1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya Ticaret Odası Başkanı Öztürk, yeni paketler devreye alınabilir
Konya Ticaret Odası Başkanı Öztürk, yeni paketler devreye alınabilir

Konya Ticaret Odası Başkanı Öztürk, yeni paketler devreye alınabilir

KTO Başkanı Selçuk Öztürk korona virüsün ekonomiye etkisini değerlendirdi. Başkan Öztürk tedbir paketini olumlu karşıladığını belirterek sürecin canlı olduğunun altını çizdi ve gerekirse ek paketlerin açıklanabileceğini söyledi.

A+A-

“ZARARLAR BERTARAF EDİLECEKTİR”

Virüsün küresel ekonomiye etkisinin altını çizen KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “2019 yılında Çin ekonomisindeki büyümenin yüzde 6 civarına gerilemesi ile birlikte Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşı küresel ekonomi için tehdit oluşturmuş, küresel ticaretin de gerilemesine sebep olmuştu. 2020 yılında dünya ekonomisinde büyüme ve küresel ticaretin de iyileşmesini beklerken, koronavirüs salgınının Çin’de başlayarak tüm dünya ekonomilerini resesyona soktuğunu görmekteyiz. Bu gelişmeyle birlikte başta gelişmiş ülkeler olmak üzere birçok ülke ekonomik tedbirler uygulamaya başlamıştır. Ne yazık ki salgının boyutu ve ülkelerin ekonomilerine olan etkisi sebebiyle küresel ekonomi bu süreçte ciddi zararlar görecektir ve alınan tedbirler yeterli kalmayacaktır Ülkemizde ise salgından en son etkilenen ülke olmasına rağmen henüz ciddi boyutlara ulaşmadan ekonomide tedbir uygulamaya başlamıştır. Birçok ülke tedbir konusunda geç davranmasına rağmen Türkiye sürece hazırlıklıdır. Tabi ki Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bu sürecin ekonomimize ciddi zararları olacaktır. İfade etmeliyiz ki Türkiye, ekonomisinde yaşadığı türbülanslardan etkilense de zararları bertaraf etmeyi başaran bir ülkedir” dedi.  

“KGF LİMİTLERİNİN AÇILMASIYLA LİKİDİTE RAHATLAYABİLİR”

Ekonomik İstikrar Kalkanı’nı değerlendiren Başkan Selçuk Öztürk sözlerine şöyle devam etti,  “Birçok ülkeye göre çok geçmeden açıklanan paket devletimizin bu süreçte özel sektörün yanında olacağını ilerleyen şartlarda talepleri değerlendireceğini göstermektedir. Özel sektörün taleplerinin iletilmesinde çaba harcayan Cumhurbaşkanımıza ve diğer paydaşlara teşekkür ediyorum. Bu noktada birlik ve beraberlik anlayışlında devlet özel sektör işbirliği her olumsuzluğun üstesinden gelebilecek güç ve moral sağlamaktadır. Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan ilk pakete öncelikle bu açıdan bakmaktayız. Birçok ülkeye göre çok geçmeden açıklanan paket devletimizin bu süreçte özel sektörün yanında olacağını ilerleyen şartlarda talepleri değerlendireceğini göstermektedir. Paket istihdamın devamı ve finansa kolay ulaşım konusunda maddeler içermektedir. Bu süreçte bankaların da ellerini taşın altına koyarak iş dünyasını ve ekonomik faaliyetleri desteklemesini bekliyoruz. Pakette yer alan kısa çalışma ödeneği gibi işçi ve işletme lehine yapılacak mevzuattaki değişikliklerin bir an önce yürürlüğe girmesini de bekliyoruz. Hazine destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) limitlerinin açılmasıyla piyasada önemli bir likidite rahatlaması oluşmasını öngörüyoruz. Tabii ki yaşadığımız süreçte ekonomideki zararın ne derece olacağını öngörebilmek zor. İlerleyen dönemlerde yeni paketler de devreye alınabilir” diye konuştu.  

Başkan Öztürk son açıklanan yüzde 0,9 oranında büyüme oranı ve 2020’deki öncü göstergeler ile virüsün bu yılın ilk çeyreğini değil ikinci çeyreğini etkileyebileceğini sözlerine ekledi. (UFUK KENDİRCİ)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.