1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya Tarım Fuarı piyasayı hareketlendirmeye başladı
Konya Tarım Fuarı piyasayı hareketlendirmeye başladı

Konya Tarım Fuarı piyasayı hareketlendirmeye başladı

17. Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı yurt içinde ve yurt dışında sayısız firma ve yüzbinlerce katılımcısı ile bu yılda Avrupa’nın en büyük Tarım Fuarları arsında yerini aldı.

A+A-

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Yusuf Gürbüz ve Kurumsal İletişim Müdürümüz Ahmet Turan katılan firmalar ile görüştü. Tarım fuarına katılım gösteren firmalar en yeni ürünlerini Konya fuarı ile ilk defa görücüye çıkardı. Firma temsilcilerinin fuardan bekledikleri ise, 2018’in üçüncü çeyreğinde daralmaya başlayan ve halen istenilen duruma gelmeyen piyasaya heyecan ve hareketlilik katması.
Menduh Erdiren Çelebi, “Dünya’nın dört bir yanına ihracat yapıyoruz”
1969 yılında kurulduklarını ve Konya’nın köklü sanayi kuruluşları arasında yer aldıklarını ifade eden Alparslan Tarım makineleri Genel Müdürü Menduh Erdiren Çelebi, Konya 4. Organize Sanayi Bölgesi'nde 35.000 metrekaresi kapalı toplam 50 bin metrekare alanda faaliyetlerine devam ettiklerini ifade etti. Çelebi, “Alparslan Tarım olarak Ar-Ge çalışmalarını büyük bir hassasiyetle yürütmekteyiz. Bugün hem yurt içi hem yurtdışı pazarında önemli bir paya sahip konumdayız.
Fas, Yemen, Mısır, Sudan, Cezayir, Kırgızistan, İran, Irak, Suriye, Tunus, Makedonya, Slovenya, Yunanistan ve Fransa başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihracat yapıyoruz” dedi.
Mustafa Genç, “Toprak işleme grubunda marka olacağız”
Pulluk üretiminde dünya markası olmaya aday olduklarını altını çizen Şakalak Tarım Makineleri Yönetim Kurulu Üyesi Genel Müdürü Mustafa Genç, Türkiye’nin önde gelen tarım makineleri üreticilerinde olduklarını söyledi. Genç, “4. Organize Sanayi Bölgesi’nde tamamladığımız yeni fabrikamızda toprak işleme grubunda Türkiye ve Dünya’nın her yerine ürün gönderimi yapıyoruz. Toprak işleme grubunda da dünya devi olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Ürün verdiğimiz 150 civarında bayimiz, 2 bin 500 tane Tarım Kredi Kooperatifi var. Yurt dışı pazarımızda oldukça yoğun. Avrupa, Asya, Afrika, Kuzey Amerika ülkelerine ürünlerimizi gönderiyoruz” açıklamalarını yaptı. 
Erkan Koz, “Yüzde 96 oranda yerliyiz”
Erkunt Traktör İç Anadolu Bölge Müdürü Erhan Koz, fuarın dolu dolu olduğunu ifade etti. Koz, By sene Konya Tarım Fuarına iki yeni modelimiz ile geldik. 75 beygir ve 4 silindir motor modellerimiz ile geldik. Geçen yılda 4 tane yeni modelimiz var. Çiftçilerin ihtiyaçlarına ilişkin ürünler ürettik ve piyasaya uygun bir fiyat ile satışa sunduk. Yüzde 8’lik KDV kısmını biz karşılama sözünü verdik fuara ilişkin olarak. Yüzde 96 yerlilik oranımız var. Motor dökümümüz Ankara’da yapılıyor. Şanzıman, çase, kabini bizim bünyemizde yapılıyor” dedi. 
Mustafa Bardakçı, “Tecrübemizi uluslararası alana taşıdık”
