1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya Türkiye’nin tarım merkezi olacak
Konya Türkiye’nin tarım merkezi olacak

Konya Türkiye’nin tarım merkezi olacak

KTB Başkanı Hüseyin Çevik, Konya’nın Türkiye’nin tarım potansiyelini değiştirecek imkan ve kabiliyeti vardır diyerek, “Ürettiğiniz değil, sattığınız ürün sizindir” dedi.

A+A-

Tarımsal öğretimin kuruluşunun 171. Yıldönümü nedeniyle Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği tarafından düzenlenen ‘Konya Ticaretinde Tarımın ve Tarımsal Öğretimin Önemi’ konulu panel gerçekleştirildi.

KTO konferans salonunda gerçekleştirilen panele, Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi Rektörü Bayram Sade, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği (TZYMB) Konya Şube Başkanı Murat Akbulut, Konya İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar, Konya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Celil Çalış, Birlik Odaları Başkanları, Yönetim üyeleri, davetliler ve basın mensupları katıldı. Açılış konuşmasını yapan TZYMB Konya Şube Başkanı Murat Akbulut, tarım ve tarımsal üretimin her geçen gün değerinin arttığını söyledi. Akbulut, “Tarım ve tarımsal ticaretin önemi her geçen gün ülkemizde nüfus artışına paralel olarak artmaktadır. Çok yakın bir gelecekte gıda ihtiyacının iki katına çıkacağı söylenmektedir. Hepimiz birer ecdat adayıyız. Nasıl ecdadımız bu toprakları bize emanet ettiyse bir takım kolaylıkları önümüze sunduysa, bizde ecdat olarak yarınları çocuklarımıza daha iyi bir şekilde sunmamız gerekiyor” dedi.

250 MİLYONA YETECEK ÜRETİM YAPMALIYIZ
Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Celil Çalış ise, tarım yerine ikame olmayan en önemli toplumsal olaydır dedi. Gıdanın ötelenemeyen tek ihtiyaç olduğunu aktaran Çalış, bunu gidermek adına mesleğimize geçmişten günümüze kadar bir çok sorumluluk düştüğünü belirtti. Çalış, “Gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun Türkiye’nin ihmal edemeyeceği, öteleyemeyeceği tek meslek grubu tarımsal üretim tarımsal ticarettir. 2050 yılında dünya nüfusunun iki katına çıkacağı, bugünkü tarımsal arazilerin korunması durumunda üretimin iki katına çıkması gerektiği konusunda veriler net bir şekilde ortadadır. Şu an Türkiye 100 Milyona yakın insanı doyururken, 2050 yılında 250 milyon nüfusu yedirebilecek üretim kapasitesine sahip olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

TARIMSAL ÜRETİM EN KADİM MESLEKLERDEN
Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar, Tarım ve tarımsal üretimin en kadim mesleklerden olduğunu kaydetti. İnsanın var olmasından bu yana tarımsal ürünlere muhtaç olduğunu aktaran Baydar, “İnsanoğlu yaratıldığından beri var olabilmesi için ihtiyaç duyduğu yegane şey beslenme olmuştur. 171 yıl önce bizim ülkemizde ziraat mühendisliği bir meslek haline getirildi. Tarımın temel unsurları sürekli varlığını sürdürmüştür. Böylesine kutsa böylesine anlamlı ve değerli olan bir mesleğin ülkemizde de en iyi şekilde varlığını sürdürmesi kaçınılmazdır” şeklinde konuştu.

TARIMDA KALKINAN, SANAYİDE DE KALKINIR
Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, Tarımda kalkınmış olup da sanayide geri kalmış bir ülkenin olmadığının altını çizdi. Tarım sektöründe ayakta kalmanın en önemli yolunun sürekli gelişen bilgiye sahip olmaktır diyen Başkan Çevik, “Bilgiye ulaşmanın tek yolu ise eğitimdir. Dünya ekonomisindeki gelişmeler, tarımı ülkelerin stratejik geleceklerini belirlemede ön plana getirmiştir” dedi. Türkiye’nin 38 milyon hektar tarım alanının olduğuna vurgu yapan Çevik, “Türkiye, 38 milyon hektar tarım alanından 147 Milyar TL hasıla ile dünyada yedinci, Avrupa’da birinci sıradadır. Tarım sektörü de aynen sanayi sektörü gibi, rekabete hazırlamak zorundadır” ifadelerini kullandı.

ÜRETTİĞİNİZ DEĞİL, SATTIĞINIZ MAL SİZİNDİR
Türkiye’nin 365 Milyar dolar tarımsal tahsilat yapan ve 1,5 milyar insanın yaşadığı coğrafyanın ortasında bulunduğuna dikkat çeken Çevik, gittikçe büyüyen bu pazarda Türkiye’nin daha üretim yapıp satması gerektiğini söyledi. Çevik, Türkiye’nin 2023 yılına kadar tarımsal üretimi 150 mil yar dolara, ihracatını da 40 milyar dolara çıkarması gerektiğini ifade ederek, Konya’nın Türkiye tarımsal üretimine ciddi destek vermesi gerektiğini belirtti. Çevik, “Konya tarım sektörünün Türkiye ihracatına katkı sağlayabilecek potansiyeli elde etmek için üretim ve pazarlama noktasında devletin sunmuş olduğu her türlü imkandan yararlanabilecek kurumsal yapıyı oluşturması gerekiyor. Ürettiğiniz değil sattığınız mal sizindir sözü artık küresel bir gerçektir. Bu açıdan tarımsal ticaretin ulusal ve uluslararası boyutta derinleşmesi ve klasik borsacılık anlayışının değişmesi kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır” diye konuştu./Mesut ERCÜMENT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum