1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Konya Ve Sağlık
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Ve Sağlık

A+A-

Türkiye sağlık açısından son yıllarda bir çok Avrupa ülkesi ile yarışır, hatta önde olduğu tedavi yöntemleri ile tanıştı. Buna paralel olarak da, Konya’ bu gelişimden nasibini alan ve her geçen gün eksiklerini gideren bir kent konumundadır.
Bir insanın yaşaması için öncelikli olarak sağlık gelir. Sağlıksız insanlar, sağlıksız toplumlar hep sıkıntı çekmiştir. Yaşamdan tat alamaz olurlar. Hayatın tadı da tuzu da, sağlık ile mümkündür.
Konya’mız yetkililerin çabası, özel sektörün yatırımları, üniversitelerin hastaneleri ve devletin katkı ve yatırımları ile sağlık açısından bir çok ilden çok daha mükemmel durumdadır. Artık özel sektör dahil, üniversite hastaneleri ve kamu hastanelerinde Allah vermesin hemen her türlü tedavi ve ameliyatlar yapılmaktadır.
Konya’nın sağlık açısından kapasite kullanımı da takdire şayandır.
Geçtiğimiz gün bir süre önce Konya Kamu Hastaneleri Genel sekreterliğine getirilen Prof. Dr. Mehmet Koç 2017 yılı hedeflerini anlatan bir basın toplantısı yaptı. Gazete olarak bu toplantıya katıldık. Mehmet Koç cidden konusuyla çok ilgili ve göreve geldiği kısa süre sonrasından bugüne masa başından çok, işlerin arkasında takipçi olduğunu anlatımları ile belirtiyordu.
Pro f. Dr. Mehmet Koç ve ekibinin verdiği bilgilere göre Konya’da 2017 hedef ve projeleri oldukça büyük. Konya için sevindirici buldum. Ayrıca belirtmek gerekirse iş ehline teslim edilmiştir.
Konya’da geçen yıl 23 hastanede 8 milyon 231 bir bin hastaya ayakta tedavi uygulanmış olup, yine yaklaşık 212 bin hata ise yataklı tedaviden geçmiştir.
İrilik ufaklı yaklaşık 187 bin hasta ise ameliyat olarak sağlığına kavuşmuştur. Bu rakamları alt alta topladığımız zaman nerede ise rakam on milyonu bulurken, bunun başka bir anlamı da Konya’nın nüfusunun nerede ise 3 katına yakın sağlık hizmeti verilmiştir. Bu hizmetleri Konya’da 938 uzman doktor, 195 pratisyen doktur, 258 diş hekimi, yaklaşık 5 bin 500 yardımcı pers onel ve yaklaşık 7 bin kişilik sağlık ordusuyla yapılmıştır.

Sağlık Bakanlığının yürüttüğü “Sağlıkta dönüşüm projesi” tüm dünyada örnek model olmuştur.
Hasta memnuniyet oranı da yüzde 39’dan yüzde 73 çıktığı görülmektedir.
Prof. Dr. Mehmet Koç’un belirttiğine göre 2017 vizyonunda sağlık bakanının ifadesiyle kuyruksuz hastaneler oluşacaktır. Akılcı ilaç uygulamaları ile gereksiz antibiyotik kullanımının azaltılmasına çalışılacaktır. Hasta memnuniyeti daha ileri seviyeye getirilecektir.
Yine Konya’da sağlık turizmi geliştirilmesine çalışılacak. Kornea nakli, fizik tedavi onkolojik tedaviler, obezite cerrahisi ve meme kanseri cerrahisi de en üst düzeyde yapılacaktır.
Konya’mızda yaklaşık 35 bin yatak bulunuyor. Nitelikli yatak sayısı ise yine yaklaşık 2 bin, yoğun bakın yatağı ise yaklaşık 350 adet olduğu, bunların hem nitelik, hem nicelik olarak artırılacağı, randevu süresinin de tüm hastane ve birimlerde kısaltılmaya çalışılacaktır.
Daha detaylı bilgiler sunan Prof. Dr. Mehmet Koç ve ekibi anladığım kadarıyla işiyle son derece ilgili, masa başında problemlerin çözümü değil, bizzat işin içine girerek ve hummalı mesai ile Konya’nın sağlık problemlerinin çözümü ve kalitesinin artırılması yapılacağı, işini seven ve hizmet aşkıyla dopdolu bir ekip olarak gördüm. Bu çalışma ile iyi durumda olan Konya sağlık kurumları, gelecekte daha iyi olacağının işaretini vermiştir.
Allah yardımcıları olsun.

 

Bu yazı toplam 399 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.