Sürüm Tarım Makineleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu Hasan Hüseyin Bardakçı, Genel Müdür Mustafa Bardakçı, 1967 yılında ticari hayata adım attıklarını ve bugün itibariyle Türkiye'nin önde gelen kuruluşları arasında yer aldıklarını söyledi. Bardakçı, “Yurtiçi pazarlarının yanı sıra Avrupa ve Orta Doğuya yaptığımız ihracatlar ile yarım asırlık tecrübemizi uluslararası arenaya taşıdık. Sürüm markası çayır ve yonca biçme makinaları, ot toplama tırmıkları ve rotovatör üretiminde, kalite ve ürün çeşitliliğiyle sektöre yepyeni bir soluk ve anlayış getirdik” dedi. 
Cem Akyüz, “Türkiye’nin ilk yarı otomatik şanzımanlı yerli traktörleriyle Konya’dayız”
TürkTraktör Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Rehda Cem Akyüz Konya Tarım 2019’da ziyaretçileri Türkiye’nin ilk yarı otomatik şanzımanlı yerli traktörleriyle karşıladıklarını ifade etti. Akyüz, “Kuruluşumuzun 65. yılında, yine bir öncü bir çalışmaya imza atarak Türkiye’nin ilk yarı otomatik şanzımanlı yerli traktörünü pazara sunduk. TürkTraktör, her zaman çalışmalarının merkezine hep ülke tarımını daha ileri taşıyacak ve çiftçimizin modern tarıma adaptasyonunu sağlayacak yeniliklerin geliştirilmesini koydu.  Kesintisiz yatımlara devam ederek, 2019’da da yine yeniliklerle çiftçilerimizin karşısına çıktık” dedi. 
Konya Şeker, tüm markaları ile Konya Tarım Fuarında 
Konya Şekerin tüm markaları Konya Tarım Fuarında yerini aldı. Birinci Yem, Beta Ziraat, Biovin Gübre ve Panplast Sulama Sistemleri ile Konya Tarım Fuarında geniş bir alanda Türkiye ve Dünya’nın 4 bir yanından Konya’ya gelen ziyaretçileri stantlarında ağırlıyor. Her daim üreticinin, çiftçinin yanında yer alan Konya Şeker fuarda da çiftçi ve üretici ile yakından ilgileniyor ve çiftçinin sorunlarını dinliyor. 
Hasan Özdemir, “Türkiye’de ilk 20 litrelik şarjlı ürün ürettik”
İlposan İlaçlama Makine Tarım Sanayi olarak fuarda yer aldıklarını ifade eden İlposan İlaçlama Pompaları Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özdemir, Türkiye’de 80 ilde ve yurt dışında 3 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini ifade etti. Özdemir, “Türkiye’de ilk olarak 2o litrelik şarjlı ürün ürettik. 2019 yılından çok daha umutluyuz. Yurt dışında bu sene 3 ülkeye ihracatımız başladı. Hem Türkiye ekonomisine hem de Konya’ya katkı sağlamak için çalışıyoruz” açıklamalarını yaptı. 
Metin Sağlam, “Tarım Fuarı piyasaya heyecan aşılayacak”
Büyük Sağlam Orman ve Bahçe Tarım Aletleri Firma Sahibi Metin Sağlam, piyasada son zamanlarda heyecanın eksik olduğunu bu heyecanı da fuar sayesinde yakalamak istediklerini ifade etti. Sağlam, “Yağmur Çapa Makinelerinin Konya-Karaman bayiliğini yapıyoruz. Yağmur markası Türkiye pazarının yüzde 65’ine hakim olan bir firma. Yenilikçi ürünler ile çiftçinin hizmetindeyiz. Lider ve güvenilir bir şirket olarak bayi ve servislerimizle yarattığımız güç birliği müşterilerimizin, tüketicilerimizin ve çalışanlarımızın mutluluğunu sağlıyoruz” dedi.

(HALİL YILMAZER- ÖZEL HABER)

fff-001.jpg
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.