1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya TEYAD'da hamdele ve istiaze konuşuldu
Konya TEYAD'da hamdele ve istiaze konuşuldu

Konya TEYAD'da hamdele ve istiaze konuşuldu

Tüm Eğitim Yardımlaşma Araştırma Derneği (TEYAD)’nin Cuma sohbetlerinde bu hafta Meram Müftüsü Sabri Kütükçü “Hadislerin Işığında Besmele, Hamdele ve İstiaze” üzerine bir konferans verdi.

A+A-

Programı düzenleyen Ömer Lütfi Ersöz'ün,  Cengiz Numanoğlu'ndan  "Nefsimmiş Meğer!" isimli şiiri okumasından sonra Müftü Sabri Kütükçü, Müslümanın her işine besmeleyle başlayıp hamdele ile taçlandırması gerektiğini söyledi. 
Kapitalist sistemin insanları sürekli harcamaya ve borçlanmaya teşvik ettiğine vurgu yapan Kütükçü; İnsanların doyumsuz ve kanaatsizleştiğine dikkat çekti.

Besmele'nin Hz. Adem'den, Hz. Nuh'dan ve daha sonra gelen bütün peygamberlerde de ortak bir kavram olduğunu hatırlatan Kütükçü; "Müslümanın hayatı istiaze ile olmalı. Yani görünür görünmez şeytanların şerrinden Allah'a sığınmayı bilmeli, Peygamberimizin günlük hayata başlarken, sokağa çıkarken, işe giderken istiaze ile, 'Ya Rabbi bugün işime giderken işime karışacak olan şeytanî vesveselerden, kem gözlerden, bereketsiz paradan, kazanacağım paraya haram karışmasından sana sığınırım' diyerek güne başlayan bir Müslüman anlayışı; akşam eve geldiğimde de 'Ya Rabbi sana hamd olsun ki, besmele ve istiaze ile başlattığım hayatımı senin rızana uygun bir şekilde tamamladım' diyerek hamd edebilen bir Müslüman profili. 

Tedbir alırken Allah'a sığınabilmek, ama kul olarak da tedbirleri yerine getirebilmek. Besmele, istiaze ve her işin arkasından da hamd ederek Rabbimizi hatırlayabilmek, 'Elhamdülillah' diyebilmek; günümüzü, işimizi bereketlendirdiği için o bereketleri bize lütfeden Allah'a ham etmek. Rahman ve Rahim olan Allah'ın bağışlayıcı olduğunu hatırlayarak hayata başlamak ve başladığımız bu hayatta verdiği bütün nimetler için şükredebilmek, hamd edebilmek ve bu hamdi taçlandırmak her Müslümanın asli vazifelerinden biridir." dedi. 

Program sonunda TEYAD Başkanı Hasan Oğuz günün anısına  konuşmacı Meram Müftüsü Sabri Kütükçü'ye  plâket takdim etti. AYNUR ÜNÜN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.