1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya TEYAD’da tevhid ilkesi konuşuldu
Konya TEYAD’da tevhid ilkesi konuşuldu

Konya TEYAD’da tevhid ilkesi konuşuldu

Tüm Eğitim Yardımlaşma Araştırma Derneği (TEYAD)’nin Cuma sohbetlerinde bu hafta İlahiyatçı Yazar Adem Uysal “Tevhid İlkesi ve İhtilaf Kültürü” üzerine bir konferans verdi.

A+A-

Programı düzenleyen Ömer Lütfi Ersöz'ün,  Cengiz Numanoğlu'ndan  "Ne Gerek !" isimli şiiri okumasından sonra İlahiyatçı Yazar Adem Uysal "Tevhid İlkesi ve İhtilaf Kültürü" başlıklı konuşmasında Hz. Mevlana'nın Mesnevî'sinden bir hikâye ile başladığı sohbetinde Hakkın boş sözlerden üstün olduğuna ve hayatın arka planına nüfuz etmek gerektiğine dikkat çekerek  Tevhid'in de böyle bir hakikatin ifadesi olduğunu, Tevhid'i kavramak için fotoğrafıın bütününü görmek gerektiğini, bütünü görmek için de aklın Kur'ân ve Sünnet'in merceğinden hayata bakması gerektiğini; bütünü göremezsek ihtilaf üretileceğini, kavga üretileceğini, dedikodu üretileceğini, ötekinin oluşturulacağını, birliğin-vahdetin bozulacağını, kardeşliğin zedeleneceğini, bir ve beraber hareket edilemeyeceğini söyledi.

HER MÜSLÜMAN DİNİNİN GÖREVLİSİDİR

Marifetin denizde yürümek, havada uçmak olmadığına vurgu yapan Uysal, "Marifet, Allah'ın dinini yüceltmek için yeryüzünde mücadele ederken susuzluktan ölmektir. İşin kolayına kaçmamak gerekiyor. Esvaba tevessül etmek gerekiyor. Mücadele ve mücahede gerekiyor. Hepimiz sorumluyuz. Din görevlisi diye bir kavram çıktı. Kim çıkardıysa bu yanlıştır. Her Mü'min, her Müslüman dininin görevlisidir. Hepimizin vazifesi var. Ve Allah, kendisini bize tarif ederken hesabının çetin olacağını ifade ediyor. Allah'ın hesabı çetindir." dedi. 

HAKİKATE YELKEN AÇMAK

Allah'a şirk koşan insanların bile bu işi iyi niyetle, yaptıklarının doğru olduğuna inanarak yaptıklarının altını çizerek "Olaylara bakarken arka planlarına nüfuz etmek gerekiyor. Boş işlerle uğraşmamak gerekiyor, bir iş yapıyorsak bu işin neye değdiğini bilmek gerekiyor. Hesabımızı kitabımızı iyi yapmak, dünyada yaşanan olayları iyi tahlil etmek, arka planına nüfuz etmek ve hakikate yelken açmak gerekiyor. Yoksa çok yanılırız."dedi.

Uysal, sözlerini Ahmet Yesevî'nin hikmet'i tanımıyla sonlandırarak "Hikmet, ölümün korkusunu, ölümün bilgisini, hayata dâhil etmektir." dedi. HASAN HÜSEYİN ALEMDAR

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.