1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Konya TEYAD'da 'Çanakkale' konuşuldu
Konya TEYAD'da 'Çanakkale' konuşuldu

Konya TEYAD'da 'Çanakkale' konuşuldu

Tüm Eğitim Yardımlaşma Araştırma Derneği (TEYAD)’nin Cuma sohbetlerinde bu hafta NEÜ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Caner Arabacı “Çanakkale Cephesinin Bilinmeyenleri” konulu bir konferans verdi.

A+A-

Programı düzenleyen Ömer Lütfi Ersöz'ün,  Millî Şair Mehmet Âkif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” isimli şiirini coşkulu bir şekilde okumasının ardından Prof. Dr. Caner Arabacı Çanakkale Zaferi ile ilgili Abdülhak Hamid’in de bir şiir yazarak bir mecliste okuduğunu fakat Akif’in şiirini öğrenince keyfinin kaçtığını söyledi.

Bin kayıpla kazanılacak bir zaferin 250 binden fazla şehitle kazanılmasında ordunun Alman komutanlar tarafından idare edilmesinden kaynaklandığının altını çizen Arabacı: “Avrupa bir Hıristiyan birliğidir. 27 devlet vardır ve bayraklarında 12 yıldız vardır 12 Havariyi temsil eder. Peki biz nerde birlik olacağız? Mehmetçiğin uğrunda şehit olduğu değerleri eğitimde okumuşlarımıza, aydınlarımıza vermede pek başarılı sayılmayız hâlâ. Halbuki birlik burdadır. Şehadetin rengini verdiği ay yıldızlı bayrak İslâm’ın sembolüdür. Birliği İslâm’la sağlayacağız. Mehmetçiğin az şehit olması için teknik üstünlük lâzım. Kanunî, Fatih, Yavuz devrinde çok üstünüz. Çünkü  savaş, savunma sanayi ister. Çanakkale’de 17 mil’lik toplara karşı 7 mil’lik topları kullandık. Onlar avucumuzun içine girince gemilerini batırabildik. Bizim tophanelerimiz vardı, Konya’da Güverçile-i Humayun diye baruthane fabrikamız vardı. Bunları kaybettik ve yerli sanayiyi geliştirmedik. Çanakkale’de ter döken, can veren Mehmetçik kadar bizim de yerli sanayiyi, yerli teknolojiyi geliştirmemiz gerekmiyor mu? Mehmetçiğin yazdığı destanlarla yetindik, halbuki aynı destanların okul sıralarında da kazanılması lâzım. Terörle mücadeleyi hep asker, polis mi yapacak? Terörle mücadele fikir işi değil midir? Neden Millî eğitimde yapılmaz? Çanakkale ruhunun bütün kurumlarda diriltilmesi lâzım. İlimde, irfanda, teknoloji üretiminde de diriltilmesi lâzım. Çanakkale’yi 105.yılında biraz farklı formatta değerlendirmemiz ve okumuşlarımızı Abdullah Cevdet, Tevfik Fikret tipinde değil, Mehmet Âkif tipinde yetiştirmemiz gerekiyor. Aksi halde yeni Çanakkalelerde çok sıkıntıya girebiliriz, çok ölerek yeniden vatanımızı savunmak zorunda kalabiliriz.”dedi. ŞEGÜL GÜRBÜZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.