1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya TYB’de Erbakan anıldı
Konya TYB’de Erbakan anıldı

Konya TYB’de Erbakan anıldı

TYB Konya Şubesinin 2021 yılı Kültürel Etkinliklerinin ikinci programında Türk siyasi hayatının önemli isimlerinden, 54. Hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan konuşuldu.

A+A-

Programın konuğu Konya eski milletvekili ve Refahyol Hükümeti’nin Devlet Bakanı Teoman Rıza Güneri idi. Konuşmasına Erbakan’ın 1969 yılında Konya’da başlayan siyasi faaliyetleri ile ilgili bilgiler vererek başlayan Güneri o dönemle ilgili şunları söyledi: “Hocamız Konya’da bağımsız aday olduğu zaman kendisine ‘tek çiçekle bahar olur mu?’ dediler. Bunun üzerine hocamız şöyle cevap vermişti: “evet tek çiçekle bahar olmaz ama her bahar tek çiçekle başlar” bu cevap, çevresindeki insanlara çok büyük umut oldu.

Aynı tarihlerde bir olay daha yaşandı. Demirel şöyle diyordu: “Sürekli İslâm’dan bahseden bu Erbakan ne istiyor. Camiler açık, ezanlar okunuyor, namazlar kılınıyor. Erbakan daha ne istiyor?” Erbakan Hocamız bu söze de şöyle cevap verdi: “Hani eczanelerde bir kartal maketi vardır. Kartalın içi boşaltılmış. Cansız bir kartal. İçine saman doldurulmuş. Şimdi Demirel’in var dediği İslâm maalesef işte bu hâle getirildi. Bunun ruhu yok, biz onun canlısını istiyoruz canlısını.”

Erbakan Hocamız, taraftarlarını heyecanlandıran ve onları kamçılayan böyle bir benzetme ile ne istediğini de ortaya koyuyordu.”

Teoman Rıza Güneri sözlerini şöyle sürdürdü: “Erbakan Hocamız öğrenciliği sırasında bir yandan okullarında büyük bir başarı gösterirken diğer yandan da önce Hasip Efendi’den, sonra Abdülaziz Bekkine Efendi’den daha sonra da Mehmed Zahid Kotku Hoca Efendi’den tasavvufî eğitim almış ve tasavvuf terbiyesi içinde yetişmiştir. İTÜ’de öğrenciliği sırasında okula mescit açtırarak orada sohbetler, seminerler yaptırıyor. Okulu bitirince asistanlık dönemi başlıyor. Asistan olarak hiç kimseye ders verdirilmez iken Erbakan Hocamızın bilgisini ve anlatımını takdir eden hocaları kendisinin ders vermesi için özel izin veriyorlar. Sonra okul tarafından Almanya’ya gönderiliyor. Almanya’da Aachen Üniversitesinde doktorasını tamamlıyor. Diesel motorlarının çalışma prensibi ile önemli çalışmalar yapıyor. Leopar tank motorlarının geliştirme çalışmalarının başında bulunuyor ve ilk motor olan Deutz motorlarının geliştirilmesinde de işin başında bulunuyor. Daha sonra tekrar Türkiye’ye dönüyor.

Başbakanlığı sırasında yaptığı sadece iki dış seyahatinden sonra D8’leri kurdu. Hükümeti kurduğumuzda biz Refah Partisi olarak memurlara %50 zam verilmesini kararlaştırdık. Hükümet ortağımız ise %0 zam yapılması yani hiç zam yapılmaması konusunda karar almışlar. Erbakan hoca Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşma ile başta Tansu Çiller olmak üzere bütün kabine üyelerini ikna etti, kaynakları anlattı ve %50 zam yapılması kararı alındı.     Sözlerinin sonunda 28 Şubat’a da değinen Teoman Rıza Güneri şu cümlelerle konuşmasını tamamladı:

“28 Şubat’ın dört ayağı vardı. Birincisi dış güçler. İkincisi içerdeki devlete %140 faizle iç borç veren rantiyeci kesim. Üçüncüsü siyasi ayak. Dördüncüsü de komutanların bir kısmı. Ülkede her şey gayet güzel giderken bu ayaklar harekete geçerek medyayı kullandılar, bazı oyunlar tezgâhladılar, sahneye koydular ve nihayet 28 Şubat o meşhur MGK toplantısı yapıldı. Toplantıda Başbakana 18 madde dayatıldı. Daha sonra bazı kripto belgeler ele geçirildiğinde aslında bunların ABD Büyükelçiliği tarafından dikte edilmiş maddeler olduğu ortaya çıktı. O çalkantılı süreci Erbakan Hocamız doğru yönetti. Daha sonra Refah Partisi kapatıldı. Hocamız o dönemde sükûnetle değil de daha farklı bir girişimde bulunsaydı başka olaylar tezgâhlanır ve onların fitilini ateşleyebilirdi.  ŞENGÜL GÜRBÜZ

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.