1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KONYA VE REFERANDUM
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KONYA VE REFERANDUM

A+A-

Daha öncede yazmıştım.

Bu referandum sonuçları çok yazılacak, çok konuşulacak…

Türkiye gündeminden de kolay kalkacağa benzemiyor.

Herhalde özellikle AK Parti’de yeni Genel Başkanın R. Tayyip Erdoğan’ın olması, yakında görülüyor, bir hükümet için revizyonu, CHP’nin hala oraya buraya yalpa yapması, MHP’nin rotasını kaybetmiş gemi misali olması referandumun getirdiği gündemlerdir.

Referandum da MHP kimisine göre çok az, kimisine göre yeterli şekilde destek verdi, seçmen sayısı yükseldi. Katılım da hatırı sayılacak oranda oldu. Ama AK Parti Konya’da 1 Kasım seçimlerindeki oyu alamadı.

Tabi ki bununda hesapları açıktan ve kapalı kapılar arkasında yapılmaktadır.

Tabi ki, referandum bazı mihraklarda da değerlendiriliyor ama, şehir şehirde irdelendiği bir gerçek. Bu gerçekler ışığında Konya’ya dönersek, neden AK Parti 1 Kasım seçimlerindeki oy oranına ulaşamadı  diye aklımıza bir soru gelirken, bunun nedenleri de  sıralanmaktadır.

Peki neden?

Bence Konya Milletvekili ve Başbakan Ahmet Davutoğlu faktörü ve Konya’nın hükümet içinde bir bakanının bulunması en önemli faktördür. Ahmet Davutoğlu  referandum süresince  Konya’da alana son anda çıktı veya çıkartıldı ama, istendiği gibi olumlu etki yapmadı.

Konya Milletvekilleri belki bir ikisi hariç yeterli performansı gösteremedi ve halkı ikna edemedi. Yine aynı durum Belediye Başkanları içinde geçerli sayılabilir. Demek ki, gezmekle, bağırmakla bu iş olmuyor. Halk icraat, halk yatırım, halk sözünde duran insanlar istemektedir. Benim kanımca  referandumdan bir gün önce  Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan Konya’ya gelmese, bir rüzgar estirmese daha da oy oranı aşağılarda olabilirdi.

Aynı durum AK parti il örgütü içinde geçerlidir. Köy, kasaba, ilçe gezmekle oy alınmıyor. Örgüt bunları yaparken, “İyi çalışıyoruz” diye kendi kendini kandırdı gibi gelmektedir.

 Yine de bizce çalışıldığı düşünülmekte ve bir hakkı verelim ki, vekiline, il örgütünden, partilisine herkes çalıştı. Ancak iki konuda hata yapıldı. Bir, eski partilileri, zamanında bir yere gelmiş isimleri ve örgütün ağır ağabeylerini bir araya getiremediler. Kırgınlıklar ve beklentisine cevap bulamayanlara yaklaşılmadı.

 

 

 

Birkaç kişiyi istisna sayarsak bu partinin eski vekilleri nerdeydi?

Bu partide Genel Başkan Yardımcılığı yapmış, Halil Ürün,  il ve ilçe başkanları nerelerdeydi?

İkinci hata, tüm çalışmalara rağmen 'Evet'in gerekçesi anlatılamadı. Halkın kafası karışık kaldı. Hatta bazı AK Partililer bile bunu anlayamadı. İşte bunlar 'Hayır’ oyunu artırdı...

Aslında aynı hatayı Cumhurbaşkanı ve Başbakan da yaptı. Anayasa'yı anlatmak yerine, Kılıçdaroğlu ile yattılar, CHP ile kalktılar.

Sonuç olarak, AK Parti kazandı ama çok mutlu olamadılar. Bazı hatalar yaptılarsa da Ankara'dakiler o hataları ona katladılar...

Bilmem anlatabildim mi ?

+++ 

Gevezeye sır söylemek,

Kırık testiye,

Su koymaya benzer.   Hz. Mevlana.

Bu yazı toplam 696 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.