde sergileniyor.1991 yılında mescidin mihrabının getirilmesiyle ilgili resmi işlemler başlatıldı. Ama şimdiye kadar olumlu bir sonuç alınamadı. 2010’lu yıllardan itibaren de Konya Büyükşehir Belediyesi bir kamuoyu oluşturarak Bakanlığın yaptığı çalışmaları desteklemeye başladı. Bu konuyu ben de özellikle 2011 yılından itibaren yakından takip ediyorum. Kamuoyunda bir farkındalık oluşturmak için de çaba sarf ediyorum.Bugün bu program vesilesi ile yeniden çağrıda bulunuyorum BEYHEKİM MESCİDİNİN MİHRABINI GERİ İSTİYORUZ !

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.