1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kanmaz

  3. Konya Stk.Lar Seçimi Ve Bir Olma Zamanı
Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Stk.Lar Seçimi Ve Bir Olma Zamanı

A+A-

Konya'da faaliyet gösteren gönüllü birlikteliğin örnek üst çatısını meydana getiren yüz yirmi altı sivil toplum kuruluşu;vekaleten yürütülmekte olan başkanını ve yönetim kurulunu seçmek üzere bir irade birlikteliği meydana getirerek ortak istişare ile suhuletle ve seviyeli bir Çalışma başlatmış bulunmaktadır,ve inşallah bugün akşam genel kurulunu yapacaktır.
Konya stk.lar 1999 yılından bu yana düzenli olarak ortak çalışmalar yapmakta olup,bu kardeşlik birlikteliği hem ortak değerleri paylaşan bu topluma hemde konya dışındaki şehirlerimizdeki stk.çalışmalarına örnek teşkil etmektedir.
Bu ortak çalışmalara millet olarak çok ihtiyacımız var;çünkü ülkemiz ve bizim içinde bulunduğumuz coğrafya,'Uzun bir durgunluk döneminden sonra İslam medeniyeti için yükseliş döneminin işaretleri'nin görüldüğü, 'milli birlik ve beraberliğimizi güçlendirmeyi hedefleyen çalışmalar sağduyu sahibi kesimler tarafından desteklenme'si ve 'bütün alanda insani özgürlüklerin serbestçe yaşandığı,ve tam bir uzlaşı ile yeniden yazacağımız anayasa metni konusu başta olmak üzere ülkemizde güç kaybına yol açan ve devlet-millet kaynaşmasını engelleyen konuların acilen çözülme'si gerektiğinin üstüne basarak ifade etmek gerektiğine inanıyorum.

Bu noktada;bütün stk.çalışmalarının toplumla paylaşacağı önemli gördüğüm konularıda sizlere ifade etmek istiyorum;

*Dünyada ve bölgemizde yaşanan hızlı ve köklü değişimler, bu süreçte Türkiye'yi daha önemli hale getirmiştir. Önümüzdeki dönemde bölgemizdeki gelişmelerin yakından takip edilmesi ve gerekli adımların aktif bir biçimde atılması son derece önemlidir.

*Soğuk Savaş sonrası tesis edilen dünya düzeninin yeniden şekillenmekte olduğu kritik bir dönemden geçmekteyiz. Bu dönem, Türkiye için önemli fırsatları ve riskleri içinde barındırmaktadır.

* Tarihsel olarak medeniyetler yükselir ve düşer. Günümüzde Batı medeniyeti maddi ve manevi anlamda derin bir kriz yaşamaktadır. Uzun bir durgunluk döneminden sonra İslam medeniyeti için yükseliş döneminin işaretleri görülmektedir.

*İslam'ın medeniyet tasavvuru günümüz sorun ve ihtiyaçlarına cevap verecek niteliktedir. Gücünü bu medeniyet tasavvurundan alan Türkiye daha barışçıl ve adil bir dünya inşasında aktif rol oynamalıdır.

* Dünyadaki ve bölgedeki Türkiye algısı oldukça pozitiftir. Bu algı tarihsel mirasımıza dayanmakta ve günümüzdeki ekonomik ve siyasi başarılardan beslenmektedir.

*Uluslararası kuruluşlar değişen dünya dengelerine uygun olarak yeniden yapılanmaktadır. Bu süreçte Türkiye aktif rol oynamalı ve tüm dünyada Müslüman ve mazlum halkların hakları konusunda duyarlı olmalıdır.

*Türkiye, bölgesinde etkinliğini artırmak için, sivil toplum kuruluşları ile işbirliği halinde, bölge ile yakın ilişki kurmalıdır.

*Bölgede etkin politika oluşturacak bilgi, uzman ve donanım eksikliği yaşayan Türkiye'de eğitim ve araştırma kuruluşları desteklenmelidir.

*Türkiye’nin çevresindeki coğrafya ile ilişkileri güçlendirilmelidir. Bu çerçevede Balkanlar Ortadoğu ve Afrika açılımı devam etmeli; sosyo-ekonomik ve kültürel ilişkiler geliştirilmelidir.

*Türkiye'nin sahip olduğu birikim ve tecrübe bölge halklarına ilham kaynağı olmaktadır. Sürecin başarılı olması için Türkiye bölgeye yönelik ilgisi ve desteğini sürdürmelidir.

*Suriye'deki kanlı rejiminin tasfiyesine yönelik sürdürülmekte olan mücadele başarıya ulaşıncaya kadar desteklenmelidir. Türkiye'nin Suriye politikası ahlaki ve siyasi temelde doğru bir politikadır ve tahriklere rağmen devam ettirilmelidir.

*Toplumun temel meselelerini tam olarak çözmeden Türkiye’nin bölgesel ve küresel seviyede etkin bir güç olabilmesi mümkün olmayacaktır.

*Türkiye'nin son dönemde yakaladığı istikrarı kalıcı hale getirecek ve gücünü artıracak yeni bir anayasa acilen yapılmalıdır. Bu çerçevede Başkanlık sistemi dâhil olmak üzere tüm hükümet sistemleri bilimsel bir temelde tartışılmalıdır.

*Başta vesayet krizleri,olmak üzere ülkemizde güç kaybına yol açan ve devlet-millet kaynaşmasını engelleyen ve devletin kurumsal yapısına müdahale eden oluşumlar etkisiz hale getirilip normal duruma acil olarak dönülecek çözümler üretilmelidir……

Özetle;bizler elde ettiğimiz birikim ve kazanımları önümüzdeki dönemlerede aktarmak ve ülke içindeki diğer STK.larlada paylaşarak yeni ufukturlara daha güçlü çıkmak azmi ve kararlığında olmalıyız,bu manada yapacağımız seçimin konyamız ve ülkemiz için hayırlı olmasını yüce rabbimden niyaz ediyorum.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.