1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya Valiliği Konya'da uygulanacak yeni tedbir kararlarını açıkladı
Konya Valiliği Konya'da uygulanacak yeni tedbir kararlarını açıkladı

Konya Valiliği Konya'da uygulanacak yeni tedbir kararlarını açıkladı

Konya Valiliği, yeni kontrollü normalleşme kararı sonrasında kent genelinde uygulanacak tedbirleri madde madde açıkladı.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinden, Mart ayı itibariyle yeni kontrollü normalleşme kararı çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantı sonrası o kararları açıkladı ve Bilim Kurulu tarafından illerin; düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak 4 kategoriye ayrıldığını belirtti.

Düşük ve orta riskli illerde sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere bazı kısıtlamalar kaldırıldı, yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise yasaklar devam etti.

Kırmızı; yani çok yüksek riskli iller arasında yer alan Konya, birçok yasağın devam ettiği iller arasında yer aldı. İçişleri Bakanlığının genelgesi sonrasında Konya İl Hıfzıssıhha Kurulu, kentte yeni dönemde devam edecek ve esnetilen bazı kısıtlamalara dair kararlarını açıkladı.

İşte madde madde o kararlar:

1.  İçişleri Bakanlığının 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Genelgeleri ile belirlenen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” yer alan istisna / muafiyetler (sonraki Genelgelerle yapılan eklemeler dahil) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecek.

Hafta içi günlerde 21.00 - 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Hafta sonlarında; Cuma 21.00 - Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi 21.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde sokak kısıtlaması uygulanacak, Cumartesi günleri 05.00-21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması olmayacak.

2.  65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlar için getirilen sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltilerek, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00-14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı çocuklar ve gençler ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığınca yüz yüze eğitim/sınav yapması uygun görülen eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlarının durumlarını eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ile çalışma / ders programını ihtiva eden belge ile belgelendirmeleri şartıyla, güzergah ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

3.  Yeme içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında paket servisi veya gel al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet vermelerine ayrıca işyeri içerisinde hizmet sunacak.

4.  Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesislerin yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmaya devam edecek.

5.  Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, kişi başına minimum 8 m2 alan ayırmak, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek.

Ayrıca nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlerde de kişi ve alan sınırlamalarının kontrolünün sağlanması için nikah ve/veya düğün salonu işletmelerince yapacakları her türlü organizasyon öncesinde kişisel verilere yer verilmeksizin hangi günde hangi saat aralıklarında nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğün organizasyonu yapacaklarının en az üç gün öncesinden Kaymakamlıklara e-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden ya da doğrudan dilekçe ile bildirilecek.

6. Yeni bir karar alınıncaya kadar, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikler ertelenecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.