1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KONYA VE KÜLTÜREL DEĞERLER
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KONYA VE KÜLTÜREL DEĞERLER

A+A-

Konya’nın kuruluşu tarih kadar eskidir. Birçok medeniyetin yaşandığı, bir çok medeniyetin kesiştiği ve kurucu bir kent olan   Konya’mızda her karış toprak bilenler için tarih, medeniyet ve kültür kokar.
Konya’yı bilenler, Konya’yı inceleyenler ve Konya’ anlıyanlar için, bu kent tam anlamıyla paha biçilmez bir kenttir. Yani Konya  bir anlamda Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği gibi kurucu bir kenttir.
Konya kendi başına değildir. Çevresinde Sille ayrı bir tarihtir.
Buradan sayın Vali Canbolat, Büyükşehir Belediye BaşkanıAkyürek’e bir dilekte bulunmak istiyorum.
Alaaddin Cami bitişiğinde meftun olan  Selçuklu Sultanlarının mezarlarını  restore edip, halkın ziyaretine daha düzgün şekilde açarsak, hem ecdadımızın ruhunu mutlu etmiş, hem de tarihe vefa borcumuzu ödemiş oluruz. Bunu ilgililerden bekliyorum.
Kilistra ayrı bir muammadır.
Meram dillere destan bir  mesire yeri  geçmişte bağları ile,  yüzlerce çeşit bağrında kuş türünün yaşadığı, Takkeli dağ ile ayrı bir güzelliktir.
Çatalhöyük ise  yine  10 bin yıllık bir kent ve dünya’da ilk on şeyin yapıldığı, tarımı ilk  bilimsel olarak yapıldığı, toplu yaşamın dünyada ilk görüldüğü gizem dolu bir bölgedir.
Ya Karapınar yakınlarındaki  dünyanın harikalarından ve  dünyanın gerdanlığı konumundaki Krater gölleri, acı göl, Cihanbeyli yakınlarındaki Tuz gölü, Türkiye’nin Beyşehir’deki en büyük tatlı su gölü,  Eflatun pınarı ve diğerleri.
Şehir Merkezinde dünya’nın tanıdığı mevlevi, hak aşığı, gönül dostu Hz. Mevlana, Şems-i Tebrizi, Ateş başı, Tavus baba, Akşehir’deki dünya’nın ortasını işaret eden, gülmece ve düşünce ustası Hoca Nasreddin, Ilgın’da Hz. Mevlana’nın şifa bulduğu, Timur ve bir çok kişinin  faydalandığı, Romalılar devrinden beri  hiç eksilmeyen suyu ile Ilgın kaplıcaları ,  Hadim’de Hz. Hadimi türbesi, Yer köprü şelalesi, Ereğli’de bulunan İvriz kabartma anıtı görülmeye yaşanmaya değer yerlerdir. Bütün bunları değerlendirebilsek, anlatabilsek  ve tanıtabilsek sanırım Konya’nın değeri  çok daha büyüyecektir. Bunları tabi ki, Turizm müdürlüğü yapacak ama, bunların tanıtımı da  özellikle belediyeler katkı yapacaktır. Bu konuda  yine özellikle Konya Büyükşehir belediye başkanlığı ve merkez ilçe başkanlıkları yeşil alan çalışmalarının yanı sıra  kültür v tanıtım çalışmaları da küçük değildir.
Konya Büyükşehir Belediyesi, Medeniyet Okulu projesi kapsamına 31 ilçeden binlerce ilkokul ve ortaokul öğrencisine Konya’nın tarihi ve kültürel mekânlarını gezdirerek bilgi veriyor.Bu çalışmayı takdir ediyorum
 Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya’nın en büyük kültürel hamlesi olan Medeniyet Okulu Projesi kapsamında eğitim faaliyetlerinin yanı sıra farklı birçok uygulamaya da imza atıyor.
Proje kapsamında Konya’nın 31 ilçesinden binlerce ilkokul ve ortaokul öğrencisi, “Konya Kültür Gezileri” ile şehrin tarihi, kültürel ve turistik yerlerini gezme fırsatı buluyor.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya genelinde yürüttükleri Medeniyet Okulu Projesi ile bütün okullarda öğrencilere tarihimizi, kültürümüzü, inancımızı, değerlerimizi anlatan bir değerler eğitimi projesi yürüttüklerini belirterek, buna büyük önem verdikleri söyledi.
Öğrencilerin verilen eğitimlerin ve yapılan etkinliklerin yanında mezun olmadan Selçuklu başkenti Konya’nın değerlerini, tarihi mekanlarını tanıması için kültür gezileri düzenlediklerini kaydeden Başkan Akyürek, 31 ilçeden otobüslerle getirdikleri öğrencilerin rehberler eşlinde Mevlana Türbesi, Alaeddin Tepesi, Bilim Merkezi, İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi gibi değerleri yerinde görmesini önemsediklerini belirterek, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.
Konya Kültür Gezileri programı, Konya merkezdeki tarihi ve kültürel mekânların tanıtılmasını, ecdadın emanet ettiği tarihi mirasımız hakkında daha fazla bilgi sahibi olunmasını hedefliyor.
Gezilere katılan öğrenciler, ilçelerden tur otobüsleri ile Konya merkeze geliyor ve rehberler eşliğinde Mevlana Türbesi, İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi, İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi, Tarihi Mengüç Sokak, Kalehan - Ecdat Bahçesi, Büyükşehir Stadyumu ve Bilim Merkezi ile şehir merkezini geziyor.
Mutlu ve unutulmaz anılarla ayrılan öğrenciler arasında hayatlarında ilk kez Konya merkeze ve Hz. Mevlana Türbesi’ne gelenler bile var. Maalesef  biliyorum ki, Konya’mızda yaşayıpta  buraları görmeyen, bilmeyen, hatta  Hz. Mevlana türbesine gitmeyen çok kişilerin varlığını biliyorum.
Öğrenciler, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bu anlamlı programdan dolayı teşekkür ederken; Şubat ayında başlayan “Konya Kültür Gezileri” 27 Nisan’a kadar devam edeceğini öğrendim. Kendilerine kolay gelsin diyerek yazımı bitiriyorum..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.