1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Konya tedavi üssü oldu
Konya tedavi üssü oldu

Konya tedavi üssü oldu

Konya AMATEM Sorumlusu Psikiyatri Uzmanı Dr. Başak Demirel, Konya’da 50 bin civarında bağımlı olduğunu söyledi. Demirel ayrıca, İç Anadolu’da sağlık üssü olan Konya’nın, bağımlılık tedavisine de öncülük ettiğini ifade etti.

A+A-

Konya Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Eğitim Merkezi (AMATEM) Yetkilisi Psikiyatri Uzmanı Dr. Başak Demirel, kendilerine başvuran madde bağımlıklarının yüzde 90’ının eroin bağımlısı olduğunu söyledi. Demirel, “Bu oran Konya’da eroin bağımlısı fazla demek değil. Türkiye genelinde AMATEM’lere başvuran bağımlıların büyük çoğunluğu eroin bağımlısı. Çünkü; eroini bırakması daha zor, bağımlılık yapma etkisi daha çok, bırakıldığı zaman da yoksunluk bulguları ve kriz bulguları daha fazla. Hasta bu sebeple tek başına mücadele edemediği için bize başvuruyor. Esrar bağımlısı yok mu, Sigara bağımlısı yok mu? Tabi ki çok fazla. Ama bize gelen hastaların büyük çoğunluğu eroin bağımlısı demek doğru olur.”diye konuştu. Demirel, Konya genlinde madde bağımlılarının sayısının kesin olmamakla birlikte 50 bin civarında olduğunu kaydetti.

ÇEVRE İLLERDEN TEDAVİYE GELİYORLAR
Konya’nın, İç Anadolu Bölgesi’nde hastane ve sağlık üssü olduğunu aktaran Psikiyatri Uzmanı Demirel, AMATEM’in de bunu doğrular nitelikte olduğunu vurguladı. AMATEM’e başvuruların sadece Konya’dan olmadığı bilgisini veren Demirel, “Bize Antalya, Aksaray, Niğde, Karaman ve Kayseri gibi illerden hastalar başvuruyor. Bunda AMATEM’lerin sayısındaki yetersizlikte ön plana çıkıyor. Ancak Bakanlık bu konuda çalışmalarını sürdürüyor.” diyerek Konya’nın bağımlılık tedavilerinde de ön plana çıkan bir şehir olduğunu dile getirdi.

SADECE TIBBİ TEDAVİ UYGULANMIYOR
Konya AMATEM’e başvuruda bulunup, poliklinik incelemesinin ardından yatış verilen hastalara çeşitli tedavi tekniklerinin uygulandığını söyleyen Demirel, bağımlılık tedavisinin ortalama 1 ay sürdüğünü aktardı. Burada uygulanan tıbbi tedavilerin yanında bireylerin yeniden topluma adapte olması, çevre ve insanlara karşı yeniden katılabilmesi için her türlü imkanın kendilerine verildiğini bildirdi. Demirel, bağımlılık tedavisi gören hastaların, AMATEM içerisinde spor alanlarında spor yapabildiğini ve hobi alanlarında hayvan besleyip, yazları da sebze ekimi ile uğraşabildiklerini söyledi. Haftanın belirli günlerinde ise KOMEK ve çeşitli kursların eğitmenlerinin AMATEM’e gelerek burada resim, müzik ve benzeri eğitimleri hastalara verdiğini aktardı.
Bağımlılık tedavisi alan hastalar AMATEM içerisinde resim ve müzik gibi kurslar alıyor. Burada aldıkları eğitimlerle resim çizen hastaların çizdiği resimlerde AMATEM girişinde sergileniyor.

KALE GİBİ KORUNUYOR
Bağımlılık tedavisi amacıyla yatışına karar verilen hastaların AMATEM’den içeri adım attıkları anda dışarıyla ve olumsuz tüm çevreleriyle ilişkileri kesiliyor. AMATEM binasının kurulduğu alana girişte yaklaşık 10 metre aralıkla iki duvar göze çarpıyor. Bu iki duvar dışardan içeriye madde atılmasının önüne geçerken, iki duvar arasında ise sürekli Aksaray Malağı cinsi köpek dolaşıyor. AMATEM bahçesi içerisine doktor araçları dahil alınmazken, içeri girmek isteyen hasta yakınları ve diğer kişiler özel arama kabinlerinde ayrıntılı olarak aranıyor.

Yetkililerden alınan bilgiler ışığında ise Konya’ya yeni bir AMATEM binası kazandırılacağı ortaya çıktı. Yeni yapılacak bina ile Konya’da bağımlılık tedavisi gören yetişkinler ile çocuk bağımlılara ayrı binalarda tedavi imkanı sunulacak. Yapılacak Çocuk AMATEM’in 14 yataklı olacağı aktarıldı. Diğer sağlık imkanları ile İç Anadolu’da üs konumunda bulunan Konya’nın yapılacak Çocuk AMATEM ile birlikte bağımlı çocukların tedavilerin de de ön plana çıkması bekleniyor./Ümit Özel-Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.