1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Konya Trafiğinde Hoşgörü!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Trafiğinde Hoşgörü!

A+A-

Şehirleşme ve kalkınmanın önemli ayaklarından birisi hiç şüphesiz hızlı ve güvenli ulaşım imkânlarıdır. Nüfusun arttığı, hayatın hızlı değiştiği günümüzde güvenli ve hızlı ulaşım bir hak ve ihtiyaç haline gelmiştir.
Ulaşımda araç, hava şartları, yol ve sürücü davranışları önemli unsurlardır. Bunlardan Sürücü kusuru açısından ülkemizde Gerçekleşen trafik kazalarında sürücü kusur oranı 2014 Mayıs ayı oranı %90 lardadır. 2013 yılında da, benzer oranlar mevcuttur. Ülkemiz genelinde, 154111 trafik kazasının 135.605 kadarı sürücü hatalarından kaynaklanan kazalardır. Şehrimize gelince ise, 2013 yılında nüfus ve kaza sayısı diğer illerle kıyaslandığında ortalamanın üzerinde kaza sayısına sahip olduğumuzu görüyoruz. 2013 yılında şehrimizde, 12158 adet trafik kazasında, 101 kişi ölmüş, 9568 hemşerimiz yaralanmıştır. Bu veriler, polis sorumluluk bölgesine ait veriler olup, emniyet genel müdürlüğü sayfasından alınmıştır.
Trafik kazalarındaki sürücü kusur oranının yüksekliği, insan faktörünün, sürücü psikolojisinin, sürücü tutum ve davranışlarının önemini göstermektedir. Bu nedenle güvenli otomobil kullanmalı ve kurallara riayet etmeliyiz. Otomobil kullanırken, sabır ve hoşgörüden uzak tutum ve davranışlar, strese neden olmaktadır. Otomobil kullanan şoför sabırsızlanmakta, sinir ve gerginlik yaşayarak huzursuzluk yaşamaktadır.
Bunun sonucunda kendini kontrol etmekte güçlük yaşamaya ve basit geçiştirilebilecek küçük sorunlara aşırı tepki verilmekte, ardından klakson çalarak, el-kol hareketleri, küfürleşme ve en nihayetinde el freninin çekilerek otomobil kapısından inmeye kadar bir düzine seri davranışlar sırasıyla gerçekleştirilmektedir. Karşılıklı bu tür kavgalar rutin trafiği aksatmasının yanında, Konya’yı, hoşgörü diyarını ziyaret edenlerde büyük bir şaşkınlığa neden olmaktadır.
Trafiğin olağan akışında nasıl kendi hatalarımıza bir tolerans tanıyorsak, diğerlerine de tanımalıyız. Hatta yerli ve yabancı turistlere biraz daha fazla toleranslı bir tutum takınmak ve yardımcı olmalıyız. Hemen her aksaklıkta eli, otomobilin klaksonuna giden, artık bir refleks haline gelmiş tavırlar şehrimiz insanına hiç yakışmamaktadır. Kırmızı ışıkta beklerken daha sarı yanar yanmaz klakson çalan sabırsız şoförler çok iyi bir izlenim vermemektedir.
Turistlere şirin görünmek adına değil de, gölgesinde yaşadığımız Mevlana’nın ve diğer büyüklerin maneviyatına saygının bir gereği olarak, Konyalı Hemşerilerimize sevgi ve saygının bir ifadesi olarak hoşgörülü olalım, otomobil kullanırken veya yaya iken kurallara uyalım, uymayanları uyarmayalım!, bu bizim doğrudan bir görevimiz değil, fakat polise bildirelim. Kuralsızlıklara tolerans göstermek, kuralsızlığı teşvik olarak algılanmakta, kural ihlali yapanları daha fazla ihlale sevk etmektedir. Trafik kural ihlallerinde gösterilen tolerans, şehrimizi daha fazla yaşanmaz hale getirmektedir.
Bu bilgiler ışığında, daha yaşanabilir, daha hoşgörülü daha saygının egemen olduğu bir şehirde yaşamak Trafikte saygı ve tolerans eşiğimizin yüksek olmasına bağlı olacaktır. Çünkü, Konya art niyetli algı operasyonlarına inat kültür ve medeniyetimizin sembol şehirlerinden birisidir. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dediği gibi ‘bir başkent daima başkenttir.’ 

Bu yazı toplam 132 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum