1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya yeşilleniyor
Konya yeşilleniyor

Konya yeşilleniyor

Konya Orman Bölge Müdürü Bekir Karacabey, Konya’nın yüzde 13’ünün ormanlarla kaplı olduğunu ve 81 il içerisinde Konya’nın 55. sırada olduğunu ifade etti. Karacabey, ”Konya’ya gelen tüm yollar Konya Ovası’ndan geldiği için insanlar orman göremeyerek Konya’

A+A-

Konya’da hiç ormanın olmadığının yanlış bir düşünce olduğunu ve Konya’da kişi başına düşen ormanlık alan miktarının gayet iyi durumda olduğunu söyleyen Bekir Karacabey, “Konya’da orman yok düşüncesi yanlış bir düşünce. 81 il içerisinde Konya orman varlığı ve genişliği bakımından 55. sırada. Türkiye’nin en geniş yüzölçümüne sahip olan ilimizin yüzde 13’ü ormanlarla kaplı. Konya’da 492 bin 800 hektar orman alanımız var yani 4 milyon 928 bin dekar ormanlık alanımız var. Türkiye genelinde baktığımız zaman kişi başına düşen ormanlık alan miktarı 2 bin 864 metrekare. Bu Konya’da 2 bin 314 metrekare. Türkiye ortalamasının biraz altında bulunmakla birlikte çokta kötü durumda değil.” ifadelerini kullandı.

CİDDİ ÇALIŞMALAR VAR
Ormanların Konya’nın Güneyinde Torosların eteklerine doğru olan kısımlarında yoğunlaştığını ifade eden Karacabey, “Seydişehir, Beyşehir, Akşehir, Bozkır, Ilgın, Doğanhisar bu ilçelerde çok ciddi ormanlar var. Özellikle Seydişehir, Beyşehir ve Bozkır’da ormanlık alanlar yüzde 40 oranında. Bu ormanları biz yeterli görmüyoruz bu yüzden de çalışmalarımızı devam ediyoruz. Konya Orman Bölge Müdürlüğü olarak çok ciddi ağaçlandırma çalışmaları var.” diye konuştu.

86 BİN DEKAR ORMAN OLUŞTURULDU
Bekir Karacabey 1946 yılından bu yana kadar ağaçlandırılan alan ve dikilen fidan miktarının Konya’da 200 bin hektara yakın orman oluşturduğunu kaydetti. Sadece 2016 yılı içerisinde 86 milyon metrekare yani 86 bin dekar yeni orman alanı oluşturduklarını söyleyen Karacabey, “Bu yaptığımız çalışmalarda yaklaşık 9 milyon fidanı toprakla buluşturmuş olacağız. Fidanların tamamını Konya Orman Bölge Müdürlüğü olarak kendimiz yetiştiriyoruz. Şu anda fidanlıklarımızda 20 milyon üzerinde fidanımız var. Bu fidanların tohumlarını bölgemizdeki ormanlardan topluyoruz, kendi fidanlıklarımızda fidan üretiyoruz ve o fidanları dikiyoruz. Dikeceğimiz fidanları kendi fidanlıklarımızda üreterek TORKU’nun diktiği fidanları da biz veriyoruz.” dedi. Karacabey Konya’nın doğal ağaç türleri içerisinde en çok yayılış gösteren ağacın ardıç ve meşe olduğunu dile getirerek fidanlıklarda 50’nin üzerinde tür yetiştirdiklerini belirtti.

NADİR ÜLKELERDENİZ
Türkiye’nin her geçen yıl ormanlık alanlarını arttıran dünyada nadir ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Karacabey, hava kirliliği konusunda da sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bilimsel bir gerçeklik olarak ormanlar havayı temizliyor. İl merkezinin etrafında daha fazla orman olsa hava kirliliği daha az olur mu elbette daha az olur. Bununla ilgili çalışmalarımız var Konya’nın Batı yamaçlarında 2014 yılında çalışmalarına başladığımız şu anda devam eden bir projemiz var. Çalışmalarımızı başlattık ağaçlandırılmaya uygun mülkiyet ve toprak bakımından yerleri ağaçlandırıyoruz. Bizim için her bir ağaç önemli. Bu yüzden okul, mezarlık, sağlık kuruluşları, ibadethaneler, üniversite kampüsleri bizim çalışma alanlarımız. Bütün bu kurumlarla protokollerimiz var. Onlardan bu yerlerin ağaçlandırılmasıyla ilgili olarak gelen talepleri değerlendiriyoruz ve yıl içerisinde mutlaka oraların ağaçlandırılmasını gerçekleştiriyoruz.”

ORKÖY VE BAL ORMANLARI VAR
Orman Bölge Müdürlüğü olarak 4 ana görevlerinin olduğunu ve yürüttükleri projeler hakkında bilgi veren Karacabey, “Görevlerimizden biri yeni orman alanları kurmak, ağaçlandırma çalışmaları yapmak. Diğeri ormanların korunması. Üçüncüsü mevcut ormanların bakımının yapılması ve son olarak da ormanlık alanlarda yaşayan orman köylülerinin ekonomik açıdan kalkınmasına destek olmak. Bu konuda bizim ORKÖY dediğimiz bir kredilendirilme projemiz var. Orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımıza yüzde 20’si hibe olmak üzere çok cüzi bir faizle kredi desteği sağlıyoruz. Bunun ödeme şartları da çok kolay. Bu krediden faydalanmak için orman köyünde en az 6 aydır oturması gerekiyor. Onun dışında köyde herkes almadıysa bir alana bir daha vermiyoruz. Bir yıl içerisinde bir kişi sadece bir krediden faydalanabilir. Ayrıca Bal Ormanı kuruyoruz. Bununla birlikte de bölgemizdeki arıcıların arılarından elde ettikleri bal verimini arttırmayı hedefliyoruz. Arıların çok faydalandığı ağaç türleri var. Onlardan dikiyoruz ayrıca lavanta gibi bal verimini arttırıcı bitkilerle de Bal Ormanlarını bitkilendiriyoruz. En yakın örnek olarak Kızılören’i verebiliriz.” diyerek sözlerini bitirdi./Nagihan Çapkın

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.