1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. KONYA TARIM 2017 FUARI BUGÜN AÇILIYOR
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

KONYA TARIM 2017 FUARI BUGÜN AÇILIYOR

A+A-

Yine bir fuar zamanı daha geldi. Bugün Konya’nın gözdesi tarım fuarı açılıyor. Tarımın başkenti olan Konya’da tarım fuarının önemi elbette bir kat daha artıyor.

Bugün açılışı yapılan Konya Tarım Fuarı KONTARIM bu senede çok sayıda yerli ve yabancı firmayı şehrimizde ağırlayacak. Malumunuz Konya için en önemli fuar niteliği taşıyor, yurdun ve dünyanın çok çeşitli yerlerinden ziyaretçilerin akacağı fuar bu sene biraz daha profesyonelleşmiş olarak açılıyor. Talebin ve yoğunluk çok fazla olduğu fuar için yapılan tüm ek salonlar ve dış alanlar yine ful çekecek. Fuara dair ön hazırlıkları başından beri takip ettim. Daha profesyonelce bir tutum olduğundan şüphe yok. Özellikle de Konya Ticaret Odası Başkanımız Selçuk Öztürk Bey’in aktif çabalarıyla fuar alanı için Konya Büyükşehir Belediyemizce geçtiğimiz yıl büyükçe bir otopark alanı hazırlanmıştı. Müsaade olursa bu konuya kısacık bir değineyim. Konya şehir merkezi dışında kurulan böylesi önemli ve devasa fuar için otopark mantığının hala yanlış olduğu kanısını taşıyorum. Otoparka giren çıkan belirsiz. Millet boş bulduğu yere arabayı çakıyor ve ortadan kayboluyor. Eğer önde kalan araçlar için çıkış yolu bırakılmadıysa Allah yardımcıları olsun. Otopark düzeninin en baştan en sana araçlar için özel dizayn edilmeli ve giriş çıkışların daima açık kalacak şekilde düzenlenmesi gerekir. Arabaların park edeceği alanlarda modern bir asfalt üzerine tek tek araçlar için çizilmiş çizgilerle yerler sabitlenmelidir. Otoparkta düzeni bozacak her türlü park etme sorununa derhal ceza uygulanmalı ve insanların bu hususta daha hassas davranmaları sağlanmalıdır. Gelen araçları park alanlarına yönlendirecek görevliler olmalı kişilerin arabayı park etmek için labirent gibi alanda çile çekmesinin önüne geçilmelidir. Geliş ve gidiş için aralıklar geniş tutulmalı ve iki araç karşılaştığında birbirlerinin insafına bırakılmamalıdır.     

Konya Tarım Fuarı 2016 yılında TÜYAP Konya Fuarcılık Anonim Şirketi tarafından, 7 ayrı salonda 66. 000m2 kapalı, 20.000m2 açık alan olmak üzere toplam 86.000m2’lik sergileme alanında, 16 ülkeden 1200 marka, 402 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile hazırlanan Fuar, 5 gün boyunca 48 ülke ve 74 ilden gelen 288.763 ziyaretçiyi Konya’da Tüyap çatısı altında bir araya getirdiğini TÜYAP web sitesinden öğrendim.

Bu senede zannımca odalarımızın girişimiyle B2B görüşmelerinin gerçekleştirilecek olması durumuna göre fikrimi sorarsanız. Hiç işe yaramıyor. Gelen yabancıların çoğunluğu kendi devletlerinin katkısıyla finanse edilmiş kurum ya da bakanlık temsilcileri ile sistemini kurmuş dev firma temsilcileri oluyor. Adam sizinle konuşuyor ama zihni başka yerlerde geziyor. Nitekim geçtiğimiz yıl ben biriyle görüşürken adamın benim dediklerime odaklanmadığını gördüm. Bir süre sabrettim. Ama adam beden olarak orada iken zihnen başka yerlerde geziyor. Hiç istifimi bozmadan “size kolay gelsin” diyerek hemen masayı terk ettim. Adamın ardımdan bakakaldığını söyledi arkadaşlar. İkili görüşmelerin böyle cafcaflı ortamlarda fazla getirisi olmuyor. Odalar bunu iyi niyetle yapıyor olabilir Ama hiç katkı sağlamıyor. Birde laf açılmışken ben uzunca zamandır odalar tarafından düzenlenene uluslararası B2B görüşmelerine katılmıştım. Neredeyse hiç istifade etmedim diyebilirim. Sadece ben mi böyle düşünüyorum. Kesinlikle değil. Kiminle görüştüysem aynı sonuca ulaşıyorum. Gezip tozma amaçlı gidecekler için bulunmaz bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Devlet zaten masrafın yarısını karşılıyor. Oh ne ala! Ama iş bağlantıları için hiçte doğru tercih değil.   

İnşallah fuar boyunca önceki yıllarda şahit olduğumuz organizasyon komedilerinin ve rezaletlerinin tekrar yaşanmamasını ümit ediyorum.  Yine bildiğiniz bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Özellikle benzer ürünleri mal eden firmaların aralarında ortaya çıkacak olan rekabet ortamına dikkat etmeleri ve birbirlerini ezmemelerini ümit ediyorum. Yaptığınız üründen eğer asgari % 10 kar edemiyorsanız zarardasınız demektir. Çok ucuz ya da çok pahalı olmak ölçü olmamalıdır. Çok yüksek fiyatlarla malını alıcılara satabilen firmalarımız için şer’i açıdan bir mani yoktur. Fakat farklı ülkelerde ki firma ziyaretlerimde gözlemlediğim kanıya bakılacak olursa afakî rakamlarla ürün satan firmaların durumu zamanla açığa çıkıyor ve bu da alıcılar nezdinde güvensizlik oluşturabiliyor.  Unutmayın iyi kar yapmak hakkınızdır. Ama ifrat ve tefrite karşıda şiddetle hassasiyet önemlidir.

Konya’da çok küçük işletmelerin az sayıda işçi istihdam ederek ve imalatta kullanacağı malzemeleri tornacılara ve dökümcülere işleterek yani taşıma suyla değirmeni döndürerek maliyeti asgari düzeye indirme bir yere kadar doğru olsa da zamanla ortaya çıkan şu ki bu işi yapanların ürünlerinde ki satış sonrası hizmetler noktasında ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Her noktasını farklı yerlerden temin ederek montaj gerçekleştirirken bu ince ayrıntı devamlı göz ardı ediliyor. Bununla alakalı daha önceden de dile getirdiğimiz imalat yeterlilik uygulamalarında bazı kriterler ortaya konulma şartı getirilse çok iyi olacaktı. Ama görüyoruz ki bu konuda henüz beklenen düzeyde bir çaba ve gelişme olmamış.

Konya sanayiimiz uyanıyor. Ama daha da fazlası gerekiyor.

Fuarımıza hoş geldiniz.

 

 

Bu yazı toplam 1249 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum