1. YAZARLAR

  2. Mehmet KAYA

  3. Konya üniversiteleri sınıfta kaldı
Mehmet KAYA

Mehmet KAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Konya üniversiteleri sınıfta kaldı

A+A-

Konya’da mevcutta 2 devlet üniversitesinde ve 2 vakıf üniversitesinde eğitim-öğretim yapılıyor. Şehrin 5. üniversitesi olan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ise henüz kuruluş aşamasında. 5 üniversiteli bu şehirde 100 bini aşan üniversite öğrencisi okuyor. Bu üniversitelerde binlerce akademisyen görev yapıyor. Bu da şehre sanatsal, sosyal, kültürel, bilimsel, siyasal ve ekonomik anlamda çok önemli zenginlikler katıyor. Tabi Konya’nın belediyeleriyle, sivil toplumuyla, kamu kurum ve kuruluşlarıyla bu zenginlikten ne kadar ve nasıl faydalandığı konusunda önemli soru işaretleri var. Ancak bugün konumuz bu değil.

***
ODTÜ URAP Araştırma Laboratuvarı, Türkiye'nin en iyi üniversiteleri sıralamasını açıkladı.
136 üniversiteyi kapsayan çalışmada maalesef Konya üniversiteleri sınıfta kaldı. Örneğin sadece Konya’ya değil, bölgedeki birçok üniversiteye öncülük eden Selçuk Üniversitesi, listede kendine 18. sırada yer bulabildi. Diğer üniversitelerin durumu ise daha da vahim. Necmettin Erbakan Üniversitesi 136 üniversite arasında 62. sırada yer aldı. Vakıf üniversitelerimiz ise son sıralarda. Mevlana Üniversitesi hazırlanan listede değerlendirmeye bile girmedi. KTO-Karatay Üniversitesi ise 129. sırada. 136 üniversite arasında ilk 10’a giren tek bir üniversitemiz yok.

***
İsterseniz üniversitelerimizi tek tek ele alalım. Selçuk Üniversitesi; Türkiye’nin en köklü, en fazla öğrenciye sahip ve en fazla bütçe alan ilk 10 üniversitesi arasında yer alıyor. Ancak bilimsel başarıda aldığının karşılığını veremiyor. Görevi bırakmaya hazırlanan Prof. Dr. Hakkı Gökbel hocamız üniversiteyi dünyadaki ilk 500 üniversite arasına taşımayı hedefliyordu. Umarım rektörlüğe seçilecek yeni hocamız, bu hedefi gerçekleştirir.
Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin bilimsel başarıda bu kadar aşağıda olması ise tam bir hayal kırıklığı. Yeni kurulan bir üniversite gözüyle bakamayız Erbakan Üniversitesi’ne. İsim yeni olabilir, ancak fakülteler ve kurumlarıyla tamamen Selçuk Üniversitesi’nin bir parçası. Selçuk Üniversitesi 18. sırada yer alırken, onun bir parçasının 62. sıraya yer alması ortada bazı yanlışların olduğunu gösteriyor. Erbakan Üniversitesi’nin rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve yardımcıları Prof.Dr. Önder Kutlu, Prof.Dr. M.Emin Aydın ve Prof.Dr. Tahir Yüksek hocalarımız çok değerli isimler. Üniversitedeki fiziki yapılanmayı tamamladıktan sonra bilimsel başarıyı artırmaya yönelik radikal adımları mutlaka atacaklardır. En kısa sürede Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin Konya’ya yakışır bir noktaya gelmesi herkesi mutlu edecektir.
Vakıf üniversitelerimiz için söylenecek çok söz var. Ancak yer aldıkları sıralama itibariyle, söylenecek her söz; kelime ve düşünce israfına girer.

***
ODTÜ tarafından hazırlanan bir listeye fazla önem verdiğim düşünülebilir.
Ancak, “altı üstü ODTÜ’nün açıkladığı bir liste, çok önemsememek gerek. Liste objektik kurallara göre hazırlanmamıştır” demek, çöpü halının altına süpürmek olur. Çünkü araştırmada; makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel döküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel döküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktora öğrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı gibi kriterler esas alındı.
Bu şu anlama geliyor: Konya’daki 4 üniversitemizin yaptığı bilimsel üretim yetersiz. Yapılan bu kadar seminer, panel, kongre kuru gürültüden ibaret. Elbette çok değerli çalışmalar yapan hocalarımız var. Bazı bilimsel etkinlikleri ‘kuru gürültü’ olarak tanımlamanın haksızlık olduğunun farkındayım. Ancak şehir olarak, şehrin kurumları olarak birbirimizi pohpohlamaktan öteye geçmemiz gerekiyor artık.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.