1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Konya Van’da Kazandıklarını Uludere’de Kaybetti mi?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Van’da Kazandıklarını Uludere’de Kaybetti mi?

A+A-

Van depreminden sonra kamuoyunun verdiği çok içten, çok yakın tepki özelde Van halkının genelde Güneydoğu halkının devlete ve Türk kardeşlerine bakışında çok olumlu, pek pozitif bir gelişme sağlamıştı. Düşünün Van’da deprem oluyor binalar yıkılmış her yer perişan. Halkın tek isteği, önce enkaz altında kalanların sağ çıkarılması, sonra da hayatta kalanların barınma yeme içme gibi en temel ihtiyaçlarının giderilmesi. Halk bakıyor ki ilk yardıma gelenler kendilerine coğrafi olarak en yakın olan ve BDP’ ye ait belediyeler değil daha uzaklardan mesela Konya'dan gelen belediyeler ve Sivil Toplum Kuruluşları. Van’da ilk yemeği Konya’daki bir kuruluşumuz veriyor. (Galiba Sadav) Normal bir vatandaş, vicdanı körelmemiş bir insan bu vefayı, bu yardımı elbette çok olumlu değerlendirecektir. Vanlı da böyle yapmıştı zaten. Kendilerine gelen yardımlara teşekkür etmişler, hatta yanlışlıkla kendilerine gelen paraları iade etmişlerdi. Bütün bu çalışmalar ve gayretler Güneydoğu halkı üzerinde pek müspet bir hava oluşturmuştu.

Buna karşılık Uludere’deki vahim hata ve hatanın arkasından verilen yanlış tepkiler adeta Van'da kazanılanları kaybettirdi. Son aylardaki başarılı operasyonlarla iyice bunalan örgüt bu hataya mal bulmuş mağribi gibi sarıldı. Hatadan kastettiğim sadece yanlış istihbaratla yapılan bombalama değil. Esas hata bu yanlışı erken fark edip cenaze sahiplerinden özür dilememek. Olayı savsaklamaya çalışmak. PKK’nın aslında hiç sevmediği insanların, yani korucuların yaşadığı köyler bir anda (devlet görevlilerinin erken davranıp doğru tepki vererek köylülere sahip çıkmaması üzerine)  PKK’nın ve onların uzantılarına kalıyor. Basından öğrendiğimize göre köylerin en büyük ailesini oluşturan ve cenazelerin çoğunun sahibi olan ve daha önce PKK mayınları ile yaralanan aşiret reisi bu halden çok muzdarip olmuş.

GENELKURMAYIN YAPTIĞINI DİĞER KURUMLARDA YAPSAYDI

Genelkurmay olayla ilgili yanlışlığı keşke daha önce açıklasa ve hükümette bu hatadan dolayı köylülerden özür dileyip cenazelere sahip çıksaydı,  örgüt bu kadar sevinemezdi. Allahtan Genelkurmay Yılbaşı etkinliklerini iptal ederek çok doğru bir karar aldı. Keşke diğer resmi ve özel kurumlarda bu yönde bir karar alsaydı da yılbaşı etkinlikleri tamamen iptal edilseydi. Kardeşlik adına, birlik adına çok güzel ve sağlam bir adım atılmış olurdu. Ben yılbaşı gecesinde konu ile ilgili haberleri dinleyip üzülürken, Konya merkezden havai fişekler yükseliyordu. Van’a ilk giden kurumları ile yıllardır süren, binlerce Müslümanın kanına, binlerce Türkiye vatandaşının malına, devletin milyarlarca dolarına mal olan bir hadisenin bitirilmesine büyük bir katkı yapan Konya, yılbaşı gecesi atılan havai fişeklerle,  o gece yapılan eğlencelerle sanki kazandıklarını kaybetti. Bu büyük, bu meşum, bu kirli savaşın bitirilmesine yapılacak en küçük bir katkı, hem bu dünyada hem ahirette karşılığı hesaplara sığmaz bir kazanç sağlamamıza neden olacak.

Keşke yılbaşı gecesinde hem Konya da hem tüm Türkiye de tüm eğlenceler iptal edilseydi. Bu iptal bu yangına atılmış büyük bir su mesabesinde olacaktı. Uludere vakasının diğerlerinden büyük bir farkı var. Daha önce ya karakol basılıyor Mehmetçikler şehit oluyordu ya da güvenlik güçleri dağda, mağarada, örgüt elemanlarını öldürüyorlardı. Örgüt,  halk, kadın, çocuk ayırt etmeksizin öldürmeler yaparken, devlet sadece ve sadece eli silahlıları öldürüyordu. Fakat bu son vakadaki yanlışlık ilk defa oluyor. Jetler, eli silahsız, çocuk yaşta ve devlet yanlısı kişileri öldürüyor (tabi yanlışlıkla). Bu nedenle bu ölümler çok sıkışan örgütün işine yararken, BDP tarafından da günlerce kullanılacak gibi.

Konya’daki belediyeler ve gönüllü kuruluşlar Uludere’ye yapacakları basit yardımlarla tıpkı Van’daki gibi yine öncü ve numune olabilirler. Konya kamuoyu olarak bunu onlardan bekliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.