1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya TEYAD’da ailede sekine konuşuldu
Konya TEYAD’da ailede sekine konuşuldu

Konya TEYAD’da ailede sekine konuşuldu

Tüm Eğitim Yardımlaşma Araştırma Derneği (TEYAD)’nin Cuma sohbetlerinde bu hafta Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi “Ailede Sekine” üzerine bir konferans verdi. 

A+A-

Programı düzenleyen Ömer Lütfi Ersöz'ün,  Cengiz Numanoğlu'ndan  "Dinle Beni İsrail!" isimli şiiri okumasından sonra Prof. Dr. Memduh Gezici "Ailede Sekine" başlıklı konuşmasında aile  birliğini tehdit eden sebeplerle mücadele etmek ve bu sebepleri ortadan kaldırmakla ilgili olarak "Sebepleri değiştirmeden sonuçları değiştiremeyiz. Şu an ülkemizde doludizgin artan boşanmaları azaltmak ve asgariye indirmek için boşanma sebepleri ile mücadele etmek gerekir. Her meselede olduğu gibi bu boşanma meselesinde de üç önemli sebep bulunmaktadır: 1)Cahillik ve bilgi eksikliği, 2)İnançsızlık ve iman eksikliği(iman zaafı), 3)Doğru bilinen yanlışlar ve feminizmin İslâm olarak bilinmesidir." dedi. 

ERKEĞİN SORUMLULUĞU

Erkeklerin kadınlar üzerine kavvamlığına, koruyucu ve yöneticiliğine dikkat çeken Gezici; "Allah'ın cihat, imamet ve aile reisliği gibi konularda erkeği sorumlu tutması; iyi kadınların itaatli, saygılı ve Allah'ın emrettiği, kocalarının bulunmadığı zamanlarda bile ırzlarını ve kocalarının mallarını korumaları gerektiği; Allah'ın hukukuna riayet etmeyen bir kadın ya da erkeğin eşinin hukukuna da riayet etmeyeceği aşikârdır. Bundan dolayı efendimizin sünnetindeki eş seçimine de dikkat etmeliyiz."dedi. Mutlu annelerin mutlu çocuklar yetiştirdiğini ifade eden Memduh Gezici; "Kendiniz için iyi bir şey yapmak isterseniz eşinizi mutlu ediniz. Eşiniz için iyi bir şey yapmak isterseniz eşinizi mutlu ediniz. Çocuklarınız için iyi bir şey yapmak isterseniz yine eşinizi mutlu ediniz. Allah bir evin rızkını ve bereketini karı koca muhabbetine gizlemiştir. Erkekler dertlerini, sıkıntılarını, üzüntülerini, hanımlarına söyleyip onları da üzmemelidirler. Çünkü kadın erkeğe Allah'ın bir emanetidir. Erkeğin hanımını üzme lüksü ve serbestliği yoktur. Hanım ve çocuklar erkeğin malı, mülkü, kölesi, emir eri, işçisi değildir, Allah'ın çok kıymetli emanetleridir. Ahirette hesabı sorulacak olan çetin bir imtihandır. Erkek hanımı ve çocuklarını mutlu etmek zorundadır. Bunu nasıl yapacak?  Hanımının sevgi dilini keşfederek."dedi.

Program sonunda TEYAD Başkanı Hasan Oğuz, ADD başkanı Uzm. Cemil Paslı ve Konya Büyükşehir Belediyesi eski Personel Daire başkanı Hasan Hüseyin Aktaş günün anısına konuşmacı SÜ Veteriner Fakültesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Memduh Gezici'ye dernek plâketi takdim ettiler. HATİCE KARAKUŞ

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.