1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya TEYAD’da aile huzuru konuşuldu
Konya TEYAD’da aile huzuru konuşuldu

Konya TEYAD’da aile huzuru konuşuldu

Tüm Eğitim Yardımlaşma Araştırma Derneği (TEYAD)’nin Cuma sohbetlerinde bu hafta İlahiyatçı-Yazar Halil Atalay “Mutu Bir Yuva Nasıl Kurulur, Nasıl Korunur?” konulu bir konferans verdi.

A+A-

Konuşmasına ailenin tanımıyla başlayan ve "Toplum yangınında ilk kurtarılacak olan müessese ailedir. Çünkü bir milleti ayakta ve diri tutan, tarihe mal eden ve insanlığa hizmet fırsatı veren kurum ailedir." diyen ilahiyatçı yazar Halil Atalay; "Eşler birbirinin rakibi değil birbirinin refikidir, hayat arkadaşıdır, cennet yoldaşıdırlar. Çocuk yetiştiği ailede şeklini alır. Sadece doğurmakla anne, sadece doyurmakla da baba olunmuyor. Pekçoğu doğuruyor ama anne olamıyor.  Hz. Mevlânâ şöyle diyor: 'Her insan bir cevherdir, işlenirse mücevher olur.' Ustaların sanatının değeri eserlerinden belli olur. Anne ve babanın kıymeti de yetiştirdikleri çocuklardan belli olur. İlk aile Cennette kuruldu. Onun için ailede cennetten bir koku ve tat vardır. Biz bu koku ve tadı alamıyorsak dönüp kendimize bakmamız, kendimizi sorgulamamız gerekir."dedi.

Evlilik dışında huzur arayanların hüsrana uğradıklarına vurgu yapan Atalay, bir Erzurum türküsünü örnek vererek "hani bir Erzurum türküsünde 'Neyleyeyim köşkü, neyleyim sarayı, / İçinde salınan yâr olmayınca...' diyor ya, insanın iki cenneti var diyor âlimlerimiz: Biri öldükten sonraki ahiret hayatımızdaki cennet, diğeri ise dünyadaki cennetimiz. İşte dünyadaki cennetimiz evimiz, yuvamızdır, eşimiz ve çocuklarımızla olan hayatımızdır. Mutluluğun 5 S'i vardır: Sevgi-Saygı birliği, Secde birliği, Sofra birliği, Sohbet birliği, Seyahat birliği."dedi.

TEYAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Oğuz, Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Lütfi Ersöz ve Yunus Gören ile emekli öğretim üyesi Hüsnü Çeşmeci tarafından konuşmacı İlahiyatçı Yazar Halil Atalay'a günün anısına dernek plâketi takdim edildi. AHMET ÖZER

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.