1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Konya tarihi canlanıyor
Konya tarihi canlanıyor

Konya tarihi canlanıyor

Konya Yazma Eserler Bölge Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin’i ziyaret eden Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, “Yeni basılan kitaplar ve eserler ile Konya tarihi yeniden canlanıyor” dedi.

A+A-
Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Güçlü, ocak üyeleriyle birlikte Konya Yazma Eserler Bölge Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin’i ziyaret etti.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Mustafa Çıpan’ın da ziyaret esnasında bulunduğu bir zamanda söz alan Yazma Eserler Bölge Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin, ziyaretten son derece memnun olduğunu belirterek Konya ilim insanları tarafından hazırlanan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından basılan 2. Ciltlik Ahilik Ansiklopedisi’nin çıktığı müjdesini verdi. Şahin ayrıca, Meram Belediyesi kültür yayınları arasında Kut Zaferi’nin 100. Yıl Anısına çıkan Prof. Dr. Caner Arabacı’nın “Kutü’l-Amare Zaferi” adlı risalenin de kitap halinde basılacağını kaydetti.  Şahin, SÜ Konya ve Yöresi Tarihi Araştırmaları Merkezi’nin Cumartesi Sohbetleri’nin Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğü Kütüphanesi’nde saat 12.00’da başladığını söyledi. İlk sohbetin Doç. Dr. Hüseyin Muşmal tarafından “Osmanlı Döneminde Konya’dan Yurt Dışına Kaçırılan Eski Eserler” başlığı altında gerçekleştirildiğini ifade etti. 
Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü de, her hafta Konya’nın ileri gelen şahsiyetlerini ziyaret ettiklerini belirterek Konya kültürü ve sanatı adına yapılan her faaliyeti desteklediklerini ve Aydınlar Ocağı’nın da Salı Sohbetleri’yle buna büyük katkı sağladığını dile getirdi. Güçlü araştırmacıları, Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi’nde bulunan tarihimizle ilgili yazma eserleri gün yüzüne çıkarmaları noktasında araştırmaya davet etti. Bekir Şahin, ziyaret anısına Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü’ye, Çizgi Kitabevi yayınları arasında yeni çıkan Yusuf Küçükdağ ile Caner Arabacı’nın birlikte hazırladıkları “Selçuklular ve Konya” adlı kitabı hediye etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.