1. YAZARLAR

  2. Mehmet KAYA

  3. Konya STK’ları ve Ömer Ünal’ın 28 Şubat anısı
Mehmet KAYA

Mehmet KAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Konya STK’ları ve Ömer Ünal’ın 28 Şubat anısı

A+A-

Konya Sivil Toplum Kuruluşları, genel kurulu beklendiği gibi yoğun katılımla yapıldı ve yine beklendiği gibi Muhsin Görgülügil’in başkan seçilmesi ile sonuçlandı. Dernek-vakıf zengini Konya’da, 126 kuruluşun bir araya gelerek oluşturduğu Sivil Toplum Kuruluşları Platformu son yıllarda gerçekten güzel işlere imza attı.
Latif Selvi’nin başkanlığını yaptığı 7 yıl boyunca her sosyal gelişmede, Konya STK’larının ne diyeceği hep önemsendi. Konya STK’larının oluşturduğu bu birlik ve beraberlik, söylenen sözün değerini büyüttü.

***
Latif Selvi’nin Eğitim Bir-Sen Genel Başkanvekilliğine seçilip Ankara’ya gitmesi ile birlikte Konya STK’ları Olağan Genel Kurulu yaptı ve başkanlığa çok değerli bir ismi seçti. İlim Yayma Cemiyeti’nden tanıdığımız Muhsin Görgülügil, bundan sonra Konya STK’ları Başkanlığını da yürütecek. Kendisine ve yönetimine hayırlı olmasını diliyorum. Konya STK’larını oluşturan 126 kuruluş, aynı fikir dünyasından geliyor ve aynı amaca ulaşmak için çaba harcıyor. Bu kadar benzerlik olmasına rağmen 126 kurumu bir arada tutmak ve aynı duyguda birliktelik sağlamak oldukça zor. Bu bağlamda Muhsin Görgülügil ve yönetiminin işi oldukça zor.

***
Konya STK’larını önemsediğim bir başka yönü de niteliğinin son derece yüksek olması. Bazı sivil toplum kuruluşları veya benzeri gönüllü birliktelikler onlarca hatta yüzlerce kurumu-kuruluşu bir araya getirip ortak çalışmalar yürütebilir. Ancak bu niceliksel birliktelik zaman zaman herhangi bir nitelik ortaya koymayabiliyor. Ancak Konya STK’larının olağan genel kurulunda tüzük üzerinde yapılan tartışmaların nitelik bakımından nasıl bir zenginliğin tek noktada buluştuğunu göstermesi bakımından önemli. Tüzüğü satır satır masaya yatıran katılımcıların tartışmaları ve önerilerini çok değerli buldum.

***
Gelelim AK Parti Konya Milletvekili adayı Ömer Ünal’ın 28 Şubat anısına… Konya STK’ları genel kurulunda kısa bir konuşma yapan Ömer Ünal, 28 Şubat döneminde MÜSİAD’ta bir toplantı düzenlerken karşılaştıkları zorluğu şöyle anlattı: 28 Şubat döneminde Abdurrahman Dilipak ve Ahmet Taşgetiren hocalarımızı Konya’ya getirip bir konferans vermek istemiştik. Ancak o dönem bize destek verecek ya da toplantımıza katılacak birilerini bulmakta oldukça zorlanmıştık. Bugün Konya’da bu tabloyu görmek büyük bir mutluluk.
Ömer beyin, dediği gibi 28 Şubat zorluklar ve zulümle geçen bir dönemdi. Bugün ise Konya ve Konya STK’larının önü açık. Konya ve Türkiye için değer üretecek her çalışmaya destek vermek hepimizin görevi.
Muhsin Görgülügil ve arkadaşları ağır, ancak çok değerli bir yükü omuzlarına aldılar. Bu yolda kendilerine başarılar diliyorum.

 

Bu yazı toplam 569 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.